Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучват Турската баня в Оряхово

Автор:
Снимка: ИМ Оряхово

Започна четвърти сезон на археологическо проучване "Турска баня" в Оряхово. Според османския регистър турската баня е построена през 16 век и е принадлежала към Вакъф - организация с благотворителни цели и приходите на банята са отивали за благотворителност - за поддръжка на училище, за помощ на бедни и други такива цели. Самата баня дълги години е била скрита под пластовете в земята. През 20-те и 30-те години на миналия век от нея са се виждали куполи, но при строителството на ж.п. линията в периода 1926  - 1930 година руините са премахнати и което е запазено от основите, е затрупано с пръст. 

Археологическите разкопки започват преди 4 години, каза Евгения Найденова, директор на историческия музей в Оряхово, който е и ръководител на проекта:

"През 2018 година правихме теренни обходи и тогава регистрирахме наличие на зид тук в района на градския плаж. Той се показваше 1 метър над земята, нямахме данни на каква постройка принадлежи, още повече, че нямахме информация точно за местоположението на турската баня - имахме снимка на руините, но къде точно на плажа е била или край Дунава, не знаехме. Затова решихме да проучим този зид, който се показваше... И така започнахме 2019 година. Оказа се, че това е банята, намерихме нейния югоизточен ъгъл с част от запазен под и първия канал, който ни доказа функционирането на сградата като баня. И така следваха 2 години проучвания, разкрихме изцяло източен зид с дължина 9,30 м., открихме подподово пространство със стълбове, които са подкрепяли пода, канали, по които се е движел горещият въздух, за да отоплява сградата. Много интересни находки са курните - корита на чешми. Ние намерихме две такива курни".

Така приключва сезонът през 2021 година и музеят кандидатства с проект за финансиране на разкопки с по-голяма площ, който е одобрен от Министерството на културата, обясни още Евгения Найденова:

"Благодарение на финансирането на 27 хиляди лева от Министерството на културата и от страна на Община Оряхово около 6 хиляди лева предстои ние да проучим площ над 120 кв. м. Надяваме се чрез новите проучвания да разкрием вече и поне част от вътрешния план на сградата и съответно да хванем и западния край на банята. Предстоят ни дни на работа и се надяваме на добри резултати... Целта на археолозите е не само да събират научната информация, която да обогатява историята но и това, което откриваме, да се показва на хората, те да го виждат. Тази година Общинският съвет реши мястото наистина да бъде предназначено за обект на културното наследство и той ще бъде експониран и ще бъде свободен достъпът на всички, които желаят да го посетят като археологически и като туристически обект".

Работата на музея е безценна за община Оряхово и дава огромна добавена стойност в привличането на повече туристи, каза Христина Цонева, секретар на общината:

"Изключителна добавена стойност имат разкопките, които са в границите на съществуващия крайдунавски парк,  защото тогава, когато имаш като даденост страхотен природен ресурс като реката, като хубавата гледка, като хоризонта, който се разкрива към отсрещна Румъния, когато имаш и една такава съхранена, разкрита старина, която ще бъде и консервирана - изключителна добавена стойност придава на целия парк, и не само на парка. Придава исторически смисъл на града - безценно е тези неща да се знаят, да се предават, да ги имаме, да ги съхраняваме, да ги консервираме, за да могат не само туристите, а и оряховчани да се гордеят с това".

Планирано е разкопките да се осъществят в рамките на 22 работни дни, но периодът може да бъде удължен, според метеорологичните условия. Прогнозния край е в средата на ноември месец, когато ще има и яснота какво е проучено и какви са новите резултати.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45