Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучват Турската баня в Оряхово

Автор:
Снимка: ИМ Оряхово

Започна четвърти сезон на археологическо проучване "Турска баня" в Оряхово. Според османския регистър турската баня е построена през 16 век и е принадлежала към Вакъф - организация с благотворителни цели и приходите на банята са отивали за благотворителност - за поддръжка на училище, за помощ на бедни и други такива цели. Самата баня дълги години е била скрита под пластовете в земята. През 20-те и 30-те години на миналия век от нея са се виждали куполи, но при строителството на ж.п. линията в периода 1926  - 1930 година руините са премахнати и което е запазено от основите, е затрупано с пръст. 

Археологическите разкопки започват преди 4 години, каза Евгения Найденова, директор на историческия музей в Оряхово, който е и ръководител на проекта:

"През 2018 година правихме теренни обходи и тогава регистрирахме наличие на зид тук в района на градския плаж. Той се показваше 1 метър над земята, нямахме данни на каква постройка принадлежи, още повече, че нямахме информация точно за местоположението на турската баня - имахме снимка на руините, но къде точно на плажа е била или край Дунава, не знаехме. Затова решихме да проучим този зид, който се показваше... И така започнахме 2019 година. Оказа се, че това е банята, намерихме нейния югоизточен ъгъл с част от запазен под и първия канал, който ни доказа функционирането на сградата като баня. И така следваха 2 години проучвания, разкрихме изцяло източен зид с дължина 9,30 м., открихме подподово пространство със стълбове, които са подкрепяли пода, канали, по които се е движел горещият въздух, за да отоплява сградата. Много интересни находки са курните - корита на чешми. Ние намерихме две такива курни".

Така приключва сезонът през 2021 година и музеят кандидатства с проект за финансиране на разкопки с по-голяма площ, който е одобрен от Министерството на културата, обясни още Евгения Найденова:

"Благодарение на финансирането на 27 хиляди лева от Министерството на културата и от страна на Община Оряхово около 6 хиляди лева предстои ние да проучим площ над 120 кв. м. Надяваме се чрез новите проучвания да разкрием вече и поне част от вътрешния план на сградата и съответно да хванем и западния край на банята. Предстоят ни дни на работа и се надяваме на добри резултати... Целта на археолозите е не само да събират научната информация, която да обогатява историята но и това, което откриваме, да се показва на хората, те да го виждат. Тази година Общинският съвет реши мястото наистина да бъде предназначено за обект на културното наследство и той ще бъде експониран и ще бъде свободен достъпът на всички, които желаят да го посетят като археологически и като туристически обект".

Работата на музея е безценна за община Оряхово и дава огромна добавена стойност в привличането на повече туристи, каза Христина Цонева, секретар на общината:

"Изключителна добавена стойност имат разкопките, които са в границите на съществуващия крайдунавски парк,  защото тогава, когато имаш като даденост страхотен природен ресурс като реката, като хубавата гледка, като хоризонта, който се разкрива към отсрещна Румъния, когато имаш и една такава съхранена, разкрита старина, която ще бъде и консервирана - изключителна добавена стойност придава на целия парк, и не само на парка. Придава исторически смисъл на града - безценно е тези неща да се знаят, да се предават, да ги имаме, да ги съхраняваме, да ги консервираме, за да могат не само туристите, а и оряховчани да се гордеят с това".

Планирано е разкопките да се осъществят в рамките на 22 работни дни, но периодът може да бъде удължен, според метеорологичните условия. Прогнозния край е в средата на ноември месец, когато ще има и яснота какво е проучено и какви са новите резултати.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ние сами не можем да се справим със злото, но Бог е с нас

Петата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. Днес почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. "И когато стигна на отвъдния бряг, в страната Гергесинскa, срещнаха Го двама, хванати от бяс" (Мат. 8:28)..

публикувано на 13.07.25 в 08:00

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека.  До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала.  Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..

публикувано на 11.07.25 в 15:05

Андриана Миткова: Магията е любов и ... щипка магия

Днес в рубриката професия хоби ще ви запознаем с една млада дама, която е родена в Благоевград, но детството и съзнателният й живот е преминал в Бяла Слатина. Тя се казва Андриана Радиум Тутовска. Всъщност това е моминското й име, защото вече е Андриана Радиум Миткова . Споменаваме обаче неслучайно предишното й име, защото то е свързано с една друга..

публикувано на 11.07.25 в 10:30