Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 30 юни 2022

Снимка: Радио ВИДИН

С ритуал по зажънване в землището на община Брегово бе даден официален старт на жътвената кампания в област Видин.


От утре- 1 юли, второкласните пътища ще бъдат платени за тежкотоварния трафик, а размерът на тол таксите за автомагистрали и първи клас пътища ще се увеличи на две стъпки, съобщи Агенция "Пътна инфраструктура". 


На 1 юли, в 17.00 часа на „Дондуков“ 2 държавният глава Румен Радев ще връчи мандат на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 47-ото Народно събрание - тази на "Продължаваме промяната", за съставяне на правителство в рамките на настоящия парламент.


Представители на Община Видин и Министерството на младежта и спорта подписаха договора за основен ремонт на закритата лекоатлетическа писта в града. Сумата, която ведомството отпуска, е 700 171,82 лева.


Модернизацията на жп линията Видин-София в участъка Медковец-Срацимир е сред трите проекта, които са одобрени за финансиране от Механизма за свързване на Европа 2021-2027 в сектор "Транспорт".


Регионална конференция на тема "Творческият Дунав. Свързаността - ключът към преодоляване на "процеса на свиване" се провежда във Видин.


Достигнат е пределният капацитет от възможности за пропускане на товарни автомобили на Граничния контролно-пропускателен пункт "Дунав мост" 2.


Областният управител на Враца Стефан Красимиров ще търси съдействие от регионалното министерство за ремонт на улиците във врачанския квартал Бистрец. Красимиров се срещна с местните жители   заради депозирана подписка в областната администрация. 

Над 5 тона отпадъци събраха участниците в кампаниите "За чиста околна среда" и "Хартиена надпревара" в Лом.


Община Макреш обяви дарителска сметка за набиране средства за ремонт на училището в село Раковица, което горя след поразяване от мълния. Дарителската сметка е в левове и средствата са необходими, за да започне спешно ремонт на триетажната сграда на основното училище„Христо Ботев“. Експерт оценява нанесените щети. Сградата е застрахована и след почистването трябва да започне ремонт на покрива, наводнените етажи на сградата, на класните стаи и повреденото имущество в тях. Училището е защитено и е единственото работещо на територията на община Макреш.

От 5 юли започва подаването на документи за кандидатстване след 7 клас по специалността "Технология на фармацевтичните и парфюмерийно-козметични продукти" в Средно училище "Васил Левски" Кула.


С две изложби и концерт Младежки дом - Враца закрива 54-тия си творчески сезон. 


Във Видин  Джулай морнинг и тази година ще бъде отбелязан подобаващо. Тази вечер, 30 юни,  до крепостта "Баба Вида", от 21:00 ще има концерт  като специални гости ще са Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" и "Северозападняците".


Концерт-спектакъл "Пресътворените песни" със съвременни оркестрации на избрани произведения от Николай Антов ще се състои във Видин на 1 юли..


Археологически комплекс "Калето" в Мездра става на девет години. Отбелязването на годишнината ще бъде в събота, 2 юли.


Фолклорен празник - Витошка сватба, ще се състои тази събота във Врачанския Балкан.

Фолклорен клуб „Витоша" – София, с ръководител Радослав Тодоров за втора поредна година ще представи въстановка в три части. В първата, която започва от 11 часа на юли, ще се представи един пазарен ден на мегдана от преди 100 г. с автентични за времето си хора, закачки и хумористични сцени. От 13 ч. участниците в събитието ще представят обичая „искане на булката", след което ще бъде пресъздадена сватба на месалите. Във въстановката ще участва гост-изпълнител - фолклорният певец Светлин Миланов. Всички гости ще могат да се включат в танците и веселието.


По публикацията работи: Недка Лилкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Засадиха 500 дръвчета във врачански квартали

Днес по време на инициативата „Зелена Враца" бяха засадени над 500 дървета в кварталите „Дъбника", „Сениче", „Металург" и „Младост". В залесяването се включиха стотици доброволци – ученици, учители, представители на спортни клубове, социални услуги, ръководният екип и служители на общинска администрация. Кметът на Община Враца Калин Каменов благодари..

публикувано на 08.11.25 в 15:00

Жена е ранена при ПТП в Борован

Два автомобила са се ударили в Борован, а при пътния инцидент е била ранена жена, съобщиха от областната дирекция на МВР. Инцидентът е станал около 12.30 часа в петък. Мъж управлявал товарен автомобил "Рено Мастер" по главния път между Враца и Оряхово, който преминава през село Борован. Пред него се движел автомобил "Фиат Добло". Водачът на буса не..

публикувано на 08.11.25 в 14:57

Полицията чества своя професионален празник

Полицията в България чества своя професионален празник. По традиция той се отбелязва на Архангеловден.  Отбелязва се от 1999 г. с Решение 38 на Министерски съвет от 29 януари 1999 година. За първи път празникът се чества на 21 ноември 1924 г. (Събор на св. Архангел Михаил по ст. ст.). От 1943 г. до 1993 г. празникът не се отбелязва. Честването се..

публикувано на 08.11.25 в 13:11

Известна писателка ще гостува в Мездра

На 10 ноември 2025 година от 11.00 и 13.00 часа в детския отдел на читалищната библиотека в Мездра ще гостува писателката Жени Костадинова , която ще се срещне с учениците от 1 Б и 4 Б класове от ОУ"Христо Ботев". На тези две изяви учениците ще се запознаят и чуят чудесната приказка на Жени Костадинова - "Пита”. Жени Костадинова е родена на..

публикувано на 08.11.25 в 11:38

Архангеловден е сред празниците с най-много именици у нас

С празнични богослужения Българската православната църква чества светите ангели и техния предводител Архангел Михаил. Денят е познат като Архангеловден. Отбелязва се и като професионален празник на полицаите. Имен ден имат близо 240 хил. българи. Според свещеното писание ангелите са духове, служители на Бога и пазители на човеците. Ангелите..

публикувано на 08.11.25 в 09:10

Във Враца купуват още два електробуса

Градската управа на Враца е спестила почти 2 милиона лева по съвместен проект с Монтана и това ще даде възможност за купуването на още два електрически автобуса и една зарядна станция. Новите покупки са за над 1,893 млн. лв. с ДДС. Предложението, което беше внесено за одобрение в общинския съвет на Враца и кмета Калин Каменов, беше подкрепено с..

публикувано на 08.11.25 в 08:05

Празнуваме Архангеловден

На 8 ноември Българската православна църква чества Архангеловден, най-големия есенен празник след Димитровден. Според християнската религия, седем са първенствуващите ангели, наречени архангели, които стоят край Бога, обясни Архимандрит Самуил от Видинската митрополия:  " ...Ангелите са безплътни сили или духове, служители на Бога и..

публикувано на 08.11.25 в 07:55