Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучват Турската баня в Оряхово

Автор:
Снимка: ИМ Оряхово

Започна четвърти сезон на археологическо проучване "Турска баня" в Оряхово. Според османския регистър турската баня е построена през 16 век и е принадлежала към Вакъф - организация с благотворителни цели и приходите на банята са отивали за благотворителност - за поддръжка на училище, за помощ на бедни и други такива цели. Самата баня дълги години е била скрита под пластовете в земята. През 20-те и 30-те години на миналия век от нея са се виждали куполи, но при строителството на ж.п. линията в периода 1926  - 1930 година руините са премахнати и което е запазено от основите, е затрупано с пръст. 

Археологическите разкопки започват преди 4 години, каза Евгения Найденова, директор на историческия музей в Оряхово, който е и ръководител на проекта:

"През 2018 година правихме теренни обходи и тогава регистрирахме наличие на зид тук в района на градския плаж. Той се показваше 1 метър над земята, нямахме данни на каква постройка принадлежи, още повече, че нямахме информация точно за местоположението на турската баня - имахме снимка на руините, но къде точно на плажа е била или край Дунава, не знаехме. Затова решихме да проучим този зид, който се показваше... И така започнахме 2019 година. Оказа се, че това е банята, намерихме нейния югоизточен ъгъл с част от запазен под и първия канал, който ни доказа функционирането на сградата като баня. И така следваха 2 години проучвания, разкрихме изцяло източен зид с дължина 9,30 м., открихме подподово пространство със стълбове, които са подкрепяли пода, канали, по които се е движел горещият въздух, за да отоплява сградата. Много интересни находки са курните - корита на чешми. Ние намерихме две такива курни".

Така приключва сезонът през 2021 година и музеят кандидатства с проект за финансиране на разкопки с по-голяма площ, който е одобрен от Министерството на културата, обясни още Евгения Найденова:

"Благодарение на финансирането на 27 хиляди лева от Министерството на културата и от страна на Община Оряхово около 6 хиляди лева предстои ние да проучим площ над 120 кв. м. Надяваме се чрез новите проучвания да разкрием вече и поне част от вътрешния план на сградата и съответно да хванем и западния край на банята. Предстоят ни дни на работа и се надяваме на добри резултати... Целта на археолозите е не само да събират научната информация, която да обогатява историята но и това, което откриваме, да се показва на хората, те да го виждат. Тази година Общинският съвет реши мястото наистина да бъде предназначено за обект на културното наследство и той ще бъде експониран и ще бъде свободен достъпът на всички, които желаят да го посетят като археологически и като туристически обект".

Работата на музея е безценна за община Оряхово и дава огромна добавена стойност в привличането на повече туристи, каза Христина Цонева, секретар на общината:

"Изключителна добавена стойност имат разкопките, които са в границите на съществуващия крайдунавски парк,  защото тогава, когато имаш като даденост страхотен природен ресурс като реката, като хубавата гледка, като хоризонта, който се разкрива към отсрещна Румъния, когато имаш и една такава съхранена, разкрита старина, която ще бъде и консервирана - изключителна добавена стойност придава на целия парк, и не само на парка. Придава исторически смисъл на града - безценно е тези неща да се знаят, да се предават, да ги имаме, да ги съхраняваме, да ги консервираме, за да могат не само туристите, а и оряховчани да се гордеят с това".

Планирано е разкопките да се осъществят в рамките на 22 работни дни, но периодът може да бъде удължен, според метеорологичните условия. Прогнозния край е в средата на ноември месец, когато ще има и яснота какво е проучено и какви са новите резултати.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07