Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чешмата "Малинарка"- спомен за малиновите масиви и гордост за берковчани

Снимка: Радио ВИДИН

Допреди няколко години около Берковица е имало малинови масиви. Малините обичат усойни площи, сенчести и влажни места, затова виреят добре в полите на Берковския Балкан. Години наред дават поминък на хората. 
Малините и красивите малониберачки са вдъхновение и за поета Иван Вазов. В периода, докато живее и работи в Берковица, обичал да си почива на мястото, покрай което слизали девойките малинарки от Балкана. Гледката толкова е впечатлила Вазов, че им посвещава стихотворението "Малини". По- късно, през 1967 година, признателни берковчани построяват чешма и изписват на нея част от стихотворението. Дни преди празника на Берковица, чешмата "Малинарка" се ремонтира и реновира


"Чешмата "Малинарка" е един от символите на град Берковица. Намира се на метри от центъра на града до площада и часовниковата кула. Чешмата представлява голям монумент от розов мрамор, от дясната й страна е монтирана седяща статуя на девойка с кошница в ръка, от лявата страна на чешмата е монтиран чучур с течаща вода и мраморно корито. В средата е монтирана плоча с издълбана част от стихотворението "Малини". Чешма "Малинарка" е посветена на берковските берачки на малини, работили в покрайнините на града през отминалите години. Тяхната красота и трудолюбие са били толкова пленителни, че да омагьосат и възхитят младия поет и писател Иван Вазов, посветил един от най- невероятните си стихове на тях", каза Илиян Иванов- специалист "Спорт и младежки дейности" в община Берковица.

Снимка: Община БерковицаДнес чешмата е една от забележителностите на град Берковица и е гордост за берковчани. Тя е спомен за огромните малинови масиви, отглеждани в полите на Берковската планина, на красивите моми, брали ароматните малини и за младия поет, възпял за поколенията труда на малинарките. 

Дни преди празника на град Берковица- 8 септември, когато църквата отбелязва Рождество на Пресвета Богородица, чешмата "Малинарка" се почиства и реновира. Мястото около нея се облагородява като се предвижда да бъдат поставени нови пейки, пергола и кошчета.

Горските малини са още на почит в града. Традиционен е "Празникът на малината", когато на Ком се събират туристи от цялата страна. Тази година празникът се проведе от 12 до 14 август, в местността "Горната кория" в зоната на хижа "Ком". Клубът на туристите ветерани от Берковица отбеляза с преходи в планината 30 години, откакто се чества Празника на малината и 65 години от основаването на клуба. 

"Преди около Берковица, покрайнините на града са били пълни с такива масиви и хората са отглеждали промишлени количества малини. Докато сега този празник, който имаме на малината, той е само горе в Балкана. Защото в Балкана също имаме малини. Буквално допреди 7-8 години действително беше поминък. Сега, ако някой гледа малини, то са малки откъслечни производства. Горе в планината има огромни масиви, но те са диви малини и хората идват и заради тях, защото почти само в нашия Балкан ги има толкова много. Тези, за които си говорим и за които Вазов е говорил, почти вече ги няма, като огромни, стотици декари, които са били около Берковица", допълни Илиян Иванов.

Причината да западне този поминък е, че местните нямат сигурен пазар за малините, за да могат приходите да покрият разходите и труда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50