Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духовите оркестри на село Игнатица

Снимка: Петко Котларски

Още в първите десетилетия след Освобождението в Игнатица е имало оркестър. Един от тъпанджиите е бил Петър Дилов Колев. Преданието разказва, че неговият тъпан бил толкова голям, че като го удари, в стаята лампите гаснели. По-късно този занаят поема неговият син Вуто Петров Дилов.
В началото на ХХ век Иван Василев - Шотарата, който свирел във военната музика на баритон, събрал добрите музиканти и създал т. нар. "Гръчка" музика. Това беше най-известният и добър оркестър в Искърското дефиле за времето си. Наложеше ли се, а това се случваше не рядко, той се разделяше на две и така едновременно свиреха на две сватби. Друг оркестър в състав: Йордан Тошов (кларнет), Кирко Иванов Гайдарски (цигулка) и Вуто Петров Дилов (тъпан) също беше доста известен и търсен в Искърското дефиле. Със застъпване на духовите оркестри след "Гръчката" музика, в началото на 50-те години, навлизат младите музиканти. Някои от тях са възпитаници на диригента Борислав Георгиев от София, който дълги години дирижира железничарския духов оркестър. В годините 1950-1985 г. в различни периоди участват различни музиканти, но "гръбнакът" си остава непроменен. Към 1980 г. оркестърът "се подмладява". В периода 1975-1978 г. училището закупува нови духови инструменти, с желанието учениците да бъдат обучени да свирят на тях и да се създаде ученическа музика. Техен ръководител е бил Иван Бенков Ганчев. 
ХХ век и особено тези три десетилетия от втората негова половина, е векът на оркестрите от Игнатица, покорили цялото Искърско дефиле. Всеки с удоволствие слуша техните изпълнения и най-обичани бяха Дико-Илиевите хора. Едва ли има сърце, което и в най-трудните си моменти да не е трепвало, като чуе да тупне тъпана и музиката да засвири. Незабравими са честите надсвирвания, когато музикантите печелят овациите на публиката и любовта на съселяните. 
През 1983 г. от читалището са купени нови уредби и инструменти, на които свиреха музикантите от оркестър "Веселие" в състав: Станимир Петров Стоянов (акордеон, вокал и ръководител на оркестъра), Николай Бойчев (барабани), Цветан Бойчев (бас китара и вокал), Васко (кларинет), Петър и Веселин (тромпет). С тях беше и Пламен - Палаша от Зверино, свиреше на саксофон.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00