Рени Митева е родена в град Мездра през 1971 година. Животът на цялото ѝ семейство е свързан с училище "Христо Ботев", най-старото училище в Мездра, дало образование на нейните родители, на съпруга ѝ, на сина ѝ. А днес тя преподава в същото училище, в което е учила. Писателският талант на Рени се проявява, когато е ученичка във втори клас. През годините тя не спира да пише, темите ѝ са свързани с нейното усещане за роден дом, за роден край, за любовта, природата, гората, планината.
Завършва "Начална и предучилищна педагогика" със специализация "Изобразително изкуство" в СУ "Свети Климент Охридски".
Първото ѝ работно място е в училището в село Типченица, следва работа в училището в Камено поле, в Мездра.
Днес тя преподава на на първокласници в ОУ "Христо Ботев" Мездра. Омъжена е, има един син.
ДЕТСТВОТО
"Искам да кажа, че имах вълшебно детство, специално заради тези почивни дни и ваканциите на село. С брат ми и братовчед ми се забавлявахме чудесно, и освен баба ми, която беше начален учител и дядо ни, който беше домакин на стопанството, за нас се грижеха две прабаби и един прадядо. Те бяха хора с много обширни познания за природата... На село бяхме свободни, бродехме по горите, къпехме се в реката, беряхме цветя, билки, къпини... Прехранвахме се с горски плодове... Вечер се прибирахме радостни, преуморени от игри... А прабаба ни ни разказваше старинни приказки... Разказваха ни истории за стари времена... "
РИСУВАНЕТО И ПИСАНЕТО
"Първо започнах да рисувам, рисувах на село по стените върху варта, бабите и дядовците ми много харесваха рисунките ми.... Та там започнах да рисувам , а за писането беше по-интересно. Бях във втори клас и учителката ни даде да напишем съчинение за теменужката. Написах стихотворение с три куплета. Учителката каза, че само аз не съм изпълнила заданието и да изляза да прочета стихотворението си. Прочетох го пред класа и децата започнаха да ми ръкопляскат... Така продължих да пиша стихчета... И в рисуването и в писането човек винаги рисува себе си и разказва за себе си."
ДЕЦАТА
"Децата са много чисти създания, аз ги уча първо да следват своите мечти, а не да изпълняват неосъществени амбиции на родителите си, да се отнасят помежду си с нежност и уважение, и най-важното - да живеят по законите на природата и хората... Когато децата са твърде обгрижвани, може да има проблем, защото стават не така смели, не разчитат на себе си.
Ролята на родителя е да научи детето си да се грижи за себе си, и ако му се поднася всичко наготово, такова дете не може да се развие правилно."
ТВОРЧЕСТВО
"Общо 4 книги имам издадени, имам и други книги, но съм решила, че те не са за издаване. Първата ми книга съдържаше 101 хайку. Тя е издадена 2003 година. Тогава имаше един конкурс за хайку - поезия, аз бях наградена и реших, че мога да напиша хайку стихчета. Председателят на литературния клуб в града Светла Дамяновска като видя какви хайку съм написала каза, че мога спокойно да издам книга... Написах една книга проза, която не я издадох, казва се "Ваканция на село". 2019 година издадох първия си сборник с лирика "Зелени залези", 2020 издадох първата си книга с римувани приказки "Две весели приказки". Сега издадох втората книга с римувани приказки, това е поема , разделена на части, името ѝ е "Копривени въженца". Имам и доста награди, те са важни за мен, тъй като ако ги нямах, нямаше да имам смелостта да издавам. Забелязала съм, че когато имам тежки периоди тогава пиша и рисувам и създавам най-хубавите си неща. Стихосбиркоте ми са "Думи в подмолите на душата" и "Зелени залези""
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..