Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магията на балета завладява Белоградчишките скали

2
Снимка: Софийска опера и балет архив

Балетен уикенд насред скалите над Белоградчик очаква ценителите на това изкуството. Спектакълът е част от летния фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали" на Софийска опера и балет. От 12-и до 14-и август балетът "Хиляда и една нощ" ще радва почитателите на класическия танц, които искат да съчетаят насладата от красотата на природата с тази на балета. Постановката на азербайджанския композитор Фикрет Амиров разказва историята на суровия султан Шахриар и красивата, и мъдра Шехерезада. В ролята на султана ще видим Никола Хаджитанев, който сподели специално за радио Видин, че се чувства много добре в Белоградчик. 


"Още от началото на оперно-балетния фестивал тук идваме всяка година. Разбира се пропуснахме годината в пандемия, но всеки път ми е изключително приятно да съм тук. Една магична атмосфера. Идвам с много вълнение и спокойствие. От моя гледна точка спектакълът е изключително тежък. Аз имам да партнирам с две наши прима балерини - Боряна Петрова, Венера Христова, която ще изпълнява ролята на Нурида, както и София Цоцакова в същата роля. Освен многото партниране има няколко вариации изпълнени с много сложни скокове и чисто физически е наистина изтощаващ. От друга страна пък е изключително красив. Смятам, че ще е огромно удоволствие за публиката да го изгледа и искрено се надявам времето да е с нас и да може да е на открито."

В ролята на Шехерезада ще видим Боряна Петрова, която сподели, че с героинята си приличат много по характер. 


"Винаги идвам тук с вълнение и нагласа, че нещата ще се получат прекрасно, ще се получи магията на спектакъла и ще зарадваме публиката, заради която главно сме тук. Изключително колоритен, пищен, интересен и цветен спектакъл .Скоро не сме имали такава премиера според мен в Софийска опера. Много е интересен за гледане. Декорите, костюмите всичко е изключително интересно, завладяващо, магично бих казала. Тоест зрителите се потапят в една истинска приказка. Отделно има включени източни мотиви. Сюжета предразполага към това нещо и хореографията на Елдар Алиев е доста сложна за изпълнение технически, но смятам, че всички положихме доста усилия за да постигнем до известна степен някакво съвършенство и смятам, че добре се получава. Има още една женска роля на Нурида. Те малко се противопоставят като характери. Шехерезада е тази, която умилостивява Шахриар да не я убие. Тя е добра, нежна, милостива. Докато Нурида е по темпераментна, властна, своеволна, така че смятам, че това противопоставяне на двата женски образа също е доста интересно в спектакъла, но ролята на Шехерезада според мен е по-близка до моята същност като характер и смятам, че се получава добре и не ми се налага да влагам специално свръх усилия, за да постигна образа. Тоест идва ми отвътре както се казва."

Балетът "Хиляда и една нощ" ще се играе на откритата сцена на Белоградчишките скали на 12, 13 и 14 август от 20 часа

*Пълните интервюта с Никола Хаджитанев и Боряна Петрова чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фестивал събра почитатели на рибата в село Кошава

Фестивал на рибата и рибената саламура се проведе във видинското село Кошава. Това е третото издание на фестивала, каза за Радио Видин кметът на населеното място Венелин Венелинов: "Програмата беше съвсем нормална както винаги. Това е фестивал, който е по проект със съседна Република Сърбия. В конкурса за рибената чорба и рибената саламура..

публикувано на 20.09.25 в 16:25

Китайски холдинг с инвестиционни намерения към Видин

Българо-китайски икономически форум се проведе във Видин. В него взеха участие 10 представители на високи управленски позиции във водещи международни китайски компании, както и  представители на Президентството на Република България и местната общинска и административна власт. По време на форума беше презентиран Видинския регион, като потенциално..

публикувано на 20.09.25 в 14:00

Подменят уличното осветление в Лом

Монтирани са 2440 нови енергоспестяващи лампи в град Лом.   Всички осветители с натриеви лампи с високо налягане са подменени с нови осветители с по-ниски мощности, съобщават от местната общинска управа. Внедрена е и съвременна система за контрол, наблюдение и управление на уличното и парково осветление. Системата за автоматизация на уличното..

публикувано на 20.09.25 в 13:44

Северозападен ловен събор започва в Чупрене

Село Чупрене ще бъде домакин на осмият Северозападен ловен събор. Той е организиран е от местното Ловно-рибарско сдружение "Миджур" съвместно с Община Чупрене. Съборът ще бъде открит днес от 17:00 часа, информира Богомил Станков - председател на ловното сдружение: "Следобед започваме с тържествено откриване водосвет - освещаване на ловните..

публикувано на 20.09.25 в 09:00

Празник за деца ще се проведе във Враца

Машина за пяна, анимационни герои и много игри и изненади очакват най-малките жители на Враца на празника „Усмивка".  Детският празник включва – творчески работилници, ателиета за оцветяване, академиите по роботика (Galaxy Academy, Robokids и StemY Vratsa), рисунки на лице и прически и кътове за игри.  Противопожарният автомобил отново ще бъде част..

публикувано на 20.09.25 в 08:15

Инициативата „На Базар сме! В Белоградчик" отново гостува в града

Днес и утре платформата „Sтетика" отново гостува в град Белоградчик. На площад „Възраждане" могат да бъдат открити участници от цяла Северозападна България, които ще предоставят на града и неговите посетители още едно уникално преживяване за старта на V Балонена фиеста - Белоградчик. За първи път на базара ще бъдат представени текстил за дома,..

публикувано на 20.09.25 в 07:20

Снимката на 19 септември 2025 година

Кампания за събиране на текстилни отпадъци започна във Видин.  Инициативата е на общината и се провежда съвместно с габровска фирма за рециклиране на текстил.  Обществено обсъждане на концепция „Запазване и развитие на човешкия капитал в северозападния район чрез мерки за интегрирано териториално развитие на териториите на община Лом и община..

публикувано на 19.09.25 в 18:00