Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За десети път изданието събира мъдростта на Северозапада

В Монтана представят новия Алманах "Огоста"

2
Снимка: Личен архив на Мартен Калеев

Излезе от печат новият брой на Алманаха за литература, изкуство и култура "Огоста - 2022". Създаден по инициатива на Дружеството на писателите и подкрепен от Община Монтана, вече 10 години Алманахът събира мъдростта на Северозапада. Досега на неговите страници са публикувани произведения на над 300 автори - писатели, поети, литературни и музикални критици, академични изследователи. Със свои творби са представени художници и скулптори.  
Десетото издание на Алманах "Огоста", което ще бъде представено официално в Деня на народните будители - 1 ноември, ни дава повод за разговор за литературата и духовността, каза главният редактор на изданието Мартен Калеев:

"Алманах "Огоста", на около 450 страници, в своя юбилеен брой е събрал 117 писатели, поети, литературни и музикални критици, академични изследователи, утвърдени имена от различни видове изкуства, като за пореден път ще бъдат показани чрез цветни и черно-бели изображения творбите на художници, графици, скулптори от различни поколения. Интересното е друго - че в навечерието на 1 ноември, изданието би могло да бъде само един повод да се срещнем и да отворим този разговор за литературата и духовността, защото вчера /24 октомври/ говорихме колко актуален е Радичков с неговите приказки, че въпреки такива издания като Алманах "Огоста", простотията ходи с човека и човекът върви с простотията, когато простотията тръгне да се прозява и човекът се прозява или обратното. Така че Алманах "Огоста" е един противовес на възможността да бъдем забравени, да бъдем пренебрегнати като автори, които все още милеем за българското слово, за българското изкуство - онова, което ни въздига и ни прави по-различни от едни потребители. Всъщност алманахът е повод да си спомним, че само залъкът не е достатъчен, не би трябвало човекът особено в Северозапада да бъде поставен между трудните въпроси на делника, или да избира между хляба и духовността, защото ясно е, че хлябът при всички случаи ще победи. Но са оцелявали онези хора и са имали повече хляб на трапезата си онези хора, които са следвали правилото - само духовността спасява, само духовността създава бъдеще, създава държавност, създава правила, съобразени с човешката същност. И за да докажем това, на тези 450 страници можете да видите и да бъдат прочетени автори, които са на възраст от 18 до 92 години, от редовия пишещ човек с наклонност изобщо да прави своите изследвания, включително и краеведски, до академични светила, до хора, които са носители на европейски награди за литература. Така че няма нужда да убеждавам никого, защото, както се казва, за тези, които не врява, доказателствата никога не са достатъчни, а за тези, които вярват, доказателствата не са необходими. Така че нека да заповядат всички тези хора, които искат да надникнат в един особен свят. Особен свят условно казано, защото тук можем да открием мъдростта на дивния Северозапад, той е пъстър, различен. Могат да се видят текстове на българи, английски  и японски. Могат да разберат защо сме задължени на родния край - Северозапада, който ни е дал мъдрост да се разбираме с възвишеното у хората, независимо къде са те по света. Само думите ни издигат до божественото, защото чрез тях се сближаваме и общуваме. Иначе както се казва можем само да предусещаме своята погибел." 

Десетият брой на Алманах "Огоста" поема своя път към читателите както в класическия си хартиен вариант, така и в електронен. Книгата може да бъде изтеглена от страницата на Мартен Калеев. Така той ще достигне до повече читатели навсякъде по света.

Официалната премиера на Алманах "Огоста-2022" ще се състои на 1 ноември от 11:00 часа в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. На събитието ще бъдат показани и обсъдени и предишните му два броя, чийто премиери не се състояха поради ограниченията заради пандемията. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25