Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духовите оркестри на село Игнатица

Снимка: Петко Котларски

Още в първите десетилетия след Освобождението в Игнатица е имало оркестър. Един от тъпанджиите е бил Петър Дилов Колев. Преданието разказва, че неговият тъпан бил толкова голям, че като го удари, в стаята лампите гаснели. По-късно този занаят поема неговият син Вуто Петров Дилов.
В началото на ХХ век Иван Василев - Шотарата, който свирел във военната музика на баритон, събрал добрите музиканти и създал т. нар. "Гръчка" музика. Това беше най-известният и добър оркестър в Искърското дефиле за времето си. Наложеше ли се, а това се случваше не рядко, той се разделяше на две и така едновременно свиреха на две сватби. Друг оркестър в състав: Йордан Тошов (кларнет), Кирко Иванов Гайдарски (цигулка) и Вуто Петров Дилов (тъпан) също беше доста известен и търсен в Искърското дефиле. Със застъпване на духовите оркестри след "Гръчката" музика, в началото на 50-те години, навлизат младите музиканти. Някои от тях са възпитаници на диригента Борислав Георгиев от София, който дълги години дирижира железничарския духов оркестър. В годините 1950-1985 г. в различни периоди участват различни музиканти, но "гръбнакът" си остава непроменен. Към 1980 г. оркестърът "се подмладява". В периода 1975-1978 г. училището закупува нови духови инструменти, с желанието учениците да бъдат обучени да свирят на тях и да се създаде ученическа музика. Техен ръководител е бил Иван Бенков Ганчев. 
ХХ век и особено тези три десетилетия от втората негова половина, е векът на оркестрите от Игнатица, покорили цялото Искърско дефиле. Всеки с удоволствие слуша техните изпълнения и най-обичани бяха Дико-Илиевите хора. Едва ли има сърце, което и в най-трудните си моменти да не е трепвало, като чуе да тупне тъпана и музиката да засвири. Незабравими са честите надсвирвания, когато музикантите печелят овациите на публиката и любовта на съселяните. 
През 1983 г. от читалището са купени нови уредби и инструменти, на които свиреха музикантите от оркестър "Веселие" в състав: Станимир Петров Стоянов (акордеон, вокал и ръководител на оркестъра), Николай Бойчев (барабани), Цветан Бойчев (бас китара и вокал), Васко (кларинет), Петър и Веселин (тромпет). С тях беше и Пламен - Палаша от Зверино, свиреше на саксофон.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Образователна игра "Лов на видински съкровища" показва емблематични обекти във Видин

"Ти да видиш наш Видин!"- под това мото от днес стартира инициативата "Европа в моя регион".  Инициативата ще продължи до 24 май, а целта е да бъдат представени ключови места във Видин, обновени с финансова подкрепа от Европейския съюз, които променят облика на региона и го превръщат в по-добро място за живот, образование и професионално..

публикувано на 24.04.25 в 17:05

Видинчанка с дарение за детската градина в Грамада

Видинчанката Десислава Николова подготвя поредното дарение, част от благотворителната ѝ кампания "Подари щастие“ - този път за децата от детската градина "Тодор Титоренков“ в град Грамада. Средствата за инициативата идват от продажбата на книгата ѝ "Щастлива и красива бременност като моята“, с която Десислава подпомага различни каузи. До..

публикувано на 24.04.25 в 14:44

Надежда Гъжева - за настроението, когато отминат празничните дни

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова"  гостува Надежда Гъжева , общественик, бивш стопански ръководител, а в момента и председател на пенсионерски клуб "Белия Дунав" във Видин. Яна Маринова разговаря с нея за настроението след Великденските празници:  "То зависи, и човек трябва да се постарае да се почувства празнично... Празниците..

публикувано на 24.04.25 в 11:42

Юри Крумов с юбилеен концерт "40 години на сцена" във Враца

Народният певец от Враца Юри Крумов , който вече четири десетилетия предава магията на българския фолклор, днес ще зарадва своите почитатели с юбилеен концерт "40 години на сцена" в родния си град. Юри Крумов споделя, че през целия си живот не е правил нищо друго, освен да е артист и да е на сцената. В навечерието на концерта той разказа за..

публикувано на 24.04.25 в 11:15

В "Музикална зона" на Светли четвъртък 2025 слушаме произведения от Джовани Батиста Мартини

Може би е най-известен като наставникът на Волфганг Амадеус Моцарт и Йохан Кристиан Бах, но той е много повече от това – францискански монах, превърнал се в страхотен музикален педагог, клависинист, композитор, певец, цигулар, теоретик. Житейският му път започва и завършва в Болоня, като там прекарва и по-голямата част от времето си. Сред научните..

публикувано на 24.04.25 в 09:00

Театърът във Враца с нова премиера

Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града.  "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската  действителност, често е поставяна на театралната сцена..

публикувано на 23.04.25 в 14:47

Родова беседа за здравето ще се проведе във Видин

Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..

публикувано на 23.04.25 в 14:30