Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подаваме документи на два етапа

Възможностите за саниране и инсталиране на фотоволтаици от домакинствата представиха във Видин

10
Снимка: Радио ВИДИН

Средства за саниране на жилищни сгради и за инсталиране на фотоволтаични системи и соларни панели от домакинствата са предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост.  Експерти представиха във Видин проекта и условията за кандидатстване. 

На срещата стана ясно, че най-вероятно Община Видин в следващия програмен период няма да бъде оператор на програмата, т.е. инициативата ще трябва да бъде на гражданите. В най- скоро време ще бъдат ясни процедурите по които гражданите ще могат да се възползват. Правилата, които са известни до момента разясни екип от Българо-австрийската консултантска компания.

"Все още няма открита процедура за кандидатстване, все още няма ясни и точни правила от страна на държавните органи. Но, предстоят много стъпки, които вие- гражданите трябва да предприемете, за да сте едни от първите, които ще кандидатствате, когато програмата отвори", каза Десислава Тодорова- заместник кмет на Община Видин.

По проекта "Подкрепа за въвеждане на енергоефективни мерки в многофамилни жилищни сгради" общината ще има ангажимент да организира информационни срещи, да дава ясна и подробна информация на гражданите. За подпомагане на гражданите ще бъдат изградени структури от типа "обслужване на едно гише". Хората, които искат да въведат енергоефективни мерки в своето жилище или сграда, ще могат да получат пълния набор от информационни, консултантски и технически услуги, на база които да преминат през съответния процес на обновяване. 

За вече кандидатствалите по националната програма за обновяване на многофамилни жилищни сгради, единственото предимство е, че съответната сграда има създадено Сдружение на собствениците. Това е едно от трите задължителни условия за кандидатстване за саниране. Под многофамилна жилищна сграда се разбира сграда, в която има минимум 6 самостоятелни обекта с жилищно предназначение и повече от 60 % от разгънатата застроена площ се използва за жилищно предназначение. В момента има индикации от страна на програмата, че този критерий ще бъде понижен и вече за многофамилна жилищна сграда ще се приема такава, която има минимум 3 самостоятелни обекта за жилищно предназначение- т.е. 3 апартамента в една сграда, всеки един със самостоятелен вход, с три нотариални акта за всеки един от тях, обясни Васил Зарков, мениджър проекти за развитие в Българо-австрийската консултантска компания.


Планираният финансов ресурс по програмата за страната е около 1 милиард и 200 милиона лева. Възможните кандидати към днешна дата са 64 хиляди сгради, които попадат в категорията многофамилни жилищни сгради и които се нуждаят от обновяване. По предварителни разчети на екипа на консултантската компания парите биха стигнали за около 1500 до 2000-2200 сгради в зависимост от големината. Според информацията към момента, която може да претърпи промяна, за Северозапада ще бъдат давани допълнителни бонус точки. Решилите да кандидатстват ще имат два срока, поясни Васил Зарков.  

"Очакванията са Проект 9а да стартира септември месец тази година, като решилите да кандидатстват ще имат два срока, два периода на кандидатстване. Първият приключва до март 2023 година, като в проекта изрично е посочено, че за хората, които са успели да се организират и да подадат документи до март месец 2023 година, обновителните дейности, самите строително- ремонтни дейности по сградата ще бъдат на 100% безвъзмездна финансова помощ... За тези сгради, които по една или друга причина не могат да се организират до март месец има втори прием. Той започва от април месец 2023 година и продължава до декември месец същата година. Тук, обаче, вече финансовият ресурс е намален. Т.е. всички, които решат да кандидатстват в рамките на този прием, трябва да осигурят 20 % самоучастие по отношение на строително- ремонтите дейности. Оттук насетне, предвид нуждите, имайте предвид, че на практика това се явява последният влак в периода до март 2023 година, където, ако вие решите да се организирате, бихте могли да получите 100 % безвъзмездна финансова помощ за обновителните дейности. От март месец до декември- 80 %, а бъдещите схеми предвиждат, т.нар. Пътна карта предвижда този процент за всяка една година да бъде намаляван", заяви Васил Зарков.

По отношение на допустимите сгради условията за кандидатстване са да има Сдружение на собствениците, техническо обследване на сградата или технически паспорт и да има енергийно обследване или сертификат за енергийна ефективност. 

Към днешна дата е ясно, че  2/3 от този финансов ресурс ще бъде насочен към сгради с над 36 самостоятелни обекта, т.е. това са големите сгради, строени по индустриален способ. 1/3 от този финансов ресурс ще бъде насочен към по- малките сгради. Ще има само един критерий за приоритизиране на сградите, а това е разгънатата застроена площ- т.е. колкото е по- голяма сградата, толкова шансът да получи 100% безвъзмездна финансова помощ е по- голям. 

Соларен панелВторият проект, който се очаква да стартира, е по "Програма за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници в еднофамилни сгради и многофамилни сгради". 
Ще се финансира поставянето на фотоволтаици, но може да кандидатства всяко едно домакинство, стига да има техническата възможност за изграждане на съответната инсталация, каза Васил Зарков:

"Мерките, които се предвиждат да бъдат финансирани са две. На първо място- изграждане на слънчеви системи за битова гореща вода. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за едно домакинство, тук говорим че си кандидатства всяко едно домакинство индивидуално, е до 100%, т.е. напълно безплатно, като финансовият размер на тези 100% не може да надвишава сумата от 1 960 лева към днешна дата".

Разчетите на специалистите показват, че за едно средно домакинство от 3-4 души в рамките на тези пари без проблем може да бъде изградена такава инсталация, която да покрива нуждите на домакинството в зависимост от това къде се намира, какво е жилището и какви са неговите потребности.

"На второ място- изграждане на фотоволтаични системи до 10 киловата /kW/. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ тук обаче не е 100% , е а е 70%, като тези 70% не може да надвишават сумата от 15 000 лева. ...И по тази подкатегория дейности домакинството може да се възползва от 100% безвъзмездна финансова помощ, единственото условие, което е посочено е, че, ако през предходния отоплителен сезон, домакинството е получавало помощи за отопление през зимния сезон, за него стойността на инвестицията ще бъде на 100% безплатно", каза още експертът.

Енергията от фотоволтаичните централи може да бъде използвана само и единствено за нуждите на домакинството. Програмата е предвидила възможността в рамките на тези 15 000 лева да бъдат закупени акумулатори, които генерират произведената през деня енергия.

Парите, предвидени по този проект са близо 200 милиона лева и са за около 9 500 домакинства. От тях минимум 4 000 трябва да са домакинства, получавали енергийни помощи през предходния отоплителен сезон. Домакинствата ще отговарят за избор на изпълнител- било за инсталация за битова гореща вода или за фотоволтаична инсталация. 

През следващия програмен период по програма "Околна среда" се предвижда продължение на проекта за подмяна на отоплителните уреди с екологични такива. Община Видин отново е сред общините, които вече са 21 и ще могат да се възползват от мярката.

След представяне на възможностите за кандидатстване по различните мерки  експертите отговориха на въпросите на присъстващите и дадоха разяснения във връзка с конкретни казуси. 

Така, например, изготвянето на техническото обследване и на енергийното обследване е за сметка на етажната собственост, държавата на 100% ще финансира обновителните дейности на подалите документи до края на март 2023 година. Процедурата за изготвяне на технически паспорт е дълга- свързана е със заснемане на сградата, защото е претърпяла видоизменения откакто е построена, като например има остъклени тераси. Фирмата, която ще бъде наета да изготви техническия паспорт, ще започне да издирва техническата документация на сградата, която е използвана, когато е проектирана сградата. Ако не може да бъде намерена в архивите на Общината, фирмата е задължена да я възстанови. В най- добрия случай и с много бърз екип, ще отнеме поне два месеца активна работа. По отношение на енергийното обследване се изисква и информация за изразходваната енергия за три години назад. Енергийното обследване казва какво е моментното състояние на сградата от енергийно- ефективна гледна точка и какво трябва да бъде направено. Когато стартира националната програма, тогавашният министър на регионалното развитие е заявил, че за остъклените тераси не се изисква издаването на разрешение за строеж, уточни Васил Зарков във връзка с притесненията на граждани, че съседи може да не искат да участват в програмата, за да не бъдат глобени за незаконно остъклени тераси.

По мярката за въвеждане на мерки за енергийна ефективност може да кандидатства цялата сграда. За изграждането на инсталациите за битова гореща вода и фотоволтаична централа, може да кандидатства и само едно домакинство, но трябва да има съгласие от останалите собственици, тъй като ще бъдат изградени на покрива. За техническото обследване, правени през годините промени в режим на допустимост като усвояване на балкони или остъкление, няма да са проблем. Ако има промени по конструкцията на сградата, трябва да бъдат отразени в паспорта, уточни Цвета Наньова, изпълнителен директор на Българо-австрийската консултантска компания.

За техническото обследване цените варират от 3 лева до 10-12 лева на квадратен метър разгъната застроена площ. За енергийното обследване цените варират от 1,50- лева до 4,50 лева на разгъната застроена площ. Експертите съветват, ако гражданите решат да подготвят тези документи, първо да си потърсят техническата документация на сградата, защото цената при изготвянето ще бъде по- ниска. Няма да се наложи измерване и изготвяне на чертежи на сградата. Може да се търсят фирми, които предоставят и двете услуги- техническо и енергийно обследване, както и да се потърсят три оферти от три различни фирми. По закон за създаването на сдружение на собствениците са необходими минимум 67 % идеални части от общите. Изграждането на фотоволтаици вече няма да изисква издаването на разрешение за строеж, както и решение на Общинския съвет за даване на съгласие, при блоковете, строени при отстъпено право на строеж върху общинска земя. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как работят клубовете по интереси в ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин

Представителни изяви на клубовете по интереси се проведоха в ПГТ "Михалаки Георгиев " във Видин. Във вътрешноучилищните състезания се включиха няколко клуба по интереси - "Млад сервитьор-сомелиер",  "Млад барман", "Млад готвач".  Шестима са учениците, които се надпреварват в приготвянето на салати. Те са членове на клуб "Млад готвач"...

публикувано на 10.12.24 в 16:30

Сдружение събира дарения за център за лечение на зависимости във Видин

Сдружение „ЕРА“ обявява благотворителна кампания в помощ и подкрепа на Православен център за лечение на зависимости в областния град.  Дарението ще включва основни хранителни продукти (олио, брашно, захар, ориз, спагети, месо и други, както и хигиенни материали - тоалетна хартия, паста и четки за зъби, препарати за чинии, салфетки, без..

публикувано на 10.12.24 в 14:00

Икономист: Коледните добавки за пенсионерите са политически мотивирани

Коледна надбавка от 100 лева ще получат около 340 хиляди пенсионери . Това са всички, чиято пенсия е до 526 лева, колкото е официалната линия на бедност, съобщи Ивайло Иванов , служебният социален министър. "Ще бъде внесен проект до правителството с постановление на Министерски съвет, което се надявам в сряда да бъде прието. В размер на..

публикувано на 10.12.24 в 13:37

Музикална школа представя фолк концерт с класически китари във Видин

Музикална школа "Нова китара" ще представи тази вечер фолк концерт с класически китари под надслов "Родното и чуждото" във Видин . Формацията е наследник на група "Нова китара". Към младите китаристи ще се присъединят певци от Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав", казва ръководителят на школата Кирил Василев : "... Имам дарба да..

публикувано на 10.12.24 в 13:00

Враца посреща фестивала "Рок до края на света"

В края на седмицата, на 14 декември, Враца ще бъде домакин на 15-то издание на младежкия фестивал "Рок до края на света" - музикално събитие, превърнало се в традиция за феновете на тежката музика от Северозападна България. Поради извършващите се в момента ремонтни дейности в Младежкия дом в града под Околчица, тази година дестинацията на..

публикувано на 09.12.24 в 17:30

Психологът Теди Генова: Себеобичането е първата стъпка към щастието

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за една важна тема - себеобичането . Нещо, което често пропускаме, докато се грижим за другите.  Повече хора трябва да осъзнаят, че грижата за себе си не е егоизъм, а основа за това да бъдеш добър към другите . Понякога дори простите неща в ежедневието могат да ни..

публикувано на 09.12.24 в 16:00

Как социалните мрежи предизвикват "мозъчно гниене" - думата на 2024 година

Оксфордският речник избра "brain rot" за дума на 2024 година. Словосъчетанието, в буквален превод от английски, означава " мозъчно гниене" или " мозъчен упадък" . Изборът е направен чрез гласуване на повече от 37 хиляди души.  Първоначално този "термин" набира популярност в социалните мрежи - особено в TikTok, сред поколението Z и Alpha,..

публикувано на 09.12.24 в 16:00