Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Радославов: Политиците да дадат смисъл на младите хора да гласуват

Снимка: личен архив

В навечерието на предсрочните парламентарни избори на 2 октомври Националният младежки форум (НМФ) организира поредица от иницитиви, с които да ориентира младите хора в политическия спектър.

"Отново сме на избори, а с това идват и нови впечатления, нови гласоподаватели и голяма опасност от липса на достатъчно достъпна информация. Именно заради това от националния младежки форум заедно със Студентската асоциация за изследване на международните отношения и Студентски клуб на политолога провеждаме кампания под надслова "Лигата на младите гласоподаватели", каза в посоките на делника Христо Радославов от НМФ:

"В кампанията правим няколко неща, целта е да развълнуваме младите гласоподаватели в процеса на това да дадат своя глас. Обобщаваме и представяме програмите на политическите сили. Това е основната ни цел- да предоставим достъпна информация от платформите на политическите партии. Показваме на целевата адитория, която е предимно от млади хора, за какво се бори всяка партия и защо гласът им би трябвало да отиде за този, за другия или за трето лице. Тази година за първи път към това прибавяме и четири политически дебата в тази кампания. Четири дебата с четири различни теми, в които каним политиците в Софийския университет да коментират, дискутират, дебатират и да провокират интереса на младите гласоподаватели. Вече минаха дебатите за външна политика и за младежка политика. В сряда е предстоящият дебат за вътрешна политика. Има достъпна платформа за свободно задаване на въпроси към участниците в дебатите. Всички дебати могат да бъдат проследени на живо или след това на страницата на НМФ."

Целта на инициативата е да стимулира младите хора да участват по-активно в политическите процеси в страната.
 
"Макар и да не променим значително броя на младите хора, които ще гласуват, тъй като всяка година има все по-малко млади хора в България, поне се стремим да завишим процента от настоящите младежи да гласуват. Нашите впечатления са, че многото избори създадоха освен много апатия и друга крайна емоция у новото поколение- фрустрация. Все повече млади хора спорят за политика, което е хубаво, все повече млади хора се интересуват от процесите за вземане на решения. Младите хора са много по-чувствителни на темата, тъй като отбелязват как по-възрастните лидери, по-възрастните гласоподаватели очевидно правят нещо грешно. Това ги провокира емоционално. Желанието за спор, за политически дебат, за защитаване на нечия идеология става все по-силно точно заради натрупването на тези избори и заради фрустрацията, която наблюдаваме на национално ниво. Младите са емоционални и имат нужда да споделят своето мнение и мислене, точно заради очаквам да са малко по-активни на предстоящите избори."

Екипът на Националният младежки форум подготвя и "Политически компас", с който да ориентира младите хора коя политическа сила изповядва техните разбирания.

"Тази година за първи път ще добавим към програмите и политически компас, който много задълбочено и внимателно се разработва от нашите колеги от Студентски клуб на политолога и от "Стража". Изпратили сме на всяка партия формуляр с въпроси, на които да отговорят. На базата на тези отговори нашите колеги изчисляват и въвеждат в политическия компас позицията и направлението на всяка една партия. Правим го, защото отчитаме, че за първи път младите хора се интересуват повече от идеологията на политическата партия, която искат да защитят, а не толкова от лицето, което я представлява. Това е полезна еволюция в съзнанието на младия гласоподавател."

Остава отворен въпросът как да задържим младите хора в България.

"Тук апелът е към властимащите. На тези избори, с плаформата, която сме дали на всеки политик, желанието ми е всеки един от тези оратори и лидери на мнение по такъв начин да спечели младите хора и по такъв начин да защити впоследствие казаното и предложените решения, че младите хора да видят смисъл от това да продължат да участват в демократичните процеси, да продължат да бъдат въвлечени и най-вече да се чувстват допитвани, да усещат диалога. Моето поколение има натрупано чувство, че е пренебрегнато от гледна точка на това, че и ние имаме какво да кажем, и ние имаме какво да споделим. Политически нас ни вълнува бъдещето повече от другите поколения, защото ние ще израстваме в него. Посланието ми към младите хора е да не се отчайват, когато демокрацията невинаги работи в тяхна полза, но да продължат да дават своя глас, да продължат да дават своето доверие. В един момент упражнението ще даде своя резултат. Сигурен съм, че израстването на здравословна нация, в която младите искат да се върнат, ще се случи по един или друг начин. Просто трябва постояноство."

Повече- в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49