Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екоорганизации връщат изчезнали птичи видове у нас

Снимка: ПП Врачански Балкан

Белоглави и черни лешояди населяват територията на Врачански Балкан. За да се стигне дотук, екологични организации изминават дълъг път, защото двата вида от дълги години не са срещани в страната. В района са пуснати над 50 белоглави лешояда, внесени в страната предимно от Испания и Франция. Природозащитниците са изградили площадка за подхранване и адаптационната волиера над село Долно Озирово в община Вършец. Волиерата е 10 на 25 метра, между 2 и 4 метра е висока, в нея лешоядите престояват до една година, които организациите внасят в България и след това се освобождават в природата. Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици основно е човекът, който наблюдава процеса по възстановяване на вида на територията на "Врачански Балкан".

"Всъщност това беше една много стара идея още при създаването на природозащитните дружества в България, говорили сме си и сме си мечтали да могат да се възстановят такива изчезнали животински видове, в случая лешояди. И започнахме с колегите от "Зелени Балкани", Фонд за дивата флора и фауна, нашето Дружество за защита на хищните птици, тук на местна територия ние сме в партньорство с Природен парк "Врачански Балкан". Това се реализира и с много други организации, които ни съдействат - БАБХ, това са Общини, различни фермери на места. За нас това е един пример как за да се случат тези неща с лешоядите, бяха нужни усилията на много хора и организации за над 20 годишен период от време. Внасяме птици от Испания, от Франция и от зоопаркове", каза Георги Стоянов.

Проектът по възстановяване на вида е започнал през 2004 година Природният парк "Врачански Балкан" е едно от четирите целеви места по този първи проект. В природата са освободени над 50 белоглави лешояда от реинтродуцираните птици (бел.ред.-внесените и адаптирани в страната птици). В момента броят им е около 70. Първото освобождаване на птици става през 2010 година. 2015 година е установен първият случай на успешно загнездила двойка и съответно първото малко излюпено във Врачански Балкан белоглаво лешоядче. След това успешните двойки се увеличават.

"Тази година сигурно има 12 малки, като допускам, че може да има още единични двойки, но не повече от една-две, според мен. Ние направихме на няколко пъти внасянето на птиците, освобождаването.", каза Георги Стоянов.

От три години във Врачански Балкан се работи и за връщането на черните лешояди. До момента са пуснати близо 30 птици. Тази година е забелязана и първата гнездяща двойка черни лешояди. 

Разходка и наблюдение на белоглави и черни лешояди организират на 3 септември във Врачанския Балкан. Поводът е Международния ден на лешоядите. Еколозите извършват постоянни наблюдения на лешоядите във Врачанския Балкан, включително и на гнездата, в които са излюпени малките. На едно такова място да наблюдение, Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици разказа за грижите, които се полагат за възстановяване на вида:

"Районът е централен. Тези големи скални масиви, всъщност те много често прелитат над тях. Така наречената Згориградска стена, тука гнездят и част от белоглавите лешояди. Освен тези скали гнездови има в източна посока към Искърския пролом, има на още две места скали, където гнездят лешояди. Основната колония се намира до голям венец отвесни скали до връх Стрешер. Черните лешояди на този етап имаме една двойка, която гнезди тази година. Тя не е тук във "Врачански Балкан", ами е малко по-встрани в западна Стара планина."

Черните лешояди гнездят по дървета, много рядко по скали, както белоглавите. В нашето съвремие проблемът за тях е, че са изрязани подходящите дървета за гнездене на карталите. За да помогнат на освободените черни лешояди да останат на наша територия, еколозите освен че ги подхранват, правят и гнезда на подходящите дървета.

Организацията "Зелени Балкани" работи за връщането в природата на още един изчезнал допреди години вид - белошипите ветрушки. Градимир Градев е доктор по екология, част от екипа на "Зелени Балкани" над 20 години. Работата му е свързана с опазване на хищни птици - царски орли, белошипа ветрушка, лешояди. В момента работи за опазване на белошипата ветрушка - това е друг вид птица, който възстановят от организацията, след като е изчезнал от страната ни. Тава са едни от най-колоритните соколчета, които се срещат в България, пък и в Европа, смята Градимир Градев:

"Белошипата ветрушка е една от най-често разпространените птици в миналото, не само в България, но и в Европа. Тя е по принцип хищна птица, храни се с жива плячка, ловува, но за разлика от другите видове хищни птици тя гнезди близо до хората. Храни се с насекоми, дребни гризачи. Обикновено са по няколко двойки на едно и също място. Другото много интересно нещо е, че мигрира, прави дълги класически миграции от България на юг."

Мястото, на което зимува е отдалечено от размножителните територии на 3500-4000 километра. Еколозите са установили, че птиците от България зимуват в Нигерия, Чад. В края на миналия век видът изчезва от България. Последните регистрирани гнездови находища в България са в началото на 90-е години. Дълги години няма доказано място, на което видът да се размножава и отглежда потомство. Това е една от причината от "Зелени Балкани", подобно програмата с лешоядите, да се захванат с възстановяване на този вид в природата на България. Първата стъпка са специализираните клетки за изкуствено размножаване в Спасителния център на организация.

Първите белошипи ветрушки идват от един германски зоопарк. През 2012 - 2017 с европейски средства ветрушки се внасят от Испания и се адаптират в страната. Така се възстановяват първите гнездящи колонии в Сакар планина.

Още за усилията на еколозите да върнат изчезнали видове може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05