Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Разговорите с малкия ученик ще му помогнат да се настрои за първия учебен ден

Снимка: Радио ВИДИН


Когато тръгва на училище, детето се изправя пред вълнението и страха как ще се справи. Страхът на малкия ученик е не само дали ще се справи с учебния материал, но и с адаптацията сред децата и с класния ръководител. Това каза по повод началото на новата учебна година психологът от Лом Елеонора Бойчева. По думите ѝ, за да бъдат избегнати проблемите с адаптацията на първокласника, изключително важно е какъв режим има детето у дома: 


"Най-сериозен проблем срещат децата, които в дома си нямат изграден режим, нямат изградени правила. Именно тогава детето се обърква. Хубаво е, че в детската градина ги има тези правила. Предучилищната възраст всъщност е една много добра подготовка за това какво ни предстои в училище, но нека не забравяме, че там дейностите са по-игрови. В училище вече дейностите са по-сериозни. Ето защо е важно вкъщи как ще подготвим това дете и през годините назад то да е имало един малко по-сериозен режим и правила, които да е спазвало, и по то този начин, тъй като в училището има правила, които да се спазват, адаптацията би била много по-плавна и много по-лесна за самото дете."


Разговорите с малкия ученик ще му помогнат да се настрои за първия учебен ден, обясни още психологът: 

"Като цяло голяма част от децата са с позитивна нагласа към първия учебен ден, защото им предстои нещо ново и вълнуващо. Страхът е в това дали ще се справят. Но вярвам, че когато с детето имаме солидни разговори по отношение на неговите очаквания, защото неговите очаквания също са много важни, не само очакванията на възрастния, които се състоят в думите: "Сега там ще бъде по-сериозно. Сега там ще трябва да учиш, да си по-отговорен". Всичко това смущава детето, всичко това плаши детето. Затова трябва да разговаряме за неговите очаквания, да му споделим за нашия първи учебен ден, какви емоции ние сме срещнали тогава, и по този начин да му покажем, че всичко, което изпитва, е напълно естествено и в реда н нещата." 

Ако детето не желае да ходи на училище, трябва да се установи къде се корени причината за това, посочи Елеонора Бойчева:

"Има и такива деца и тук вече става дума и за по-горните класове на обучение. Важно е да се стигне до коренчето защо детето не желае. Много често зад това нежелание стоят отношения със съученици, стоят едни много потискани у него емоции, което се е притеснявало да сподели у дома, и то несамо със съученици, но и по отношение на справяне с учебния процес, които го засрамват. Затова е важно да има системни разговори детето да се чувства спокойно да споделя вкъщи, както с мама, така и с татко, с възрастните, които полагат грижи за него, и всичко това, което детето споделя да не бъде подценявано, а напротив да бъде валидирано, да бъде уважено от възрастния и след което да бъде изговорено и отработено."

Когато детето е мълчаливо, не желае да разговаря и споделя за учебната среда, изпитва гняв, прибирайки се от училище и много тъжно, отивайки там, е необходимо да се потърси помощта на  психолог. Ключова е ролята на училищния психолог. 

"Детето има нужда от разговори, независимо от възрастта си. Детето иска да говори с мама и тати, иска да говори с възрастните, полагащи грижи за него. Но реакцията на възрастния, когато детето иска да говори, е ключова дали ще продължи да се поддържа това желание детето да споделя. Затова насочвам всеки един родител, в това число и себе си, колкото и да е трудно, изслушвайте децата, не подценявайте това, през което преминават. В детските разкази има много ключови послания, които могат да предотвратят доста рискови ситуации в бъдеще. Пожелавам им удовлетворение в абсолютно всеки аспект на учебно-образователния процес - удовлетворение от представянето им в училище, удовлетворение от приятелската им среда, и, както обичам да казвам - ние понякога най-големите си уроци ги учим голямото междучасие. Така че ожулени колене, здраво сърце, здрави мечти и здраве на всички ученици, на всички педагози  и родители", добави Елеонора Бойчева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30