"Празника на народните будители е уникален празник, с който нашата държава и нашият народ почита всички онези светли личности, които са допринесли за формиране на националното ни самосъзнание, народността ни, държавата ни и националното самосъзнание."
Ученици коментираха на какво ни учат будителите:
"Учат ни, че народното е свято. Да бъдем себе си и да бъдем българи...Те ни учат на това да не забравяме историята си...Трябва да помним своята история и да не забравяме кои сме...".
За празничното настроение допринесе участието и на Градския духов оркестър.
Бивши педагози от Монтана поднесоха цветя пред паметника на Васил Левски по повод Деня на народните будители.
"Традиционно на 1 ноември общински комитет "Васил Левски" и сдружение "Будители народни" почитаме този незабравим празник", каза председателят на комитета Траяна Ценова:
"Празникът на народните будители е честван най-напред в Пловдив през 1909 година."
По повод деня поздрав отправи Венета Иванова, председател на "Будители народни":
"Този празник бележи историята на България."
Цветя пред паметника на Васил Левски поднесоха и невръстни деца и родителите им. Тригодишната Ема и майка ѝ Милена бяха сред тях.
"Лошото е, че за разлика от другите празници, този се почита много по-малко от деца, а е хубаво да ги учим точно на тези български празници", посочи жената.
По случай Деня на народните будители учениците и учителите от Основно училище "Васил Левски" във видинското село Бойница организираха различни инициативи в чест на празника. Подготовката за него започна с изработката на тематични табла, с които беше украсена стая в чест на будителите.
"Учениците припомниха имената на най-изявените будители, оставили следа в културната история на България, а най-малкият ученик- Цецко от 1 клас изрецитира цяло стихотворение. Децата от 2 клас изпяха песента "Аз съм българче", по стихотворението на Иван Вазов. Останалите наши възпитаници бяха приготвили рецитал. И на празник, като на празник, облякохме новите униформи, тениски със значки с патрона на училището ни", съобщи Наташа Петрова, директор ОУ "Васил Левски" в с. Бойница.
Пред паметника на родните просвещенци бе отбелязан Деня на будителите във видинското село Ново село. Върху паметната плоча са изрисувани ликовете и изписани имената на трима новоселяни, дали своя принос за развитието на българската култура– арх. Илия Попов, диригентът Софрони Ангелоев и езиковедът Максим Младенов. По инициатива на Народно читалище "Земеделец-1874" и с помощта на училищните медиатори именно там бе изнесена литературно-музикалната програма, посветена на будителите. Празникът започна с озвучаване на площада още в 9.00 часа. В 10.00 ч. медиаторите откриха тържеството с патетични слова за българските будители. Поднесени бяха венци пред паметника. Прозвучаха стихове от нашите възрожденци; детски песни за четмото и писмото, запазили българския дух и народност; извиха се народни хора. Участници в програмата бяха деца от селото и възпитаници на Центъра за настаняване от семеен тип, които не бяха заминали при близките си в този неучебен ден. Празникът беше уважен от Иво Вергилов – председател на Общинския съвет в Ново село.
От 19 ч. тази вечер в село Флорентин на открито ще бъде показан спектакълът "България на длан", посветен на Деня на будителите. Народно читалище "Пробуда" кани своите съселяни и желаещите от общината в този късен час заради светлинните ефекти, които съпровождат шоуто.
С множество инициативи отбелязаха 1 ноември в Кула. По повод празника бяха организирани поредица от мероприятия с учениците от СУ "Васил Левски" в града. Проявите започнаха още преди седмица, когато се даде началото на Националната кампания за отбелязване 300 години от рождението на Паисий Хилендарски. Под ръководството на директора Диана Йончева учениците от девети клас направиха верижен прочит на "История славянобългарска".
По повод празника учениците от шести клас, с класен ръководител Надка Ванкова, Лина, Нелина ,Паолина, Василена, Никола и Николас запознаха второкласниците с живота и делото на народните будители. Изнесени бяха няколко образователни и информационни лекции.
"Направихме интерактивна книжка с подвижни елементи и третокласниците по забавен начин научиха някои от народните будители. Докато играят, си задават въпроси и търсят с кои дела са известни Паисий, Софроний Врачански, Левски, Ботев, Васил Априлов, Петър Берон. Разпознават и лицата им, поставят ги в подходящото "джобче".
Сега е модерно да се нарича "лапбук", но всъщност си е малка книжка. Стремя се да учат чрез правене, така е по-трайно и се надявам да ги е докоснало и да им харесва", каза Галя Ценкова класен ръководител 3 клас.
С малък концерти рецитал самодейците от Народно читалище "Просвета-1882" също отбелязваха 1 ноември. Най-малките възпитаници на Детска градина "Звънче" с вълнение и гордост рецитираха стихове, посветени на будителите. Участваха съставите на читалището: "Кулчене" и "Кулченче", с ръководител Димитър Карчев и Народен хор "Кулчанки", с ръководител Владислав Перов.
Видинската епархия очаква нов митрополит през февруари. Светият синод ще номинира на 14 януари епископите , от които ще бъде избран нов видински митрополит. Първият кръг от процедурата започва три седмици, след като бъде готов списъкът с определените духовни лица. Епархийските избиратели избират двама от епископите. Влязоха в сила нови..
Светият синод ще номинира на 14 януари епископите, от които ще бъде избран нов видински митрополит . Първият кръг от процедурата започва три седмици, след като бъде готов списъкът с определените духовни лица. Епархийските избиратели избират двама от епископите, разясни архимандрит Антим , протосингел на Видинската епархия. "На следващия неделен..
Бал на народната носия организират самодейците към читалище "Надежда - 1903" във видинското село Бойница . По традиция проявата се провежда всяка година през втората събота на месец януари, информира Ирина Станкова , секретар на културното средище: "Балът се прави при нас повече от 100 години. Само с народни носии от нашия край."..
Момче е първото бебе за 2025 година, родено в Родилното отделение на болницата в Мездра . Детето се е появило на бял свят тази сутрин, 3 януари, след извършено секцио. Бебето все още няма име. То се е родило 2,970 кг. и ръст 47 см. Това е третото дете на 24-годишната майка от мездренското село Моравица. Последното бебе, което се роди в..
Дарение за деца във Видинско направи неправителствена румънска организация "Бъди добър" , под ръководството на свещеник Йон Ягару от град Каракал, област Олтения. Поводът са коледните празници. Подаръчни пакети получиха деца, настанени в Детското отделение на видинската болница, от читалище "Цвят", от селата Майор Узуново, Капитановци,..
Църковното настоятелство при Храм „Св. Георги Победоносец” в Мездра и Общината за поредна година организират ритуал по "спасяване" на Богоявленския кръст във водите на р. Искър при Археологически комплекс „Калето” в града. Извадилият кръста от водите на р. Искър ще получи 100 лева, осигурени от църковното настоятелство и 150 лв. парична награда..
Празникът Богоявление (Йордановден) във Видин по традиция ще бъде отбелязан с тържествен водосвет на брега на река Дунав и ритуалното хвърляне на Богоявленския кръст във водите на реката, съобщиха от Общината. Празничната програма включва: 09:00 ч. – Тържествена света литургия в катедрален храм „Св. вмчк Димитър Солунски“. 11:00 ч. –..