Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли начин да се възстанови водния баланс

Снимка: Радио ВИДИН

България е изложена на воден стрес, като една голяма част от хората са подложени на режим на водата, голяма част от големите реки изтичат извън територията на страната. 

"Което означава, че не сме чак толкова богати на водни ресурси и със задълбочаването на климатичните промени и увеличаването на средните температури България ще бъде засегната от тези промени в климата, във валежите, в честота на валежите, в интензитета. От една страна ще има периоди на много дълги засушавания, горещи лета, горещи вълни, от друга страна ще има много силни валежи с много голям интензитет, които ще се изсипят в рамките да речем 36 часа и 24 часа, но могат да нанесат големи последствия тези наводнения. Това е пряк резултат от това, което виждаме като промяна в климата и моделите на валежи също показват това, че се променят с времето. От друга страна имаме една промяна в урбанизацията и въобще в инфраструктурата. Като цяло ние сме отговорни за много голяма част от обезлесяването. В същото време изграждаме много сива инфраструктура като например бетониране, асфалтиране. Все по-малко са зелените площи в градовете. Изправяме речните корита. Което означава, че това крие също огромни рискове. В съчетание с климатичните промени, тези, бих казала остарели инфраструктурни решения могат да изиграят лоша шега", каза Радина Калдамукова- магистър по геоекология от Германия, автор в платформата Климатека.

За възстановяване на водния баланс в световен мащаб всеки един регион може да определи как може да противодейства на тези тенденции. Тази тенденция, която е наречена "завръщане към естествените процеси", включва достатъчно предоставяне на пространство на реките, които могат да се разширяват или свиват, когато има повече валежи, за да се противодейства на скоростта на водата.

"Има така наречените заливни долини, които при едни по-големи дъждове естествено се наводняват. Но когато ние сме строили, например населени места, къщи и т.н. в тези заливни низини, това неминуемо води до наводнения в точно тези райони", допълни Радина Калдамукова.

В рамките на кръговата икономика синьо-зелената (вода и растителност) инфраструктура се счита за един от най-важните елементи за устойчиво развитие в градовете и ние можем да противодействаме на наводненията, например, като изградим по-интелигентни дренажни системи, залесим с подходяща растителност, която да буферира този излишък от вода и в същото време да създадем местообитание на флората и фауната. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 2 февруари 2025 година

"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..

публикувано на 02.02.25 в 13:41

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница.  Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00