Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в Дунавци отбелязва 100-годишен юбилей

Снимка: Радио Видин

С тържество читалището в Дунавци ще отбележи своя 100-годишен юбилей. Преди век група от около 22-ма души, предимно учители, основават читалище "Светлина" в тогавашното село Видбол, обясни председателят Цецка Чамова.

"Седем години по късно е учредено второ читалище "Просвета" в село Гурково, които през 1957 г. се сливат в едно читалище, след сливането на двете села Видбол и Гурково, и взимат името на читалище "Светлина". Инициатори в това начинание са Петър Стоянов, който е бил избран за първи председател от Учредителното събрание, Теофил Кръстев-Даскала, Асен Белев, Екатерина Пантева, Мара Петкова, Йордана Илиева, Ценка Каменова, всичките учители. Също се включва и един юрист- Георги Бъчваров, студентът Камен Велков, отец Архангел Градинаров и още десетина човека. Също има и земеделски стопани като Тодор Йончев, Русин Кирков, Никола Попов, Горчо Ламбов. Цано Йотов и други. Това са основателите на читалището. По- късно към тях се присъединяват още членове и читалището се разраства с годините все повече и повече. Дейността на читалището непрекъснато се разраства с годините като има различни дейности. Това е театрална дейност, певческа самодейност, естрадно-сатиричен състав, танцова трупа, детска музикална школа, лекционна дейност, кино, обаче най-големи успехи през годините постига певческа формация, която започва от началото с малко хора през 1944 година, ръководена от Цанка Каменова, а по- късно се превръща в женски хор през 1950 година, с четиригласно пеене, под ръководството на Цветана Еремиева. В този хор тогава участват около 100 самодейци. Тази формация има много изяви и богата културно-разнообразна дейност. През 1972 година с указ на Държавния съвет на Република България, Народно читалище "Светлина" село Дунавци се награждава с орден "Кирил и Методий" втора степен, по случай 50-годишнината от основаването му и за неговата активна народополезна и културно-просветна дейност. След това читалището, както навсякъде, дейността започва да замира, особено след закриването на голяма част от предприятията в Дунавци и остават по- малко състави. С много трудности, но въпреки всичко, успяваме да ги запазим и да продължим дейността на това читалище".

В момента към читалището има една певческа група "Дунавски ритми", която е създадена през 2011 година, добави Цецка Чамова.

"С доста изяви и награди, като имаме завоювано първо място в Национален фолклорен събор в село Невестино, Кюстендилско. Златен медал в село Винарово за песните на Цайчо Каменов и преди 10 дни бяхме на фолклорен фестивал в село Боженци, където певческата група спечели второ място и сребърен медал. Други дейности - събираме деца, арт клуб за правене, всяко дете, каквото желае, това работи. Също възстановихме много от старите обичаи като "Кумичене", "Коледуване", "Лазаруване". В читалището имаме и много голяма библиотека. Тя е втората по големина след Регионалната библиотека във Видин. Наброява 37 000 броя книги и непрекъснато се обогатява книжния фонд. Всяка година се закупуват нови книги. Утрешното събитие сме го обявили от 17 часа. Поканили сме доста гости. Наши изявени стари дейци към читалището, които ще бъдат някои от тях наградени с грамоти и с плакети. Също сме поканили няколко състава, по тържествено да бъде".

Тържеството по повод 100-годишния юбилей започва в 17 часа на 8 юли, в салона на административната сграда в Дунавци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15