Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

9 деца от Видин в Национално военно обучение

Снимка: Венера Младенова




Сертификати за успешно преминато военно обучение получиха първите 63-ма участници в националната програма "Изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия". Инициативата е на Министерство на образованието и науката и Министерство на отбраната и се проведе в Националния военен университет "Васил Левски"-Велико Търново. В първия етап на програмата се включиха 9 участници от Видин, възпитаници на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий", сред които и най-малката участничка в програмата Александра, която наесен ще бъде в 4-ти клас. Тя се записва в програмата, след като едно от заявилите вече участие деца отпада поради здравословни причини. По време на обучението с нея е и нейната баба Венера Младенова, която е преподавател по физическо възпитание във видинското училище и придружител на ученическата група. 

"Обучават ги на оцеляване сред природата, как да си набавят вода, ако попаднат сред непозната обстановка, как да запалят огън, как да си правят убежище, как да направят маскировка на това убежище, лична маскировка, игри на военна тема, обучиха ги как да стрелят с оръжие, как да разглобяват оръжие, а утре вече ще бъде практиката с въздушна пушка... Както и те са войници, така и аз. Наравно с тях във всички игри играя и рамо до рамо. Ангажиментът е от 6:00 часа до 22:00 часа."- разказва Венера Младенова.

"Вярно е, че съм талисмана на групата, защото съм най-малка от всички. Вероятно заради това... Трудно е, не знам как успявам да се справя с всичко това." - каза Александра малко преди края на обучението.

Програмата, в която участват видинските деца е нова, а училището по изкуствата се класира в нея още през миналата 2021 година. Нейните цели са засилване на интереса на българските ученици към историята на българската армия, изграждане и поддържане на училищните традиции, свързани с патриотичното възпитание и сформиране на такъв светоглед и жизнена позиция, гражданско поведение, гражданска съвест и отговорност, обясни за радио Видин директорът на Средно училище "Св. Св. Кирил и Методий"-Видин инж. Бисерка Каменова:

"Във връзка с тази национална програма, ние имаме доста голяма и богата програма, като мога да цитира само част от нея. Учениците са от 8-ми до 10-клас, които са включени, имахме на 5-ти май тази година празник, който е свързан с Деня на храбростта и българската армия, създали сме един кът в училището - кът, в който има табла във връзка с тази национална програма, има творби на учениците от Изобразително изкуство и съответно направихме едно шествие на 6-ти май до паметника и поднасяне на цветя. Тук се включиха и експерт от РУО-Видин, от Военното окръжие, имахме много гости, ученици, родители и съответно педагогически и непедагогически персонал. Сегашния лагер във Велико Търново в университета е вече завършек на тази програма. Това е отчитане по проекта по Националната програма. В последния момент Министерството ни пусна програмата, спусна тази възможност да се включим в отчитане на проекта и така 10 ученици и един преподавател се включиха в отчитането на проекта."

Учениците, които дадоха начало на Националната програма бяха от Видин, Петрич, Руен, Варна, Козлодуй, Габрово и Велико Търново. Очаква се през Военния университет да преминат общо 315 тийнейджъри, представители на 35 училища от цялата страна. 

Видинските деца вече имат своите сертификати, а днес във Велико Търново пристигат следващите 63-ма ученици.


Повече по темата може да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вазата като "ухание" за дом

Вазите носят "ухание" за дом. Да, те са за цветя, но може да бъдат и приятен спомен от посетена от вас туристическа дестинация, скъп подарък или напомняне за скъп човек.  Над 100 вази от дърво, стъкло, керамика и порцелан има в колекцията си видинчанката Зоя Младенова. Като бивша учителка тя е получавала много подаръци, но най-скъпите на..

публикувано на 25.04.25 в 16:25

Отбелязваме Световния на младежите доброволци

Всяка година на 25-ти април отбелязваме Световния ден на младежите доброволци . На този ден искаме да използваме възможността да се преклоним пред енергията, вдъхновението и добротата, с които младите хора по целия свят променят средата около себе си. Това не е просто ден, а символ на желанието за действие, солидарност и отговорност...

публикувано на 25.04.25 в 16:00

"Едно" на 25 април 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които организираха от фондация "Подкрепа за реализация" през настоящия месец, както и предстоящите през прояви.  На първи април в Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни към фондацията отбелязаха Международния ден на шегата. Празникът не е официален, но е добил популярност в много държави,..

публикувано на 25.04.25 в 15:36

Айра и Коки - съвместното съжителество на куче и котка

Всички са чували израза "като куче и котка" - синоним на взаимна неприязън и непоносимост. От друга страна- мрежата изобилства със снимки и клипове на кучета и котета, които се гушкат едно в друго и видимо се чувстват добре заедно. Затова няма начин да разберете можете ли да отглеждате куче и котка в дома си, докато не пробвате. Според..

публикувано на 25.04.25 в 15:30

Северозападни маршрути за почивните дни

Със затоплянето на времето в почивните си дни много хора  предпочитат да се откъснат от работата и градската среда и да разпуснат, като отидат на кратка разходка извън града или пък на уикенд- пътешествие. Смяната на обстановката и разходките сред природата са сред нещата, които могат да ни отпуснат, да изчистят съзнанието ни от ежедневния стрес и..

публикувано на 25.04.25 в 11:42

Последният роман на Торлака : "Аз, ваксинаторът"

Все още се опитваме да свикнем с липсата на без време отишлия си от този свят Стоян Николов – Торлака, който някак уж на шега, а оказа се съвсем на сериозно, успя да се превърне в гласа на Северозапада. Останаха ни обаче неговите на моменти непоносими, но до един абсолютно незабравими герои, които продължават все така гръмогласно и напористо..

публикувано на 25.04.25 в 11:38

Образователна игра "Лов на видински съкровища" показва емблематични обекти във Видин

"Ти да видиш наш Видин!"- под това мото от днес стартира инициативата "Европа в моя регион".  Инициативата ще продължи до 24 май, а целта е да бъдат представени ключови места във Видин, обновени с финансова подкрепа от Европейския съюз, които променят облика на региона и го превръщат в по-добро място за живот, образование и професионално..

публикувано на 24.04.25 в 17:05