"С наша заповед са определени няколко училища за прием на документи. Може да се подават документи онлайн... Входът в платформата е чрез въвеждане на входящ номер... От 5 до 7 юли вкл. е първият етап на класирането... Профилите и специалностите трябва да се подредят според желанията на ученика и на първо място се вписва най-желаната специалност... Посочва се кодът на специалността... Записването на приетите ученици на първи етап на класиране или подаването на заявление за участие във втори етап на класиране е в периода от 13.07.2022 г. до 15.07.2022 г. Учениците, приети по първо желание, задължително се записват в училището, в което са приети в посочения по-горе срок. В противен случай губят мястото си и ще могат да участват само в третия етап на класиране за обявените свободни места. Учениците, приети по второ и следващо желание в периода от 13.07.2022 г. до 15.07.2022 г. имат следните възможности: да се запишат в училището, в което са приети; да подадат заявление за участие във втори етап на класиране в училището. Заявлението за участие във втори етап на класиране се подава в училището, в което е класиран кандидатът. В това заявление учениците нямат право да пренареждат желанията си, но запазват мястото си от първо класиране! Класираните на първия етап ще бъдат обявени до 12 юли на електронната страница на МОН."
Заявленията за участие в първи и трети етап на класирането се подават онлайн чрез електронната страница на МОН, но може и на място.
В ОУ "Любен Каравелов" - Видин още от сутринта ученици и техните родители подаваха заявления. Те споделиха, че предпочитат да подават документи на място, тъй като тук могат да получат разяснения и се чувстват по-сигурни. Всичко е спокойно и организирано, каза директорът на училището, Любка Найденова:
В област Видин документи за кандидатстване след 7. клас се приемат и в СУ "Васил Левски" - град Кула; СУ "Н. Й. Вапцаров" - село Дреновец; СУ "Христо Ботев" - град Белоградчик.
През последните години все повече училища въвеждат задължително училищно облекло с надеждата да подобрят учебната среда. Основните цели на тази практика са да се създаде чувство за принадлежност, да се намалят социалните различия между учениците и да се повиши дисциплината. Темата обаче остава спорна. Дали носенето на униформи действително води..
През октомври 2008 г. група от деветима студенти, опитни планинари, тръгва на поход през планината Манцано в американския щат Ню Мексико. Никой от деветимата не се връща жив. Дни по-късно спасителните екипи откриват шест тела на необясними места с още по-необясними наранявания. ФБР поема случая, но не откриват нищо, което да обясни станалото, и той..
Тромпетите, корнетите и флигорните са едни от най-важните духови инструменти, използвани в класическата музика, джаза, духовите оркестри и съвременните музикални стилове. Николай Илиев е от Видин и е единственият майстор в доста голям периметър на духови инструменти, които прави /тромпети и флигорни/ и ремонтира. Той е и преподавател по музика..
Връзката между кучета и деца представлява интерес за учените в тази област. Кучетата са онези любвеобилни и грижовни четириноги, които стоят в основата на радостта, милите и забавни спомени в живота на всяко семейство. Много родители изпитват колебания дали би било удачно, или не да си вземат куче у дома, когато имат малко дете. Притесняват се, че..
Седмица на пожарната безопасност се провежда от 8 до 14 септември. Обявена е от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ заради професионалния празник на пожарникарите - 14 септември. Днес по този повод по традиция се проведе демонстрация на пожарна и аварийно-спасителна техника и оборудване на площад „Баба Вида“ във Видин...
Екипът на радио Видин гостува на град Чипровци, област Монтана. Градът е административен център на едноименната община. Днес в Чипровци живеят 1529 души по настоящ и 1656 по постоянен адрес, а в цялата община жителите са около 2950. Чипровци е град на миньори, на богата история и култура, на католическо население и на чипровските..
Първият учебен ден е изключително вълнуващ и важен момент за малкия ученик. Подготовката за него започва още в предучилищния етап, като роля в този процес имат и педагози, и родители. Естествено е тя да започне от родителите в домашна обстановка, каза психологът от Лом Елеонора Бойчева и обясни как по-лесно може да се извърши преходът:..