Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УНИЦЕФ алармира за образователна бедност сред децата

Едно на осем деца у нас, които завършват четвърти клас, не могат да прочетат и разберат текст

2
Снимка: Радио ВИДИН

Само една трета от 10-годишните деца в света не могат да прочетат и разберат проста писмена история, посочват от Детския фонд към ООН. От УНИЦЕФ наричат този дефицит "образователна бедност". Данните отпреди пандемията показват, че в България едно от осем деца, които завършват четвърти клас, не може да прочете и разбере прост текст, обясни Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ- България:

"Националното външно оценяване за 2022-ра година за 4-ти клас показва отново влошаване на резултатите, свързани с българския език, тъкмо тази четивна грамотност на децата и показва, че речникът им обеднява, че имат проблеми с правописа, имат проблеми със степенуване на прилагателни имена, с разбирането на определени думи и понятия. Важно е да кажем, че 4-ти клас, които са били оценени на националното външно оценяване, са випуск, който три години подред се обучаваше дистанционно, с прекъснат образователен процес в различни периоди и това неминуемо оказа влияние върху резултатите на децата, върху тяхната мотивация за учене и въобще върху това, което показват те като знания и умения."

Най-засегнати са децата от малките населени места, от уязвими групи, тези със специални образователни потребности. Според официалната статистика, която от УНИЦЕФ България цитират, всяко шесто дете е извън училище, а всяко пето извън детска градина. Близо 10 хиляди деца със специални потребности и увреждания остават извън образователната система. 

Според Мария Янкова образованието в глобален мащаб е в криза и България не прави изключение: 

"Пандемията допълнително засили тази образователна криза. Влоши резултатите на децата. По-сериозното е, че влоши тяхното психично здраве и благосъстояние. Това е важно, защото има отношение към мотивацията им за учене, към начина, по който те се включват в целия образователен процеси и тъкмо поради тази причина глобалните лидери на глобален форум, който цели политики на трансформиране на образованието в глобален мащаб, България е част от този форум също, се планират мерки, свързани с психичното здраве на децата в училище, много целенасочени мерки в тази посока. Нашата образователна система изостава по тази тема. Трябва да бъдат планирани мерки, които са свързани с достигането на всяко дете, защото истината е, че една група деца продължава да бъде изключена от образователния процес. Трябва да бъдат оценявани резултатите на децата много по-регулярно, за да могат да се планират адекватни мерки своевременно. Другото нещо, което е важно да кажем е, че инвестицията в образованието и мерките, които се планират, дават резултат в един отложен момент във времето и трябва да имаме търпение, че тези мерки, които са планирани, са правилни и да измерим правилно този резултат".

От УНИЦЕФ алармират, че са необходими спешни мерки, фокусирани върху ключови знания, умения и компетентности, за да се преодолее образователната бедност. Призовават правителствата да се ангажират да осигурят качествено образование за всички деца, да вложат усилия и инвестиции за записване и задържане в училище и подкрепа на учителите. Трябва да има безопасна и подкрепяща среда, така че всички деца да могат да учат.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01