Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Врачанската болница - проблеми и притеснения

2
Снимка: Ива Антонова


На прага на зимата и в условията на тежка икономическа криза, МБАЛ "Христо Ботев" във Враца отново е в риск. Леглата в лечебното заведение са запълнени наполовина, напускат лекари и медицински сестри, а заплатите не са индексирани от няколко години. Това са част от проблемите на най-голямата болница в региона, които отново излизат на преден план след кратък период на относителна стабилност. 


В началото на миналата година пропадането на най-голямото лечебно заведение в региона беше овладяно с банков кредит от 5 200 000 лв. С парите от заема бяха вдигнати запорите на болничните сметки и започна редовно изплащане на заплатите и текущите задължения и погасяване на дълговете от над 15 млн лева. 

Повсеместното поскъпване през тази година обаче е на път да разруши крехката стабилност на болницата, след като досегашният й директор хвърли оставка по лични причини и от тази седмица ръководството й е поверено на д-р Кети Ценова:


"Тепърва ще се запознавам в детайли със състоянието на болницата. Притеснително е състоянието на цялата държава в условията на икономическата криза, която се задълбочава в момента, притеснителна е ситуацията с неизвестността относно ръководството на Министерството на здравеопазването... Моето желание, а когато има желание, винаги се намира начин, да се изравнят заплатите с изискванията на Националният рамков договор, разбира се парите трябва да се изкарат с повече работа, с повече апаратура, която ще позволи на лечебното заведение да работи по по-добре платени клинични пътеки..."


През годините "хроничните" проблеми на врачанската болница, която остана без съдова хирургия, урология и отделения по очни и инфекциозни болести причиниха отлив на пациенти и медицински персонал. 


"Това е възможността на всеки човек да ходи, в която болница иска, без някой да ме ограничава. Аз съм свободен човек и примерно имам определено заболяване, което знам, че се лекува най-добре в болницата "Х" в София. И аз си отивам там, никой не може ме спре. Но е интересно как ще обясните на една много възрастна жена, която е болна от някакво тежко неврологично състояние, че трябва да отиде примерно в неврологично отделение в Монтана... Мен са ме докарали умряла и веднага ме спасиха... и съм спасена за три дни... Много съм доволна, искам държавата да обърне внимание на нашата болница. Такова внимание да има, хората да се спасяват, а не да ходят по София, насам-натам. Ние имаме нужда от наши доктори".


Към държавата като основен собственик на Врачанската болница "протегнаха ръка" и по-малките собственици на дялове в здравното дружество, десетте общини в област Враца. Опасенията им за лечебното заведение са големи, особено сега, в условията на растящи цени и на прага на зимата. 


"Цените  на газта са огромни, цените на доставките са огромни, цените на храните са огромни, цените на медикаментите са много по-високи, така че нормално е разходите да бъдат много по-големи, с което разбира се и задълженията. Мога да ви кажа, че съм доста притеснен, като кмет на Враца и като член на акционерите на Общото събрание, защото без подкрепа на държавата, която притежава 83 % от дяловете на Държавната болница няма да стане. И тук предложих, като кмет на града, спешна среща с Министерството на здравеопазването и полагането на ангажименти в новия бюджет да бъдат заложени конкретни средства за финансиране закупуването на ядрено-магнитен резонанс, за осигуряването на необходимите средства за ремонт на родилното отделение, както и за закупуването на съответната медицинска техника, с която медицинските специалисти да могат да работят", каза кметът на Враца Калин Каменов


По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17