Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доклади за генерали, партизани и Народния съд на краеведските четения в Монтана

Автор:
Снимка: радио ВИДИН

12 доклада бяха представени по време на традиционните Краеведски четения в Монтана. Това е 46-ото издание на събитието, организирано от Дружеството на краеведите в града. 

Интересни доклади, с принос за българската литература бяха представени, каза за Радио Видин председателят на Дружеството на краеведите Стефан Стефанов:

"Първият доклад е на берковската краеведка Цветана Сотирова за бащата на двама големи литератори- Александър и Боян Ничеви. Той всъщност се оказа, че е прескачал и в родната си Македония два пъти. Заловен е, заточаван е, но в края на краищата се завръща в България, тук се заселва- в Берковица. Децата са родени в Бързия, но въпросът е, че това е една фамилия, която е много известна и приносът на двамата за българската литература е огромен".

Присъстват и доклади за генерали, партизани, невинните жертви на Народния съд, добави Стефан Стефанов:

"Има един очерк за ген. Трифон Балкански, който е бил партизански командир в Трънския отряд, мисля че е бил политкомисар в един от двата отряда. Включен е и материал на един бивш работник на Държавния архив в Монтана, който работи с документи за невинните жертви на Народния съд в Монтана през периода 9 септември 1944 година-края на април 1945 година-Митко Колов. Става въпрос за тези, които не са били виновни, но са били осъдени".

Докладите в днешните четения обхващат периода приблизително от Освобождението до днешно време. Научен ръководител бе директорът на РИМ Монтана доцент д-р Ваня Иванова

Дружеството на краеведите в Монтана организира по две четения в годината - едното е посветено на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май и се провежда традиционно в рамките на месец май. Днес краеведските четения са по повод 1 ноември- Деня на народните будители. 

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17