Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да спестим от сметката си за ток

Снимка: Радио ВИДИН

С поскъпването на газа и повишението на цените на дървата, въглищата и пелетите, много хора започнаха да променят някои от навиците си у дома, за да спестят от сметката за ток.

Най-големия консуматор на електрическа енергия се оказва климатикът, каза за радио Видин Илиян Илиев от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие. Според него има редица малки трикове, с които може да намалим сметката си за ток, без значение дали е лято или зима: 

"Най-големия ни консуматор това са климатиците и бойлерите. Зависи от сезона, но ако разгледаме, примерно летния сезон - има такива дребни трикове. Примерно, ако вие оставите прозореца вечерта отворен, и особено сутрин на сутрешния хлад да се вентилира стаята - тогава климатика охлажда много по-малко през деня, а през деня затворите, нали прозорците. Освен това, ако пуснете едни най-обикновени щори, които пречат на пряката слънчева светлина да влиза - това са все малки стъпчици, които биха ви помогнали да си намалите част от сметката за тока. Разбира се можем да говорим и за това да си инсталирате фотоволтаици на покрива, с които да захранвате климатика, но това ще иска допълнителна финансова инвестиция да направите. За зимата - виждаме ситация, в която се отопляваме на 25 градуса и стоим по тениска, а всъщност можем да намалим градусите и да си облечем някоя по-топла дреха, така значително бихме спестили част от енергията. Също така през зимата вентилирането на стаите би ставало, ако го правим по-често в рамките на 5 минути - отваряме, затваряме да се вентилира въздуха, а не просто - има едни хора, които хем от едната страна работи климатика, хем казват от другата страна искам свеж въздух и постоянно стои прозореца леко открехнат".

Всяка година е различно. Пазара така е устроен, че една година тока ви излиза по-евтино, на следващата година газта ви излиза по-евтина, на третата година пелетите ще излязат по-евтино. Но това са трикове на пазара, които ние следваме, ние не можем да се противопоставим, така че миксът през зимата да се отопляваме, да не разчитаме само на един източник е за предпочитане, обясни още Илиян Илиев

Според Илиян Илиев, бойлерът също е огромен консуматор на електроенергия. Бойлер или климатик? Кое харчи повече? И важна ли е възрастта на уредите, които ползваме:

"Всъщност, ако си направим сметка, той е 3 киловата един бойлер, така че той е, може би, най-големия източник като мощност, който използва електрическа енергия. Тук една колекторна система, там където имат възможност хората да инвестират, струва от порядъка на 2000 лева, би им решила многократно проблема. Има се предвид това да се използва слънцето за отопление... Когато си купуваме един уред, било то печка, бойлер и така нататък, ние го купуваме с определен период на действие, било то 5-10 години. Да, на следващата година ще излязат следващите уреди, които са, просто технологията се развива, така че те ща са икономически по-спестяващи, но пък в края на крайщата там вече идва баланса за това дали всяка година ще си купуваме най-новото или какво ще правим старото. Аз по-скоро се сетих за това, че сега пазарът се напълни със всякакви джаджи, с които чрез уайфай вие може да контролирате електроуредите си вкъщи. Тоест това е едно добро решение да не оставяте примерно бойлера включен цял ден, за да може когато се приберете от работа  да имате топла вода, а с една такава джаджа може да си го включвате един час по-рано, преди да се приберете вкъщи и бойлера да бъде с топла вода. Освен това, също, хората да не забравят, че в бойлера има един потенциометър, който казва на колко градуса трябва да се загрява водата. Може да е на 40, може да е до 90. Имаме ли нужда всеки път да го загряваме до 90, когато за нормален душ е 40 градуса, нашето тяло е 36 градуса и 40 градуса е напълно нормално, за да се изкъпем".

Попитахме и видинчани как се отопляват, пестят ли електроенергия и как ползват бойлера си:

"Аз съм на климатик. В течение съм, почиствам го на всеки две седмици, поддържам го, градусите на 21-22 градуса максимум. Бойлера не е постоянно включен, то зависи от членовете на семейството. Няма как като са само 1-2 човека - само нощната енергия ползваме... Аз също съм на климатик и понеже съм сама, малко време го ползвам, аз по принцип не търпя много топлина и гледам да ми е по-хладно. Бойлера го включвам нощно време поне през вечер две, все пак да има вода. Крушките са ми сменени навсякъде с енергоспестяващи... Аз съм на дърва, нямам други възможности. От догодина ще съм на климатик. Сметките като са ти необходими - падат не падат, ти си длъжен да се отопляваш. Дървата също са скъпи - 150 лв. кубик, още по-скъпи ще станат. Минимум 4 кубика отиват за една зима при най-тънкото топлене на един апартамент. Понеже аз съм саниран блок и не харчи толкова топлина, а и в апартамент не е като в къща - отдолу топлят, отгоре топлят и се ядва... Аз съм на климатик и съм доволен, държа го на 21-22 градуса, не повече и съм доволен. Върши ми прекрасна работа, комшиите ме греят отдолу и от страни, аз също съм с такива ЛЕД крушки - икономия някаква... Бойлера моя е включен нон стоп... И така е по-правилно, защото ти не го ползваш той не се включва, иначе като го включиш на студена вода ще ти работи един час, докато тия качи на 80 градуса".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00