Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършват се 23 години от смъртта на Андрей Чапразов

Снимка: https://lupa.bg/

На днешния ден се навършват 23 години от смъртта на актьора Андрей Чапразов. Българският театрален и филмов актьор е роден на 16 февруари 1920 г. в  град Оряхово. Като малък учи цигулка, три години е в Семинарията, след това три години следва в Музикалната академия при проф. Владимир Аврамов, но и това не завършва, защото Георги Стаматов го приобщава към театъра. Под негово давление изкарва театралната школа към Народния театър и през 1944 г. за пръв път застава на академичната сцена. 

В края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век Чапразов работи в театрите в Силистра и във Видин. Идвайки във видинския театър в началото на 80-те години, взема със себе си младия тогава актьор Божидар Даков. Към момента Божидар Даков е доайен на Видинския драматичен театър, изкарал на сцената му над 40 години, без прекъсване. Помня го откакто бях дете, живеехме в един блок в София, каза Даков за Радио Видин и се върна назад във времето в спомена си за познанството с Андрей Чапразов:  

"След години случайността ме срещна в Силистра с него и имах удоволствието вече като професионален актьор да играя с него, почти два сезона... В три, четири постановки играх с него и след това той беше човекът, който ме препоръча и ме доведе във Видин, във видинския театър. Тук работих един сезон с него... Много богата душа, страхотен човек, страхотен... Той работеше с всичко - всяка негова фибра, част от тялото - всичко влагаше в работата си. И изключително чувство за хумор, което го прилагаше и му помагаше много в работата... Това беше голям празник за видинската общественост".

"Аз съм от малцината щастливци, които бяха ученици на такива гиганти на българския театър като Николай Осипович Масалитинов, Георги Стаматов, Николай Лилиев, Димитър Митов, Владимир Трандафилов“, споделя актьорът. 

Чапразов е артист в Радиотеатъра и е един от създателите на този жанр. Той има многобройни изяви в киното, телевизията, радиото, създава театъра на поезията и естрадата "Трудов фронт". Участва в над 130 постановки и над 50 филма. Като христоматийни остават ролите му на маркиз Поза от "Дон Карлос" на Фридрих Шилер, Сирано дьо Бержерак от едноименната пиеса на Едмон Ростан, Меркуцио от "Ромео и Жулиета" на Уилям Шекспир, незабравимите превъплъщения в пиеси на Ибсен, Толстой, Чехов, Гогол, Вазов, Йовков. В Радиото оставя над 500 записа с изключителния си глас. 

Андрей Чапразов си отива от този свят на 23 август 1999 година, когато е на 79 години.

Повече по темата, както и автентичен запис с гласа на Андрей Чапразов, запазен в Златния фонд на БНР, чуйте в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14