Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Духовите оркестри на село Игнатица

Снимка: Петко Котларски

Още в първите десетилетия след Освобождението в Игнатица е имало оркестър. Един от тъпанджиите е бил Петър Дилов Колев. Преданието разказва, че неговият тъпан бил толкова голям, че като го удари, в стаята лампите гаснели. По-късно този занаят поема неговият син Вуто Петров Дилов.
В началото на ХХ век Иван Василев - Шотарата, който свирел във военната музика на баритон, събрал добрите музиканти и създал т. нар. "Гръчка" музика. Това беше най-известният и добър оркестър в Искърското дефиле за времето си. Наложеше ли се, а това се случваше не рядко, той се разделяше на две и така едновременно свиреха на две сватби. Друг оркестър в състав: Йордан Тошов (кларнет), Кирко Иванов Гайдарски (цигулка) и Вуто Петров Дилов (тъпан) също беше доста известен и търсен в Искърското дефиле. Със застъпване на духовите оркестри след "Гръчката" музика, в началото на 50-те години, навлизат младите музиканти. Някои от тях са възпитаници на диригента Борислав Георгиев от София, който дълги години дирижира железничарския духов оркестър. В годините 1950-1985 г. в различни периоди участват различни музиканти, но "гръбнакът" си остава непроменен. Към 1980 г. оркестърът "се подмладява". В периода 1975-1978 г. училището закупува нови духови инструменти, с желанието учениците да бъдат обучени да свирят на тях и да се създаде ученическа музика. Техен ръководител е бил Иван Бенков Ганчев. 
ХХ век и особено тези три десетилетия от втората негова половина, е векът на оркестрите от Игнатица, покорили цялото Искърско дефиле. Всеки с удоволствие слуша техните изпълнения и най-обичани бяха Дико-Илиевите хора. Едва ли има сърце, което и в най-трудните си моменти да не е трепвало, като чуе да тупне тъпана и музиката да засвири. Незабравими са честите надсвирвания, когато музикантите печелят овациите на публиката и любовта на съселяните. 
През 1983 г. от читалището са купени нови уредби и инструменти, на които свиреха музикантите от оркестър "Веселие" в състав: Станимир Петров Стоянов (акордеон, вокал и ръководител на оркестъра), Николай Бойчев (барабани), Цветан Бойчев (бас китара и вокал), Васко (кларинет), Петър и Веселин (тромпет). С тях беше и Пламен - Палаша от Зверино, свиреше на саксофон.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кафе-книжарница с кауза отваря врати във Враца

Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

Любов и професионализъм - тайната зад 16-годишния успех на "шоколадчетата" от Лом

На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Българските пощи избират "Най-красиво писмо до Дядо Коледа"

"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..

публикувано на 27.11.24 в 14:43

Завърши седмият археологически сезон в античния Алмус в Лом

Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..

публикувано на 27.11.24 в 14:00

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00