Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антропологична школа запознава ученици с човека и неговото здраве

Снимка: Национален антропологичен музей

"Лятна антропологична школа - Човекът и неговото здраве” започва от днес в Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките. Програмата включва запознаване с пътя на човека - еволюция и произход; палеоантропология; човешкото тяло; биохимия на храненето и хранителни разстройства; антропометрична характеристика и оценка на телесния състав, посредством класически и съвременни методи. Една от темите, които предизвикват най-голям интерес сред учениците, е за храненето и здравето на човека, обясни организаторът на школата Диана Златкова:

"Идеята е учениците първо да се научат сами да могат да си определят един хранителен дневник,  който е подходящ за тях, тъй като това са едни подрастващи организми и те се нуждаят от по-качествена храна. А знаете, че младото поколение обича да хапва неща, които не са толкова здравословни. Наблягат или на бърза храна, или на чипсове и солети. Опитваме се и с лекциите, а след това с упражненията и работните листове, които включват съставянето на едно такова здравословно меню, самите те да видят как едно такова меню влияе върху техния организъм - как един такъв организъм, който се храни по тези менюта може да натрупа мускулна маса за момчетата, ако е важно, момичетата, които винаги се притесняват как изглеждат, за да може тази хранителна култура, която те ще придобият, да им помогне и за в бъдеще. Всички занятия са практически насочени..."

Лятната школа е насочена към учениците от 7 до 9 клас. Занятията са безплатни, а материалите са осигурени от Национален антропологичен музей. Инициативата е свързана с проекта на МОН "Образование с наука", като целта е да даде възможност на учениците да се докоснат до науката, за да придобият по-голям интерес към природо-научните специалности.

Националния антропологичен музей се стреми да привлича все повече млади хора към науката, затова срещите с ученици са целогодишни. Освен в музея, такива могат да бъдат организирани в самите училища, ако ученици пожелаят да поканят учените в тяхната класна стая.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28