Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математик от Видин победи майка си в Димитровденското математическо състезание

Снимка: Радио ВИДИН


Майка и син премериха сили в традиционното за Видин Димитровденско математическо състезание. Роми Гергова и Мартин Василев участват в категория "Бивши ученици". За тях математиката е не просто любимата наука, а и хоби. В състезанието Роми Гергова се класира зад Мартин, а да се изправи срещу своя син точно в математиката, споделя, че е най-голямото предизвикателство в живота й:

"Състезанието е със стара история, от 18 години се провежда за ученици. От 2013 г. по моя инициатива се разкри още една участваща група, а именно бившите ученици, за да не ги наречем възрастни. Тогава аз бях член на настоятелството на математическата гимназия, тъй като синът ми учеше там и предложих на едно от заседанията, когато се коментираше провеждане на състезанието, да се включат и възрастни за участие. Г-н Иванчев прие тази моя инициатива. Започна да се провежда и за тази група хора. За моя голяма радост тогава спечелих златния медал. Оттогава имам 2-ро и 3-то място почти всяка година се редуваха. 2 години нямаше състезание, заради пандемията и сега отново е отворено, където се явих с моя син, което беше най-голямото предизвикателство в моя живот- да застанем един срещу друг и то точно в математиката. Аз исках да се пробвам на това състезание. Лошото е, че на първото състезание през 2013 г. бяхме само 3-ма участници. След това постепенно се покачи броят им. Много ми харесва да покажа своите знания. Имало е моменти, когато са се записвали и други хора, които се отказваха по време на самото състезание. Тук искам да вметна, че задачите не са изцяло математика, уравнения, неравенства, геометрия. Тук г-н Иванчев вмъква изключително много логически задачи и явно това стъписва някои от кандидатите. Много хубаво би било да има повече хора, да знаеш, че се бориш усилено и конкуренцията е голяма и заслужава такова участие. Мисля, че тук трябва от Съюза на математиците в България да помислят малко повече за анонса на това състезание, що касае нашата група. Тоест да има малко повече популярност..."

Любовта към математиката Роми Гергова наследява от нейният дядо, който е бил учител и отличен математик:

"Към математика отдавна имам скрита любов. Учила съм в 6-то основно училище, след това в Техникума по индустриална химия, където не се наблягаше толкова към математиката. Но в мен си остана тази скрита любов, тъй като преди това в основното училище посещавах математическата школа на ул. "Раковска", където решавахме много наистина сериозни задачи. По време на ученето ми в ТИХ-а, продължих да участвам във всички варианти на математически състезания, което много ми помогна, когато записах Висшия машинно електротехнически институт, сега Технически университет, където математиката е основното в обучението на един електроинженер. Дядо Теофил даскала е мой дядо по майчина линия. Роден в 19 век. 1890 и някоя година, не мога да кажа точно със сигурност. Дипломиран педагог, завършил е Шуменския университет, отличник във всяко едно начинание що касае математиката, най-добрия математик в региона по онова време. И тук да вмъкна най-добри табладжия... Явно от него идва наследеното, любовта към математиката и знанията..."

Мартин Василев не за първи път печели златен медал в състезанието, но за разлика отпреди, сега го прави като бивш ученик и дипломиран инженер със специалност "Софтуерно инженерство". Интересното за Мартин е, че той завършил с отличие математическата гимназия във Видин и Пловдивския университет "Паисий Хилендарски":

"... Докато още бях възпитаник в Природо-математическата гимназия участвах почти всяка година, когато имах възможност. И тогава взимах от първите места, понякога първо, понякога второ... Честно казано, очаквах повече, очаквах да е по-трудно. Буквално, когато приключихме състезанието аз отидох и казах на моята бивша учителка Емилия Петрова направо да ми дават златото... След състезанието ние обсъждахме задачите с моята майка. Тя беше доста сигурна, че се е справила добре. И аз и казах, добре, а на тази задача колко случая направи. Аз направих някъде 3, 4 случая. И тя просто в погледа й видях как - казва: "О-оо, аз направих само един случай"... Любовта ми към математиката е от много години, откакто бях в 5-ти клас. Тогава моята страст беше запалена към математиката... Разбирам я, отдава ми се... Доста голяма част от живота ми протича в математиката. Разбира се в момента съм се хванал на работа като специалист по обработка на база данни и там също има доста математика, което е доста готино".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00