Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джулай морнинг във Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Джулай морнинг (July Morning– Юлско утро) е празник, свързан с вълшебния миг да посрещнеш изгрева на 1 юли.  Познат е още като празник на хипитата и е свързан с песента "Julаy Morning“ на английската рок-група „Юрая Хийп“. Може би ще се изненадате, но се празнува единствено в България и никъде в други страни в Европа и по света. 

Символичното посрещане на изгрева е осмисляно като посрещане на ново начало и очакване на по-добро бъдеще от хората, които очакват изгрева. 

Посрещането на първото утро на месец юли има смисъл на бягство от града и от цивилизацията, на протест срещу оковите на големия град и стремеж към свободата на духа.  В по-широк смисъл това е просто начало на лятото. А въодушевлението от първите сутрешни лъчи, като символ на зараждащия се живот, е все още основна причина хората да го честват. Младите хора във Видин не знаят много за Джулай морнинг показа анкета на радио Видин:


"Да, чул съм... Не съм бил на посрещане на изгрева на слънцето... Знам, че е най-хубавият изгрев... Не съм била... Да била съм, много е хубаво, на морето на Приморско бях... Станахме към 4 часа и отидохме да го посрещнем... Не знам какъв е символът на празника."



Каква е историята на този бунтарски празник? - Смята се, че е възникнал като протест срещу комунистическата власт, изразен в значението и внушението на едноименната песен на "Юрая Хийп". След падането на комунистическия режим в страната празникът продължава да съществува, но липсата на първоизточника за протест променя  основната идея на първото хипи движение в България.
Възниква като хипи празник във Варна през 1980 г., по-късно празнуването се премества в село Варвара, община Царево. Понастоящем се празнува редовно с участието на Джон Лоутън в най-източния бряг - скалите при село Камен бряг, където слънцето първо огрява България.

Днес Джулай не  се празнува само на брeгa на морето. Местата, на които се чества, са вече не само по черноморското крайбрежие, но и в повечето големи населени места на страната. Особено популярни са бреговете на реки и водните басейни.



Във Видин  Джулай морнинг и тази година ще бъде отбелязан подобаващо. Тази вечер, 30 юни,  до крепостта "Баба Вида", от 21:00 ще има концерт  като специални гости ще са Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" и "Северозападняците".  Ето какво каза Стефан Вълдобрев за участието си и за празника Джулай морнинг:


"За пръв път идвам във Видин...Подготвили сме си всички хитове за последните 30 години... За мен този празник е от времето, когато бяхме ученици, беше символ на свобода, имаше нещо хипарско в него... След това се превърна в мода... Сега е просто нещо уникално, добре е да се позабавляваме и да посрещнем слънцето... Но е нещо много хубаво... Ние имаме една универсална песен, която се превърна в химн на лятото, казва се "По- полека"... Отбелязвал съм празника в Камен бряг, в Бургас, на Шабла..."


Повече може да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 20 февруари 2025 слушаме албума Burning for Buddy: A Tribute to the Music of Buddy Rich 1994

Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..

публикувано на 20.02.25 в 09:00

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00