Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рени Митева - учител и творец

15
Снимка: личен архив

Броени дни преди 15 септември, първият учебен  ден за българските ученици, в "Калейдоскоп" сме ви приготвили среща с
 един редови български учител. Това е Рени Митева, която работи като начален учител в ОУ "Христо Ботев" в Мездра, с едно уточнение - тя не е само учител, а и творец. Член е на литературен клуб "Христо Ботев" при НЧ "Просвета" Мездра, издала е 4 книги , има свои изложби с рисунки. Обича музиката, изобразителното изкуство, литературата и децата. От малка пише, винаги е писала и продължава да пише, като така изразява своя мироглед и светоусещане.

Рени Митева е родена в град Мездра през 1971 година. Животът на цялото ѝ семейство е свързан с училище "Христо Ботев", най-старото училище в Мездра, дало образование на нейните родители, на съпруга ѝ, на сина ѝ. А днес тя преподава в същото училище, в което е учила. Писателският талант на Рени се проявява, когато е ученичка във втори клас. През годините тя не спира да пише, темите ѝ са свързани с нейното усещане за роден дом, за роден край, за любовта, природата, гората, планината.

Завършва "Начална и предучилищна педагогика" със специализация "Изобразително изкуство" в СУ "Свети Климент Охридски".

Първото ѝ работно място е в училището в село Типченица, следва работа в училището в Камено поле, в Мездра.  

Днес тя преподава на на първокласници в ОУ "Христо Ботев" Мездра. Омъжена е, има един син.


ДЕТСТВОТО
"Искам да кажа, че имах вълшебно детство, специално заради тези почивни дни и ваканциите на село. С брат ми и братовчед ми се забавлявахме чудесно, и освен баба ми, която беше начален учител и дядо ни, който беше домакин на стопанството, за нас се грижеха две прабаби и един прадядо. Те бяха хора с много обширни познания за природата... На село бяхме свободни, бродехме по горите, къпехме се в реката, беряхме цветя, билки, къпини... Прехранвахме се с горски плодове... Вечер се прибирахме радостни, преуморени от игри... А прабаба ни ни разказваше старинни приказки... Разказваха ни истории за стари времена... "



РИСУВАНЕТО И ПИСАНЕТО

"Първо започнах да рисувам, рисувах на село по стените върху варта, бабите и дядовците ми много харесваха рисунките ми.... Та там започнах да рисувам , а за писането беше по-интересно. Бях във втори клас и учителката ни даде да напишем съчинение за теменужката. Написах стихотворение с три куплета. Учителката каза, че само аз не съм изпълнила заданието и да изляза да прочета стихотворението си. Прочетох го пред класа и децата започнаха да ми ръкопляскат... Така продължих да пиша стихчета... И в рисуването и в писането човек винаги рисува себе си и разказва за себе си."
 
ДЕЦАТА
"Децата са много чисти създания, аз ги уча първо да следват своите мечти, а не да изпълняват неосъществени амбиции на родителите си, да се отнасят помежду си с нежност и уважение, и най-важното - да живеят по законите на природата и хората... Когато децата са твърде обгрижвани, може да има проблем, защото стават не така смели, не разчитат на себе си. 

Ролята на родителя е да научи детето си да се грижи за себе си, и ако му се поднася всичко наготово, такова дете не може да се развие правилно."

ТВОРЧЕСТВО
"Общо 4 книги имам издадени, имам и други книги, но съм решила, че те не са за издаване. Първата ми книга съдържаше 101 хайку. Тя е издадена 2003 година. Тогава имаше един конкурс за хайку - поезия, аз бях наградена и реших, че мога да напиша хайку стихчета. Председателят на литературния клуб в града Светла Дамяновска като видя какви хайку съм написала каза, че мога спокойно да издам книга... Написах една книга проза, която не я издадох, казва се "Ваканция на село". 2019 година издадох първия си сборник с лирика "Зелени залези", 2020 издадох първата си книга с римувани приказки "Две весели приказки". Сега издадох втората книга с римувани приказки, това е поема , разделена на части,  името ѝ е "Копривени въженца". Имам и доста награди, те са важни за мен, тъй като ако ги нямах, нямаше да имам смелостта да издавам. Забелязала съм, че когато имам тежки периоди тогава пиша и рисувам и създавам най-хубавите си неща. Стихосбиркоте ми са "Думи в подмолите на душата" и "Зелени залези""


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05

До 500 килограма от декар е пшеницата във Видинско

Към края си е жътвената кампания в област Видин. В региона жътвата на есенници започна по-рано от обичайното и в голямата си част премина под палещите лъчи на слънцето. Засушаването и застудяването през април оставиха своя отпечатък и компрометираха добивите, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите: "Почти..

публикувано на 24.07.25 в 17:03