Приемната грижа у нас дава шанс на младите хора у нас да се развиват и да постигат мечтите си. Пример за това е Валя, първото дете отгледано в приемно семейство във Видин, вече успешна млада жена. Учи за рентгенов лаборант в медицинския университет в Плевен, а от скоро е здравен асистент в многопрофилната болница във Видин. Търсейки работа през лятото, почти неочаквана за нея е възможността да я приемат точно в отделението по образна диагностика във Видин.
"Аз търсих работа където намеря- по хотели, по ресторанти, понеже все още съм студент и реших да кандидатствам в болницата, за да придобия повече опит, понеже другата година ще имам стаж. Исках да науча повече", разказва Валя Ангелова.
Трупа опит по специалността, която изучава, а избира медицинския университет защото иска да помага на хората. Разчита на подкрепата на своите приемни родители:
"Винаги ще срещам подкрепа, любов, за което съм им страшно благодарна, че ми подават ръка. Ако не бяха моите приемни родители, нямаше да имам дом, нито работа, нито семейство. Благодарение на тях имам всичко това."
За важните стъпки в живота до Валя е Цветелина, жената, която тя нарича своя майка.
"Тъй като много време сме заедно, аз успях да я мотивирам и да я накарам да разбере, че единствено образованието може да и помогне. Тя оценява това, което е получила", обяснява Цветелина Милославова, приемен родител.
Валя продължава да е със семейството, в което е отгледана, въпреки че социалната услуга за нея е прекратена със завършването на училище, а с това и грижата на държавата:
"Социалните като завършиш не се интересуват после какво става с тебе. В смисъл, трябва да се оправяш сам. Приемните родители ти дават тази подкрепа. Получаваш подпис и това е. Излизаш от приемната грижа един вид."
До всяко успяло дете стои поне един възрастен-ангажиран и отдаден, казват от Асоциацията за приемна грижа. Приемната грижа в страната е факт от години, но все още не е помислено за децата, които излизат от тази социална услуга, обяснява Цветелина:
"Давам за пример Валя, която на рампата на Социални грижи подписа документа, че вече не е приемно дете и се приключи. Тя е просто едно досие, което влиза в архив. Тук може държавата да помисли много, но аз съм благодарна, че има и такива организации, които помагат, както Националната асоциация по приемна грижа. Тя беше в наша подкрепа за кандидатстване. Нейна е и помощта нашите деца да бъдат със статут на деца от социални домове, когато кандидатстват във висши учебни заведения и не заплащат семестри."
Валя, която е гордост за своите приемни родители мечтае да продължи образованието си. Желанието ѝ е да специализира вътрешна медицина а след това да се върне като лекар в болницата във Видин.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...