Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: Щастието е най-добрият стимул на имунната система

Снимка: БГНЕС

COVID-19 все по-малко трябва да ни изненадва, смята вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ огромната част от световното население вече има базов имунитет и най-доброто, което можем да направим, е да продължим да живеем нормално. Вирусологът посочи и кой е най-добрият стимул на имунната система:

"На мен ми иска COVID-19 все по-малко да се превръща в някаква изненада за нас. Просто това, че през пролетта беше отменена епидемиологичната обстановка, че бяха отменени мерките, не означава, че пандемията е приключила, че вирусът си е отишъл и ние трябва да забравим за него. А просто означава, че след повече от 2 години съвместно съжителство вече е крайно време да можем да продължим нататък, без излишна драма. Факт е, това го казва и Световната здравна организация, че огромната част от хората по света вече имат някакъв базов имунитет срещу този вирус - поради това, че са боледували, поради това, че са ваксинирани, така че вече не сме онези беззащитни, имунологично наивни хора, а сме защитени, нали да не си правим илюзии, от тежко боледуване и смърт. Този степен на защита вече е разпространена сред много хора по света и трябва  да продължим да живеем... Повече информация, повече гъвкавост, да правим нещата, които могат да ни запазят здрави и нас, и хората около нас, не само от COVID -19. Аз мисля, че щастието и усещането за удовлетворение всъщност са най-добрият стимул на имунната система и най-добрата гаранция, че ще можем да се справим с проблемите. Просто вирусът остава с нас и ние трябва на практика да докажем, че сме достатъчно мъдри, че сме си научили уроците и можем да продължим да живеем заедно..." 

Въпреки че вече са натрупани достатъчно опит и знания, вирусолозите трябва да продължат своята работа, за да изучат какво се случва в животинския свят и кои са условията, които подпомагат предаването на вируси от животни на хора, за да не се провокира това в бъдеще, каза още проф. Александрова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30