Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Врачанската болница - проблеми и притеснения

2
Снимка: Ива Антонова


На прага на зимата и в условията на тежка икономическа криза, МБАЛ "Христо Ботев" във Враца отново е в риск. Леглата в лечебното заведение са запълнени наполовина, напускат лекари и медицински сестри, а заплатите не са индексирани от няколко години. Това са част от проблемите на най-голямата болница в региона, които отново излизат на преден план след кратък период на относителна стабилност. 


В началото на миналата година пропадането на най-голямото лечебно заведение в региона беше овладяно с банков кредит от 5 200 000 лв. С парите от заема бяха вдигнати запорите на болничните сметки и започна редовно изплащане на заплатите и текущите задължения и погасяване на дълговете от над 15 млн лева. 

Повсеместното поскъпване през тази година обаче е на път да разруши крехката стабилност на болницата, след като досегашният й директор хвърли оставка по лични причини и от тази седмица ръководството й е поверено на д-р Кети Ценова:


"Тепърва ще се запознавам в детайли със състоянието на болницата. Притеснително е състоянието на цялата държава в условията на икономическата криза, която се задълбочава в момента, притеснителна е ситуацията с неизвестността относно ръководството на Министерството на здравеопазването... Моето желание, а когато има желание, винаги се намира начин, да се изравнят заплатите с изискванията на Националният рамков договор, разбира се парите трябва да се изкарат с повече работа, с повече апаратура, която ще позволи на лечебното заведение да работи по по-добре платени клинични пътеки..."


През годините "хроничните" проблеми на врачанската болница, която остана без съдова хирургия, урология и отделения по очни и инфекциозни болести причиниха отлив на пациенти и медицински персонал. 


"Това е възможността на всеки човек да ходи, в която болница иска, без някой да ме ограничава. Аз съм свободен човек и примерно имам определено заболяване, което знам, че се лекува най-добре в болницата "Х" в София. И аз си отивам там, никой не може ме спре. Но е интересно как ще обясните на една много възрастна жена, която е болна от някакво тежко неврологично състояние, че трябва да отиде примерно в неврологично отделение в Монтана... Мен са ме докарали умряла и веднага ме спасиха... и съм спасена за три дни... Много съм доволна, искам държавата да обърне внимание на нашата болница. Такова внимание да има, хората да се спасяват, а не да ходят по София, насам-натам. Ние имаме нужда от наши доктори".


Към държавата като основен собственик на Врачанската болница "протегнаха ръка" и по-малките собственици на дялове в здравното дружество, десетте общини в област Враца. Опасенията им за лечебното заведение са големи, особено сега, в условията на растящи цени и на прага на зимата. 


"Цените  на газта са огромни, цените на доставките са огромни, цените на храните са огромни, цените на медикаментите са много по-високи, така че нормално е разходите да бъдат много по-големи, с което разбира се и задълженията. Мога да ви кажа, че съм доста притеснен, като кмет на Враца и като член на акционерите на Общото събрание, защото без подкрепа на държавата, която притежава 83 % от дяловете на Държавната болница няма да стане. И тук предложих, като кмет на града, спешна среща с Министерството на здравеопазването и полагането на ангажименти в новия бюджет да бъдат заложени конкретни средства за финансиране закупуването на ядрено-магнитен резонанс, за осигуряването на необходимите средства за ремонт на родилното отделение, както и за закупуването на съответната медицинска техника, с която медицинските специалисти да могат да работят", каза кметът на Враца Калин Каменов


По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10