Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Радославов: Политиците да дадат смисъл на младите хора да гласуват

Снимка: личен архив

В навечерието на предсрочните парламентарни избори на 2 октомври Националният младежки форум (НМФ) организира поредица от иницитиви, с които да ориентира младите хора в политическия спектър.

"Отново сме на избори, а с това идват и нови впечатления, нови гласоподаватели и голяма опасност от липса на достатъчно достъпна информация. Именно заради това от националния младежки форум заедно със Студентската асоциация за изследване на международните отношения и Студентски клуб на политолога провеждаме кампания под надслова "Лигата на младите гласоподаватели", каза в посоките на делника Христо Радославов от НМФ:

"В кампанията правим няколко неща, целта е да развълнуваме младите гласоподаватели в процеса на това да дадат своя глас. Обобщаваме и представяме програмите на политическите сили. Това е основната ни цел- да предоставим достъпна информация от платформите на политическите партии. Показваме на целевата адитория, която е предимно от млади хора, за какво се бори всяка партия и защо гласът им би трябвало да отиде за този, за другия или за трето лице. Тази година за първи път към това прибавяме и четири политически дебата в тази кампания. Четири дебата с четири различни теми, в които каним политиците в Софийския университет да коментират, дискутират, дебатират и да провокират интереса на младите гласоподаватели. Вече минаха дебатите за външна политика и за младежка политика. В сряда е предстоящият дебат за вътрешна политика. Има достъпна платформа за свободно задаване на въпроси към участниците в дебатите. Всички дебати могат да бъдат проследени на живо или след това на страницата на НМФ."

Целта на инициативата е да стимулира младите хора да участват по-активно в политическите процеси в страната.
 
"Макар и да не променим значително броя на младите хора, които ще гласуват, тъй като всяка година има все по-малко млади хора в България, поне се стремим да завишим процента от настоящите младежи да гласуват. Нашите впечатления са, че многото избори създадоха освен много апатия и друга крайна емоция у новото поколение- фрустрация. Все повече млади хора спорят за политика, което е хубаво, все повече млади хора се интересуват от процесите за вземане на решения. Младите хора са много по-чувствителни на темата, тъй като отбелязват как по-възрастните лидери, по-възрастните гласоподаватели очевидно правят нещо грешно. Това ги провокира емоционално. Желанието за спор, за политически дебат, за защитаване на нечия идеология става все по-силно точно заради натрупването на тези избори и заради фрустрацията, която наблюдаваме на национално ниво. Младите са емоционални и имат нужда да споделят своето мнение и мислене, точно заради очаквам да са малко по-активни на предстоящите избори."

Екипът на Националният младежки форум подготвя и "Политически компас", с който да ориентира младите хора коя политическа сила изповядва техните разбирания.

"Тази година за първи път ще добавим към програмите и политически компас, който много задълбочено и внимателно се разработва от нашите колеги от Студентски клуб на политолога и от "Стража". Изпратили сме на всяка партия формуляр с въпроси, на които да отговорят. На базата на тези отговори нашите колеги изчисляват и въвеждат в политическия компас позицията и направлението на всяка една партия. Правим го, защото отчитаме, че за първи път младите хора се интересуват повече от идеологията на политическата партия, която искат да защитят, а не толкова от лицето, което я представлява. Това е полезна еволюция в съзнанието на младия гласоподавател."

Остава отворен въпросът как да задържим младите хора в България.

"Тук апелът е към властимащите. На тези избори, с плаформата, която сме дали на всеки политик, желанието ми е всеки един от тези оратори и лидери на мнение по такъв начин да спечели младите хора и по такъв начин да защити впоследствие казаното и предложените решения, че младите хора да видят смисъл от това да продължат да участват в демократичните процеси, да продължат да бъдат въвлечени и най-вече да се чувстват допитвани, да усещат диалога. Моето поколение има натрупано чувство, че е пренебрегнато от гледна точка на това, че и ние имаме какво да кажем, и ние имаме какво да споделим. Политически нас ни вълнува бъдещето повече от другите поколения, защото ние ще израстваме в него. Посланието ми към младите хора е да не се отчайват, когато демокрацията невинаги работи в тяхна полза, но да продължат да дават своя глас, да продължат да дават своето доверие. В един момент упражнението ще даде своя резултат. Сигурен съм, че израстването на здравословна нация, в която младите искат да се върнат, ще се случи по един или друг начин. Просто трябва постояноство."

Повече- в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00