Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за Балканската война подреждат в Историческия музей във Враца

Снимка: Радио Видин

Оръжия, използвани по време на Балканската война, униформа на участник и още ценни реликви ще покаже в изложба Регионалният исторически музей във Враца. Поводът е навършването на 110 години от началото на войната, обясни уредникът в отдел "Нова история" Мая Антова. 


"Избрахме да бъде на 5 октомври, защото това е официалното начало, когато България обявява война на Турция, и затова решихме да е на същия ден. От фондовете на музея сме извадили почти 80 различни фондови единици, които са документи, снимки, оръжия, лични предмети, така че нашите гости ще може да видят твърде разнообразни предмети, които са свързани с участници в Балканската война от нашия край и не само... Имаме парадна униформа, която е на врачанин, участник в Балканската война, имаме лични документи, имаме визитка на ген. Кутинчев в оригинал, която показваме. Оръжията са ни оригинални, като са с различен произход, тъй като за войната са закупувани оръжия от различни западни държави, така че сме се опитали да покажем малко по-широк спектър от огнестрелно оръжие и от хладно, което е използвано по време на войната."


Балканската война, наричана още Първата балканска война, е военен конфликт между Османската империя, от една страна, и съюзените България, Сърбия, Гърция и Черна гора, от друга. Победата на съюзниците слага край на петвековното османско господство на Балканите. Големите сражения на България в тази война са пет, казва подполковникът от резерва Иван Джунов, любител на българската история, изследовател и автор на книги, който ще бъде гост на изложбата. Той се спря и на участието на 35-и врачански полк в тях.

"Врачани участват в първите три- Лозенград, Люлебургас и Чаталджа. В другите две сражения не се участва, въпреки че после се разкриха материали и документи, че врачани има и в битката при Одрин. Но кое е най-важното? При Лозенград на практика няма битка, въпреки че дядо Вазов е написал две стихотворения. Голяма битка няма, тъй като още в дните от 5-и до 10-и българите сломили съпротивата на турците и на 10-и сутринта (това е отбелязано на паметника "Лъвчето"), когато се отива, се вижда, че Лозенград е напуснат от турците. Българите правят един парад, Радко Димитриев обича тея неща и загубват малко темпото, но продължават напред и турците вече са се окопали на линията Люлебургас-Бунархисар, това са две малки градчета с едно разстояние около 35-40 километра между тях и тук е най-голямата битка. Държа да подчертая, че това е най-голямата битка след Френско-пруската война от 70-те години на 19 век..."

Повече за Балканската война и за 35-и пехотен полк подполковник Иван Джунов ще разкаже при откриването на изложбата днес, от 17 часа в централната сграда на РИМ Враца.

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Излекуването на гадаринския бесноват

Шестата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към онези моменти, чрез които ние ставаме не свободни, а роби на страстите, похотите и съблазните. Христос изцелява обладан от легион бесове човек. Той му дава свобода и радост, както чрез това го предлага като пример на самите нас за сила Божия, промисъл и..

публикувано на 20.10.24 в 08:00

Недостъпната среда е основен проблем за незрящите хора

На 15 октомври отбелязахме Международния ден на белия бастун - символ на независимостта на хората със зрителни увреждания, а през целия месец обръщаме внимание на техните права и нуждите. За хората с нарушено зрение всеки ден е борба, обяснява председателят на Районната организация към Съюза на слепите в Монтана Ива Петкова. "Те се..

публикувано на 18.10.24 в 16:56

Поредица от събития в подкрепа на 9-месечния Божидар организират в Бяла Слатина

В Бяла Слатина организират поредица от инициативи в подкрепа на 9-месечния Божидар, който страда от рядко генетично заболяване. В читалище "Развитие-1892" е уредена благотворителна изложба базар. Събраните средства ще са за лечение на момчето, каза секретарят на читалището Светлина Берова. "До 10-ти ноември сме подели доста неща в..

публикувано на 18.10.24 в 15:53

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти и осми клас във Видинско с еднократна помощ

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти, както и учениците от осми клас в област Видин, ще получат еднократна помощ в размер на 300 лева.  Тя ще бъде изплатена на два транша.  Крайният срок за подаване на заявленията-декларации приключи на 15 октомври, каза за Радио Видин директорът  на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Видин,..

публикувано на 18.10.24 в 14:23

Младите са надеждата за новото начало на Мърчево

Село Мърчево е сравнително голямо село в Северозападна България .  Намира се в община Бойчиновци, област Монтана .  Река Огоста и жп линията София-Видин минават през селото.  Иван Иванов е дългогодишен кмет на селото - от 17 години. Избран е през 2007 година, а в момента тече петият му мандат.  Той обича родното си място, а..

публикувано на 18.10.24 в 13:26

18 октомври - Ден на художника

Днес, 18 октомври, художниците честват своя професионален празник. Той се отбелязва в деня на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец.  Свещеното Предание говори, че той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин той сложил началото на..

публикувано на 18.10.24 в 12:51

Романът "Освен това танцувам" на френските писатели Ан-Лор Бонду и Жан-Клод Мурлева

Пиер-Мари Сото е успешен писател, носител на наградата Гонкур, който вече не пише. Вдъхновението му си е отишло на 28 октомври 2010 г., точно в 21 часа и 15 минути. Висок е 1,92 м, женен четири пъти, с шест свои деца и няколко доведени. Аделин Пармелан е висока, дебела, брюнетка, ако вярваме на нейното собствено описание. И да не вярваме, с..

публикувано на 18.10.24 в 12:00