Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Драганица - богато в миналото, утихнало днес

23
Снимка: Радио Видин

Този петък гостуваме в село Драганица, община Вършец. Богатото преди години миньорско селище, където добивали антрацитни въглища, мед и злато, днес е утихнало. Тук пенсионерите са болшинство, а младите търсят препитание по градовете. Селото е разположено в полите на Предбалкана, на 355 м. надморска височина. Създадено е през 15 век от Драган, който пристига със семейството си и се заселва в местност малко
над сегашното село, която местните хора наричат "Селището", обяснява Иван Найденов, когото тук наричат "живата история на селото":

"Легендата разказва, че преди време в Балкана живеели Драган и Ица, които се препитавали със стадо овце. Една люта зима, когато храната за животните свършила, те забелязали, че на мястото на сегашното село снегът вече се е стопил и докарали стадото тук, за да могат да оцелеят. Така било създадено и самото село, а името дошло от двамата овчари - Драган и Ица - Драганица..."

Други легенди за селото разказват дори, че то е създадено още по-рано, когато воини на Цар Иван - Шишман след една от последните битки с османците се заселват в планината. Години по късно слизат и основават село Драганица.

По време на своята трета национална обиколка на страната на 30 август 1872 Васил Левски, придружаван от врачанина Мито Анков посещават Берковско. След Освобождението по спомени на баба Гена, жена на даскал Дамян Спасов - Комитата от село Драганица, починал през 1876 г. твърди, че Васил Левски е провел събрание в селото, в къщата на Дамян Спасов - Комитата. Днес на сградата на кметството по този повод има и паметна плоча на Апостола на свободата.

Освобождението на селото от турско робство става в началото на ноември 1877 г. от разузнавателния отряд на руския полковник Ковалевски, който имал мисия да разучи пътя от Враца през Черкаски-Драганица-Слатина към Берковица.

В Царство България, село Драганица се намира в Берковска околия, Община Хаджийска Махала / Черкаски /. През 1931 г. за общински кмет е избран Стамен Иванов от село Драганица. По негово време започва и прокарването на водопровод и водоснабдяването на селото още през 1932 година.

В центъра на селото има паметник на загиналите в Балканските войни 1912 - 1913 г., Първата световна война 1914 - 1918 г. открит тържествено на 19 май 1934 г. и паметна плоча на загиналите във Втората световна война 1939 - 1945 г


Миналото на селото е свързано и с находищата на антрацитни въглища и на медна руда. Последното е било използвано през 19 и началото на 20 век. Мината е затворена поради прекратяване на икономическия интерес от по нататъшно експлоатиране. Находището на висококалоричните антрацитни въглища, което било едно от най-големите в страната, е разработено през 40-години на миналия век. В края на 60-те години обаче, заради няколко инцидента в мината, тя е затворена. 

"Селото тогава се развива, започват да се строят хубави къщи на по два етажа, защото е имало добри доходи от мините. Жителите му наброявали около 1 500... Електричество в селото е пуснато през 1957 година, благодарение пак на мините... В селото е имало много овощни градини, земята се е обработвала, много ягоди се произвеждаха тук. Само от жителите на селото се добиваха 200 тона. Отделно, АПК-то колко произвеждаха, не мога да кажа. Освен ягоди, тук виреят и много малини... През 80-те години на миналия век обаче започва първото обезлюдяване на селото, когато много от жителите му се отправят към градовете да търсят работа."   

Днес населението на Драганица, както и в целия този район е предимно възрастно. Много от хората са и самотно живеещи. Младите хора са около 20 човека от общо 140, разказва кметския наместник Иван Каменов:

"Имам към кметството двама души, които са назначени по програма, които разнасят храната на възрастните, които имат нужда. Също така им чистят, пазаруват необходимите продукти и помагат, когато се наложи. Сега имаме проблеми и с дървата за зимата, защото няма добив, хората се притесняват, но ще бъдат доставени и всичко ще е наред... Не ме притеснява работата с възрастните хора. Разбирам се чудесно с тях. Возя ги на лекар, когато се наложи, разнасям здравните им книжки и купувам лекарствата... Хората тук са работливи. Бабите гледат пипер, домати, картофи, тикви- всичко  има в градините. Животни по-малко хора гледат, защото са над 80-годишни и им е трудно.

Как минава денят ми ли? Ами обикновено ставам сутрин, пия кафе и идвам на работа. Отивам първо в пенсионерския клуб, защото повечето баби са там. На една ѝ трябва кофа за боклук, на втората ѝ трябват хапчета, на третата ѝ трябва удостоверение за наследник, четвъртата имала проблем на улицата - ей такива неща. Други пък искат енергийни помощи, документите се попълва при мен и аз ги нося служебно във Вършец, за да си вземат парите и си купят дърва.   


Какво бих направил, ако имах повече средства ли? Първото нещо е да оправя инфраструктурата в селото- улици, тротоари, бордюри, за да е по-удобно и да не ти бият гумите на колата в дупките. И да върна младите хора в селото..."

Какво искат пък жителите на Драганица и подробности за живота в селото - в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42