Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Десислава Димитрова: Искаме да създадем образователен център за архитектурно-строителна реставрация

2
Снимка: личен архив

За втора поредна година Камара на архитектите в България Регионална колегия София Област съвместно с Община Брацигово, а в това издание и съвместно и с Камара на строителите в България, организират мащабния архитектурен форум „Брацигово – Каменният поток на времето“, който ще се проведе от 9 до 11 септември в гр. Брацигово. Той е посветен изцяло на архитектурното културно-историческото наследство, чрез формулиране на проблеми, поставяне и решаване на конкретни мерки, включвайки всички от гражданите и собствениците на сгради паметници на културата, професионалисти – архитекти, инженери, изпълнители, през държавните институции, висшите и средните учебни заведения, както и децата, за които всяка година има организирана архитектурна работилница, която носи най-силният заряд от положителни емоции във форума.

Голямата цел на този форум е на база на официален подписан меморандум за сътрудничество между двете камари и Община Брацигово да се създаде образователен център за архитектурно-строителна реставрация в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема.

"Искаме да създадем място за сформиране на екипи. В това място да могат по конкретни теми да работят съвместно по проекти архитекти, инженери и изпълнители, защото до голяма степен липсва именно този синхрон между отделните специалности при реализацията на един проект и защото в момента има огромен недостиг на квалифицирани кадри в областта на опазване на културното наследство, както и постигането на сертифициране за отделните дейности. За нас е важно специалистите да могат да получат тясно практическо обучение, свързано с важни елементи, като: камък, дърво, естествени мазилки... При рестарвиране или при изграждане на нови сгради със стари технологии да можем да имаме сформирани нови качествени и квалифицирани екипи. Най-голямото звено на кадрите, които липсват, това са майсторите. Проблемът е в изпълнителите и това да се превърне в един процес, който да е в пълен синхрон между архитекти, инженери и изпълнители. Заради това и Камарата на строителите се включва активно, осъзнавайки този недостиг за всички обекти, които е необходимо да бъдат реставрирани в България. Надяваме се, че с този образователен център ще можем да дадем иновативен подход за специализиране на подобен вид кадри. Идеята е това да не е училище или университет, а школа, която да бъде тясно специализирана по отделните специалности", каза аз Радио Видин арх. Десислава Димитрова от Камарата на архитектите в България.

Концепцията е представена в рамките на миналогодишното издание от арх. Георги Цапков, арх. Десислава Димитрова и арх. Младен Китов. В нея град Брацигово е даден като примерен модел за управление на обектите на недвижимото културно наследство.

Програмата на Форум „Брацигово -Каменният поток на времето“ включва три дни лекции и презентации по различни теми свързани с архитектурното културно-историческо наследство– опазване, реставрация, адаптация и ревитализация, като тази година има участие и на чуждестранни лектори от Италия и Ирландия.

Организирани са три практически обучения в сградата на сдружение „Наследство Брацигово“- „Каменна мааза“: „Традиционни техники и методи на работа с вар и хоросан“, „Възстановка на декоративен каменен корниз“ и „Декоративни каменни орнаменти за изграждане на чешма". Работилницата за каменна чешма има специална и важна мисия – създаване на декоративни орнаменти от различни типове камък, с които да се изгради нова чешма в двора на бъдещия образователен център– по старата традиция на майсторите дюлгери, които заселвайки се някъде преди основаването на селището първо са изграждали каменна чешма.

Важна част от първия ден на форума е официалната кръгла маса между представители на министерства, браншови организации, средни и висши учебни заведения - „Проблеми при прилагането на законодателството и осигуряването на квалифицирани кадри в областта на опазване на недвижимото културно наследство" с модератор проф. д.н. инж. Венелин Терзиев.

На 10 септември ще се проведе детска архитектурна работилница „МАКЕТИ НА МЕЧТИ“ в Историческия музей на града за деца от 7 до 18-годишна възраст, които ще извървят първи стъпки за реализиране на своите мечти, а изработените от тях макети ще бъдат изложени в спеациална експозиция „Музей на мечтите“.

Също на 10 септември в етнографския музей ще има Фолклорен кулинарен фестивал представящ традиционни рецепти за Община Брацигово с музикална и танцова програма на ансамбъл „Български ритми“.
Ще бъде представена и лекция на архитекти и инженери от италианската агенция “CasaClima”, които ще представят своя над 20-годишен опит и ще засегнат важната и интересна тема за повишаването на енергийната ефективност при сгради паметници на културата.

В последния ден гостуващата в Историческия музей изложба „Драски по софийските работи“, създадена по забележителната книга на арх. Тодор Войников, направена от него изцяло с надписи и рисунки на ръка ще бъде официално открита от своя автор арх. Войников и кураторът на изложбата арх. Десислава Димитрова. След това представяне програмата ще продължи с темата за чешмите и лекция на акад. Цвятко Сиромашки за синтеза между скулптора и архитектура. Във форума ще участва и НВП Видинският митрополит Даниил, съобщиха организаторите на дискусията.

Повече- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13