На първи август отбелязваме Деня на градинаря. Денят е посветен на хората, които се грижат за цветя, зеленчуци и овошки професионално или за удоволствие, и на тези, които обичат растенията. Защото, за добрия резултат в градинарството е необходим не само труд, но и много обич и желание да се занимаваш с растенията.
Краси Станчева не може да се нарече професионален градинар, но въпреки това се грижи целогодишно за своята градина, в която отглежда сезонни зеленчуци и цветя. Занимавам се с градинарство от 18 години:
"Всичко започна на шега. Купихме един парцел декар и половина в Акациево, място колкото искаш за садене. Ние се впуснахме да садим бостан, слънчоглед, домати, пипер, бамя и може би защото земята не беше обработвана дълги години, всичко ни се получи перфектно. Като нито аз, нито приятелката ми бяхме се занимавали преди това с градинарство. Гледала съм как майка ми и баба ми гледат градината, помагала съм да садят, но никога сама не съм се занимавала с това. В един момент ми се видя много интересно - нещо, което е толкова мъничко - едно семенце го насадиш и то пониква, после расте, цъфти, връзва, зрее и човек се увлича... Започнах и цветя да отглеждам, защото на работа с колежките само си говорим кой какво цвете има, кое кога цъфти, трудно ли се гледа, лесно ли се гледа, на каква светлина, какво поливане... Започнах с няколко саксийни цветя, после започнах и в градината да садя много цветя и всяка година прибавям по нещо ново".
Краси Станчева споделя, че се чувства удовлетворена като погледне към цъфналите цветя, които радват окото, споделя също, че съвсем друго е усещането да откъснеш от градината домат или чушка, нещо което си произвел сам.
Наближава най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот. Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..
Да си тийнейджър никога не е било лесно, но като че ли с всяко следващо поколение сложността на това занимание се увеличава с още една идея или поне всеки тийн е убеден в това. Моментът, в който децата се превръщат във възрастни, вече не играят с кукли и камиончета, а телефоните и социалните мрежи се превръщат в новата реалност, налага се да се..
Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчи к (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Събраните средства ще са за коледни..
Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с котарака Оливър , порода "Британски късокосмест". Голям пакостник, който не спи, докато другите спят. Прави го, когато няма никой у дома. А когато стопаните си почиват - хапе ги, драска ги, не ги оставя на мира. Оливър е доста пълен, яде постоянно, дори и когато не му дават, той все си намира...
Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции. Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и..
Днес от 17:30 часа в Младежкия дом във Враца ще бъде представена новата книга с поезия на Горица Маджарска "Дяволът за него беше тя" . Врачанската поетеса обещава едно вдъхновяващо литературно събитие. Горица Маджарска е автор на стихосбирката "Дяволът си търсеше жена". Тя е ръководител на Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки..
Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..