Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докъде стигна процедурата с минералните извори във Видинско

Минералният извор във видинското село Градец
Снимка: Радио ВИДИН

Приключи проектирането на водовземни съоръжения за минерални води от находищата във Видин и селата от общината Сланотрън и Градец. След това стана ясно, че проектите за разработване на минералните извори се разглеждат и чакат одобрение от Министерството на околната среда и водите. Преди дни кметът на Общината Цветан Ценков съобщи, че процедурата за извора в село Градец ще се забави:

"Затова ние взехме решение като Община да пуснем тук до началото на септември надявам се, искането до Министерски съвет, който и да е Министерския съвет, дали на временно правителство или на постоянно, за финансиране поне на двата извора. Защото в Градец земята, която сме отредили трябва да се промени. Тя е като пасище, а трябва да се промени. Така че ние там си вървим през процедурата. Имахме среща миналата седмица два пъти с екипа."

Кметът се надява правителството да отпусне средства от фонда за сондажи на минерални извори, за да могат да бъдат направени такива на изворите до "Баба Вида" и във видинското село Сланотрън.

"И "Басейнова дирекция", на която пратихме трите пакета с документи ни ги върна от нашата компетенция, така че ние сега ще се съобразяваме със законодателството и вървим. Мисля че до края на септември ще сме готови и ще сме кандидатствали за финансиране", допълни Цветан Ценков.

Мястото, на което се е намирала минералната баня в СланотрънЕкип от Община Видин е участвал в дискусия в столицата за разработването на минерални извори в Северозападна България. Народни представители, експерти и представители на местната власт откликнаха на инициативата да се обсъди възможността за използването на минералните извори в Северозападна България. На конференцията Росица Кирова- заместник председател на Народното събрание представи своята визия за развитие на изворите. 

"При добре разписани правила и контрол от страна на държавата и общините тези извори могат да бъдат експлоатирани и да дават възможност чрез различни механизми да бъдат промотирани. Ние сме пограничен район, имаме две държави, които са изключително близки до Видин и чиито граждани могат спокойно да използват нашия ресурс. За тази цел трябва да извървим до края административните процедури, които са предвидени по закон", заяви Росица Кирова.

Проведени са срещи за бъдещето на минералните извори с общински съветници, кметове на общини и местната администрация и е постигнато е съгласие, че изворите трябва да се използват, допълни Росица Кирова:

"Трябва да започнем постепенно. За тази цел бяха заложени в бюджета за 2020 средства за разработване на три проекта за проучване и добив на минерални води. Проектите са готови, процедурите са приключили, на база на тях предстои издаването на разрешение за водоползване, за извършване на сондажа. На базата на тези проекти трябва да бъде изведена количествената сметка, която ще ни покаже колко ще струва, на каква дълбочина трябва да се направи. След извличането на водата предстои отново проучване и сертифициране по всички правила. Тези води ще се използват за развитие на лечебен и балнеотуризъм. Последния етап, след като бъде получена водата, е да бъде направен съответния маркетинг и реклама. През това време на община Видин ще бъде оказано пълното съдействие, за да може да довършим процедурите и да стигнем до желания край."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бягство от час по математика завърши с "катастрофа" в товарен влак

Четирима ученици, избягали от час по математика, пострадаха при "катастрофа" между автомобил и товарен влак. Инцидентът стана на неохраняем жп прелез в жк "Строител" във Видин. С него започна Съвместното областно учение на съставните части на Единната спасителна система при пътнотранспортни произшествия , което тази година бе на тема "Осигуряване на..

публикувано на 10.10.25 в 17:29

Хазартната зависимост не е лош навик, а сериозно психично разстройство

По данни на БАН (Българската академия на науките) между 4 и 7% от българите страдат от хазартна зависимост. 80% от тях имат и други психични страдания. Хазартната зависимост не е просто лош навик – тя е сериозно психично разстройство, признато от Световната здравна организация като форма на импулс-контролно нарушение, казват от асоциация "Само..

публикувано на 10.10.25 в 17:12

Коя е "Божана"

Един от най-интересните и може би романтични периоди в нашата история са следосвобожденските години на България. Години на търсене на идентичност и запознаване със свободата. Години на промени, в които традициите и познатото се сблъскват с новото време и всички негови предизвикателства, а българинът трябва тепърва да се учи какво е да живееш без..

публикувано на 10.10.25 в 17:10

Георги Георгиев: Младият подкастър, който не се страхува да каже истината

Днес ще ви запознаем с едно младо и свежо лице от Криводол - Георги Георгиев . В интернет пространството е известен с никнейма go6kolo6ko - име, което вече се превръща в запазена марка за свободомислие и смелост. Георги е студент по журналистика, но не чака дипломата, за да започне да прави журналистика.  Той вече има свой собствен подкаст..

публикувано на 10.10.25 в 16:30
Албена Дробачка

Албена Дробачка: Хората с по-ниски доходи са по-уязвими към психични разстройства

На 10 октомври, когато отбелязваме Световния ден на психичното здраве обръщаме внимание на хората с ментални проблеми. Те могат да се реализират успешно и да имат пълноценен живот, ако получат навременна и адекватна помощ. 1/5 от населението на света са преминали през различни степени на психични разстройства или страдат от такива и..

публикувано на 10.10.25 в 16:27

Онлайн отношенията - трайни ли са и водят ли до физическо съжителство

Съвременният човек много бързо усвоява техническите новости. Анонимните запознанства ни позволяват лесен и бърз контакт чрез виртуалната връзка. Тази възможност за контакти с интернет с текст, звук и образ в реално време ги прави много лесни и достъпни. Всъщност има ли истинска любов в интернет е темата, върху която ще се спрем днес...

публикувано на 10.10.25 в 16:05

Звездно дуо във Врачанския театър: Владинелла Кацарска и Манго

Днес в нашата рубрика „97 лапи и една опашка“ ви срещаме с един четириног чаровник, който краде сърца не само във Враца, но и в целия...  театър! Запознайте се с Манго - италианската хрътка на актрисата Владинелла Кацарска! Да - не някой сладолед, не плод, а Манго! Макар че, ако го видите, ще кажете - това куче е направо деликатес! Фин,..

публикувано на 10.10.25 в 15:30