Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-висока за последните 24 години

Почти 18 % достигна инфлацията

Ст. Панчев: Предизборните кампании обещават политики, които ще я засилят

Снимка: Радио ВИДИН



17,7 %, т.е два пъти по-висока от останалите страни в Еврозоната, е инфлацията в края на месец август, което е и нов рекорд за последните 24 години.

Повишаването на цените не само намалява покупателната способност на текущите доходи, а топи и депозитите в банките, отчита още националната статистика. Инфлацията е изтрила 19 милиарда лева от спестяванията на хората и фирмите.

Покачването на цените се дължи и на чисто български фактори, а не само на покачването на цените на тока и горивата на международните пазари, каза икономистът Стоян Панчев.

"Основната причина, която мога да извадя, е паричната политика на централните банки от 2020 година, реакциите им срещу пандемията и пандемичното затваряне. Големите Централни банки напечатаха голямо количество пари, тези пари бяха вляни в икономическата система, по този начин се създаде допълнително търсене, докато предлагането е ограничено, та като комбинираш много високо търсене с ограничено предлагане веднага скачат цените. Това е формулата на достигането до тази висока инфлация. Разбира се, има разни фактори чисто български - високият бюджетен дефицит, т.е когато държавата харчи повече от това, което може да събере като данъци".

При на практика нулевите лихви по депозитите на всеки 1000 лева в банка хората и фирмите губят по 177 лева през последните 12 месеца. 

Такава висока инфлация не е имало от Жанвиденовата зима през 1997 година.

"Чак картинката от времето на Виденов аз не очаквам да се случи, най-малкото защото започна повишаването на лихвените проценти, което ако е достатъчно голямо и навременно, може да огранични търсенето и съответно да намали ръста на цените, т.е да не стигнем до хиперинфлационни епизоди. Малка е вероятността това да се повтори. Ще има със сигурност проблем с цената на енергийните ресурси, най-много зависи от войната в Украйна. Ако върви към форма на приключване, ще е по-малък проблемът, ако се разразява по-тежък конфликт - ще е по-сериозен. Моето очакване за самата инфлация е темпът на ръст да се забави. Дори е възможно конкретно в България да сме достигнали някакъв локален пик, т.е за август да е най-високата стойност".
Стоян Панчев
В рамките на година храните са поскъпнали с 23,6 %, показват данните на НСИ. Най-голямо е покачването на цените на олиото и маслото - 44,5 %, и на млякото, млечните продукти и яйцата - с 31,8 %. Хлябът и зърнените храни са поскъпнали с 27,8 % за година, а месото и месните продукти с 23 %. 

Всичко това води до увеличаване на разходите за храна в бюджетите на домакинствата в страната. Поскъпването от своя страна означава свиване на потреблението. 

"Аз очаквам, ако войната не се разрази с по-голяма сила, затишие в скока на цената на енергията. В последните 2-3 седмици цената на газа - той е изключително волатилен, скача, пада, скача, пада. Цялостното ниво със сигурност ще е по-високо от това, което сме свикнали обаче. Дори когато бяха реализирани големите спадове през последната седмица, ние се върнахме към цените от 9 август. Цената изобщо не е спаднала до тази от 2020 или 2021 година. Има спадове, които не ни връщат в изходна позиция. Що се отнася до храните - мисля, че цената на храната ще расте, макар да е възможно да е с по-бавни темпове".

Личната инфлация за едно тричленно семейство от двама възрастни и едно дете е 19 %, изчислява калкулаторът на НСИ. Семейство, което всеки месец дава 600 лева за храна, 50 лева за алкохол, 100 лева за дрехи, 200 лева за бензин, 50 лева за лекарства, а сметките за ток, вода и парно са средно по 80, 30 и 120 месец. Освен това домакинството дава по 1000 лева за ремонти на година, а за почивка - 3000. Годишната инфлация на такова семейство е точно 19 %. 

Властта в България до този момент неглижира тотално инфлацията, а към този момент предизборните кампании акцентират върху мерки, които ще я повишат допълнително, обясни още Панчев.

"Всички власти досега седяха с широко затворени очи, наблюдавайки идването на инфлацията. През 2021 година някъде по това време тя вече беше започнала да расте, хората не я усещаха с такива размери, но вече от половин година имаше икономици, които предупреждавахме. В обсъждането на бюджета инфлацията не беше спомената. Беше пренебрегната тема. Истината е, че като гледам какво обещават партиите, те по-скоро искат да увеличат инфлацията. От една страна, предвиждат по-големи харчове, по-големи дефицити, от друга страна, влизането в Еврозоната, което го обещават почти всички, също ще увеличи инфлацията. Не виждам политики, да се говори за политики, които ще намалят инфлацията. Това е разбираемо, защото това са политически болезнени. Освен ако не намаляваме данъци, което политически е приемливо, всички останали начини за намаляване на инфлацията минават през някакъв вид болка, икономическо страдание, което не е популярно пред урните".

Очакванията на видинчани са инфлацията да продължи да расте и през зимата.

"Промени се животът, но когато поскъпва токът, поскъпва всичко... Чудя се как се справят другите, непосилно е... Проблемът е световен, но при нас е най-тежко".

През август 2022 г. месечната инфлация е 1.2% спрямо предходния месец.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С молитва да се подготвяме за молитва

В  Трета неделя след Пасха , Църквата ни дава за пример мъжеството на  светите жени Мироносици . "Братя и сестри, подвиг е да се пребъдва постоянно в молитва, човек да си постави да му бъде начин на живот. Изкушение е словото – да ни бъде като Витлеемската звезда. И всичко това да бъде в служба за Бога… Братя и сестри, Когато..

публикувано на 04.05.25 в 08:00

Тайната на "Столетниците – благословия или орисия"

Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..

публикувано на 02.05.25 в 17:10

На 5 май отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония – болестта на сините устни

България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..

публикувано на 02.05.25 в 16:44

Лина Куроки - момичето, което рисува с чувства и текстура

"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност -  Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..

публикувано на 02.05.25 в 16:30

СУ "Цар Симеон Велики" във Видин откри дарителска кампания за книги

Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..

публикувано на 02.05.25 в 16:10

Сезонът на кърлежите започна - как да се пазим

С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца,..

публикувано на 02.05.25 в 15:48

Панаир на доброволчеството ще се проведе във Видин

Подобно събитие се провежда за първи път. Касае предимно младите хора, но поканата да го посетят е към всички, обясни  Валери Недялков, ръководител на сдружение „Дунавски инициативи за обединени региони“ , което е организатор.  Събитието ще е утре от 10.30 часа в Културен център "Жул Паскин".    "То е един вид панаир, на който могат да..

публикувано на 02.05.25 в 15:44