Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даря Василева: Изборът на дула е като влюбването

Снимка: https://www.bgduli.com/

Има значение как идваш и как те посрещат на този свят, смята Даря Василева, която е член на Асоциацията на българските дули. Професията е сравнително нова у нас, но през последните години става по-разпознаваема и все по-често бъдещи родители се обръщат към специално обучените жени за подкрепа преди, по време и след раждането на дете.

Даря Василева е магистър по психо-социални практики и психодрама. Има дългогодишен опит в работата с деца в риск, като доброволец и активист, който бавно и сигурно я води към решението да бъде дула и да помага на жената в един от най-важните моменти в живота ѝ.

"Това много дълго време зрееше като решение и с годините, в желанието семействата да бъдат активни участници в случването на раждането и в това да срещнеш нов живот, тъй като смятам, че има огромно значение как идваш на този свят, подкрепяна от приятели и насърчавана, дълго време отлагах да отида на обучение. След това дълго време нямаше обучения. И така нуждата да съм в ролята на подкрепа и на това да виждам реален резултат, срещата със семействата и с техните деца е нещо, което ме доведе дотук".

На кой етап от бременността е препоръчително жената да потърси помощта на дула?

"Това е изключително индивидуално, както всяко едно нещо, свързано с бременността и раждането. Няма етап, в който да е препоръчително. Ако жената и семейството, тъй като ние не работим само с бременната, а и с техните партньори и подкрепящи членове на семейството, в момента, в който усети нужда, че има потребност да има такъв доверен човек, към който да се обърне и получи подкрепа къде да потърси информация, как да се информира, към кого да се обърне или пък да започне да се подготвя чрез различни техники или методи за обезболяване, в момента, в който го усети, това е подходящият момент за нея".

Каква е помощта, която дулата може да окаже? 

"Много е важно да се знае, че дулата не е медицинско лице. Тя присъства само на асистирани раждания, които се извършват в болнични условия според законодателството, което се упражнява в нашата страна. Всички дули от Асоциацията на българските дули спазват своя етичен кодекс, който определя правилата за нашата работа. Това, което правим, е да подкрепяме емоционално семействата при взимането на решения, да ги насочим къде могат да потърсят информация относно интервенциите, които предстоят, или ако не са разбрали нещо, да се обърнат отново към екипа, който ги проследява и който е до тях, така че да се чувстват овластени да бъдат активни участници в този процес. Другото, което е изключително важно, е, че по време на раждането всъщност дулата може да прилага техники на обезболяване, които не са медикаментозни. Това са различни пози, които помагат на процеса на раждане, това са масажи, които дулата може да приложи на определени места, топли и студени компреси, които се прилагат. Всяка дула е преминала обучение и тя е подготвена да ги прави тези неща. Но основното е емоционалната подкрепа на семейството по време на раждането, тъй като дулата присъства през цялото време, независимо колко продължава раждането. Тя може да упражни и физическо обезболяване. Също така да подпомогне партньора той да прилага тези техники за обезболяване". 

Може ли дулата да помогне на жената в следродилния период?

"Услугата, която предлагат дулите, които са дули за раждането, включва и посещение след раждането, което е точно с цел да се подпомогне кърменето, да се видят затруднения, ако има, да се насочи към консултант по кърменето, но също така следродилния период по-скоро се поема от постпартум дулите, които всъщност са фокусирани за този следродилен период, в който майката има нужда от повече физическа подкрепа, свързана с бита и отглеждането на детето. Не всяка дула за раждане е и постпартум дула, но могат да поемат първите няколко дни след раждането като помощ, като познания относно кърменето и възстановителния процес след раждането." 

Разпознаваема ли е ролята на дулата у нас?

"Струва ми се, че все по-често нашата услуга е разпознаваема и търсена от семейство. За съжаление не във всяка болница ние сме допускани. Така, както дълго семействата се бореха бащата да присъства на раждането на детето, ако желае семейството, така смятам, че тепърва предстои да се борят семействата ние да бъдем с тях в родилната зала. Просто е дълъг пътят лекарите да разберат, че ние не сме тяхна конкуренция и хора, които пречат, а сме там в повечето случаи да подпомогнем акушерката и екипа". 

Какво съветвате младите родители? 

"Много ми е трудно да давам съвети, не ми се ще да звучи като съвет, но ми се ще да вярват повече в себе си и да търсят информация, така че да бъдат активни участници и все повече да се информират за това, че е възможно раждането да не бъде чак толкова травматично преживяване, което после да се успокоят, че ще забравят. Защото много голямо значение има всъщност как идваме".

Как да изберем дула?

"Покрай ковид ситуацията ставаме все по-мобилни и гъвкави. Няма дули във всеки град, но онлайн също могат да бъдат подкрепа. На сайта на Асоциацията на българските дули и във фейсбук страницата има представяне на всяка една дула, която е член на организацията, и оттам може да се запознае с нейното представяне. Както аз често казвам на срещите със семейства, изборът на дулата е като влюбването, трябва да могат да усетят, че имат доверие на този човек и че това, което са те, по някакъв начин кореспондира с човека отсреща и по-лесно могат да общуват, могат да го допуснат в най-интимния си свят".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44