Празник на града отбелязва днес Димово. Селището във Видинско получава статута на град преди 53 години, през 1969 г. Ежегодно последните петък, събота и неделя на месец септември, като част от празничната програма, се провежда и Димовският панаир. Затова и интервюто ми с кмета на община Димово Светослав Славчев започва с пожелание към съгражданите му:
"Първо пожелавам на жителите на Димово да бъдат много здрави и да съхраняват традициите на града. ...Само за тази година бяха завършени два големи проекта - реконструкция и рехабилитация на улици, на площада, беше изградена нова пешеходна зона... Предстои до края на годината рехабилитация на ул. "Димитър Благоев".....Общата сума е на 3 млн. лв., проектът обхваща 4 населени места, това са : Димово, Арчар, Воднянци и Орешец. Проектите са завършени ...очакваме комисия за приемане на рехабилитацията на улиците..
Имаме проект, който е по ПУДООС и е за 3 млн. лв. и ще се започне изграждане на пречиствателна станция в Арчар с тенденция да се направи канализация, която селото няма.
Тази година ние сме вложили 1 100 000 лв. по капиталови разходи, които са обхванали почти всички населени места, направени са улици...
В момента общината финансово е стабилна... Може би за първи път се изгражда нещо по-масивно със собствени средства. Това са две пешеходни зони в Димово и в Арчар, на стойност 620 хил. лв., това са собствени приходи на общината."
В момента съществува проблем за осигуряване на дърва за огрев за зимния сезон, казва кметът Светослав Славчев:
"Проблемът е тромавата процедура за захранване на хората с дърва... Имахме подготвени и списъци на имена с хора, но това не се случва... Процедурата е толкова тромава, че изисква година, година и половина може би да се изготви цялата документация... До момента нямаме предложение от Горското, нямаме никакво развитие към момента..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..