Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великолепие от възли

3
Снимка: Мирлева / Mirleva Page



Зад чуждицата "макраме", която означава "тъкане на възли" се крие дълга история. Това е един от най-древните занаяти. Макрамето представлява много възли, които образуват модел с уникална красота. За усвояването на тази техника, определено са необходими, сръчност и търпение. То беше почти забравено, но днес интересът към този вид изкуство отново се възроди. Обикновено сме свикнали да го виждаме под формата на всякакви декорации за дома - пана, абажури, цветарници. Те са особено актуални в интериорния дизайн в стила Бохо, както и в Скандинавския стил. Но напоследък макрамето се среща и в модата, под формата на плажни рокли, които са абсолютен хит през летния сезон. 
 

31- годишната Марусия Иванова от Видин е истински майстор в изработването им. Още в началното училище тя се записва на кръжок по тъкане на стан. От там усвоява техниката "макраме". Участва в редица конкурси и изложби, в които, заедно със своите съученици, печелят много първи места. 


"Много съм благодарна на Мариана Антова, тя запали в мен тази страст към макрамето. Най-вече правехме пана и цветарници. Паната ги правихме от вълна на стан, а цветарниците бяха от канап, за различни големи саксии или кошници. Продължих до 8. клас да участвам в този кръжок, след това, от време на време, просто като хоби съм практикувала пак макрамето."


След 13 години пауза, в които Мари ражда двете си дечица, тя отново се завръща към нейната страст- връзването на възли. Оказва се, че не е забравила нито една стъпка от тази техника. И така от близо година макрамето става отново нейно хоби, което тя превръща в своя професия. 


"Случайно попаднах на публикации във фейсбук, в които имаше много изделия направени с техниката макраме и тогава ми се прииска отново да плета."


Възлите, които се използват в макрамето са стотици. 


"Най-често срещаните са - простия възел, осмица, квадратен, плосък, закопчалка - при която се захваща, примерно, самото пано за дърво или за някакъв друг материал. Повторен вертикален и още много др."


Преди повече от 30 години макрамето е било част от задължителния обучителен процес в училище.


"По-възрастните дами знаят много добре какво е това, за разлика от младите."

 

В създаването на пана и декоративни елементи, в тази техника се използват различни материали - различни дебелини и структури на нишките, като към тях се включват използването на допълнителни елементи. 


"Материалите са натурални. Използвам въжета, които са изцяло памучни. Дървени клони, метални и дървени маниста."


 Повечето модели на изделията, които изработва Мари, са нейни идеи.


"Опитвам се да си ги измислям изцяло сама, но все пак гледам и чужди идеи. Черпя идеи от интернет. Макрамето дава път на въображението, можеш да си измисляш всичко и да го осъществиш, както е във фантазията ти."


Освен пана, Мари изработва и цветарници, коледни декорации под формата на ангели, люлки, хамаци...т. нар. "капани за сънища". Но истинска наслада изпитва в изработването на рокли - те са нейната нова страст!


"С роклите започнах преди два месеца буквално. Роклите са нещо ново за мен. Гледам да следя модните тенденции и да съм в крак с останалите производители."


В момента роклите са търсени повече.


"Сезона на морето е, на плажовете - те са подходящи за това. Роклите се водят също и фестивални, "cover-up" - което означава, че трябва да покрива бански или друго облекло. Може да се използва като вечерно облекло, като сценично." 

 

Вижте всичко, което Мари създава тук 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18