Зад чуждицата "макраме", която означава "тъкане на възли" се крие дълга история. Това е един от най-древните занаяти. Макрамето представлява много възли, които образуват модел с уникална красота. За усвояването на тази техника, определено са необходими, сръчност и търпение. То беше почти забравено, но днес интересът към този вид изкуство отново се възроди. Обикновено сме свикнали да го виждаме под формата на всякакви декорации за дома - пана, абажури, цветарници. Те са особено актуални в интериорния дизайн в стила Бохо, както и в Скандинавския стил. Но напоследък макрамето се среща и в модата, под формата на плажни рокли, които са абсолютен хит през летния сезон.
31- годишната Марусия Иванова от Видин е истински майстор в изработването им. Още в началното училище тя се записва на кръжок по тъкане на стан. От там усвоява техниката "макраме". Участва в редица конкурси и изложби, в които, заедно със своите съученици, печелят много първи места.
"Много съм благодарна на Мариана Антова, тя запали в мен тази страст към макрамето. Най-вече правехме пана и цветарници. Паната ги правихме от вълна на стан, а цветарниците бяха от канап, за различни големи саксии или кошници. Продължих до 8. клас да участвам в този кръжок, след това, от време на време, просто като хоби съм практикувала пак макрамето."
След 13 години пауза, в които Мари ражда двете си дечица, тя отново се завръща към нейната страст- връзването на възли. Оказва се, че не е забравила нито една стъпка от тази техника. И така от близо година макрамето става отново нейно хоби, което тя превръща в своя професия.
"Случайно попаднах на публикации във фейсбук, в които имаше много изделия направени с техниката макраме и тогава ми се прииска отново да плета."
Възлите, които се използват в макрамето са стотици.
"Най-често срещаните са - простия възел, осмица, квадратен, плосък, закопчалка - при която се захваща, примерно, самото пано за дърво или за някакъв друг материал. Повторен вертикален и още много др."
Преди повече от 30 години макрамето е било част от задължителния обучителен процес в училище.
"По-възрастните дами знаят много добре какво е това, за разлика от младите."
В създаването на пана и декоративни елементи, в тази техника се използват различни материали - различни дебелини и структури на нишките, като към тях се включват използването на допълнителни елементи.
"Материалите са натурални. Използвам въжета, които са изцяло памучни. Дървени клони, метални и дървени маниста."
Повечето модели на изделията, които изработва Мари, са нейни идеи.
"Опитвам се да си ги измислям изцяло сама, но все пак гледам и чужди идеи. Черпя идеи от интернет. Макрамето дава път на въображението, можеш да си измисляш всичко и да го осъществиш, както е във фантазията ти."
Освен пана, Мари изработва и цветарници, коледни декорации под формата на ангели, люлки, хамаци...т. нар. "капани за сънища". Но истинска наслада изпитва в изработването на рокли - те са нейната нова страст!
"С роклите започнах преди два месеца буквално. Роклите са нещо ново за мен. Гледам да следя модните тенденции и да съм в крак с останалите производители."
В момента роклите са търсени повече.
"Сезона на морето е, на плажовете - те са подходящи за това. Роклите се водят също и фестивални, "cover-up" - което означава, че трябва да покрива бански или друго облекло. Може да се използва като вечерно облекло, като сценично."
Вижте всичко, което Мари създава тук
Цялото интервю чуйте в звуковия файл
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..