След 20 години от единствената обществена чешма в село Попица, община Бяла Слатина отново потече вода. Повече от две десетилетия чешмата е била пресъхнала заради авария. Благодарение на доброволен труд и лични средства на Евгени Могилски от чешмата потича студена изворна вода. Младият мъж предприема това начинание още миналата година, но живее в чужбина и е възпрепятстван до го завърши още тогава. От скоро обаче, инициативата е осъществена успешно, разказва Евгени:
"...25 години водата отива в нищото. И ние просто проучихме извора от къде е, къде минават тръбите, от къде най-лесно може да се възстанови водата да идва до чешмата. Засадихме дръвчета пауловния тази пролет и предполагам, че тук до 1-2 години ще има доста сянка там, покрай чешмата. И сега закупих нови тръби, наех багер, изкопахме, положихме, с помощта на ВиК Бяла Слатина успяхме да вържем новите тръби към старите. Всичко беше закопано, водата е занесена на проби в РЗИ, няма отклонения, годна е за пиене. И всеки, който желае може да посети чешмата и да си налее от тази хубава изворна вода... Попица е родното село на майка ми, аз често си ходя там и затова реших да направя един жест към селото. Занимавам се със соларни системи, работя основно в чужбина в Нидерлания, Дания, Франция."
Чешмата се намира над село Попица и заради трудния достъп до нея е имало предложения тя да бъде дори преместена. Все пак Евгени Могилски казва, че е държал тя да остане на същото място и да се възстанови във възможно най-автентични си вид. А за да се улесни достъпа до нея, другата година планира да осъществи друга инициатива, с която да бъде изграден пешеходен мост над река Скът за местните жители.
"Живот и здраве ще направим още една инициатива - едно малко мостче, по което да се преминава, защото чешмата се намира точно след реката и трябва много да се заобикаля, за да се ходи до нея..."
Евгени Могилски споделя, че планира и други начинания в Попица.
Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите: "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..
Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..
Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..
По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..
Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..