Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да кажеш "Да" насред скалите край Видин

Снимка: личен архив Десислава Орбова

Младоженци решиха да си кажат заветното "да" и избраха нетрадиционно място за своята венчавка- близо до Бог, насред скалите. Десислава Орбова и Иван Еленков ще сключат църковен брак на Алботинския скален манастир в събота. 

Познават се отпреди 15 години, заедно са от 4, а идеята да сключат църковен брак на това мистично място е на Деси. Признава, че решението не е спонтанно. Тя е родом от бреговското село Делейна, което се намира само на 4 километра от манастира. През гората има и пътека, по която бъдещата г-жа Еленкова, е минавала хиляди пъти още от ранна детска възраст. Разказва, че мястото за нея е много специално, но няма обяснение защо.

"Много се притеснявах, не знаех дали изобщо е възможно това нещо да се случи, но се оказа, че е възможно и аз съм много щастлива от това. Гражданският брак ще бъде в Брегово, в Общината. Също от много години не се е случвало такова хубаво нещо там и всички много се вълнуват, защото майка ми е певица в ритуалния хор и казва, че от много години не се е случвало да имат ритуал. Сега се събират, репетират и всичко наново, да си припомнят ритуала и съм сигурна, че ще бъде страхотно и много хубаво".

Деси лесно убеждава бъдещия си съпруг да се венчаят пред Бог на Алботинския манастир, но когато споделя на гостите, те изразяват притеснението си от стълбите, които водят до историческото място. Синоптиците прогнозират дъжд по време на венчавката, но това въобще не притеснява влюбените:

"На всеки, на когото споделяхме нашето намерение, всички се опасяваха от въпросните стълби. "Там горе ли ще се качваме?". Аз не бях сигурна, защото не знаех дали отецът ще се съгласи да се случат горе нещата, но другия вариант беше пред параклиса, което също е добре. Венчавката ще е в събота, в 18 часа. Предвид времето, въпреки че не знаем, казват че ще вали, но каквото-такова. Ще импровизираме, аз не се притеснявам изобщо от времето. Каквото и да е, аз съм щастлива от това, което предстои. Дъжд, сняг, пек, каквото и да е, за мен е все едно. Никога не е имало такова нещо там. Надявам се с божията помощ и благословия всичко да е наред. За мен това място е свято. То е манастир, независимо, че няма хора. Пътуването ще е малко повече от обикновеното, може би няма да е толкова удобно за гостите, но съм сигурна, че ще е запомнящо се и ще е хубава емоция".

Двамата живеят в Испания, но надеждите им са скоро да се върнат в България окончателно. Двойка са от 4 години, сподели Деси. Ще ги венчае отец Перо.

"Ние си идваме всяко лято, но се надявам много скоро да си дойдем окончателно. Обичам си България. Марбея е прекрасно място, но за туризъм. Няма много неща там. Няма я свежестта, няма я зеленината, няма ги приятелите. Нищо не е същото като у дома. От 4 години сме двойка. Иначе се познаваме от много време. Ние спортуваме активно и двамата. Запознахме се преди, може би между 10 и 15 години на реката. Гребем и двамата. Чували ли сте за ТИД, гребната регата? Ами ние сме редовни там. Аз съм минала цялата река от Германия до морето. Не наведнъж разбира се, но там се запознахме - на реката".

Младоженците отправиха и един призив към всички, които обичат да ходят сред природата, да почистват боклуците след тях. 

Радио Видин пожелава на младоженците да се обичат, за сватбата им да се говори дълги години, да бъдат здрави и все така щури и нестандартни. Наздраве!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15