Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Монтана представиха Алманах "Огоста 2022"

3
Снимка: Любо Андреев

Алманахът за литература, изкуство и култура "Огоста – 2022" бе представен в Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Премиерата на изданието на Община Монтана и Дружеството на писателите от областта е посветено на Деня на народните будители и бе представено точно на 1 ноември. Заради ковид пандемията предишните две не бяха представени официално. Главният редактор Мартен Калеев запозна присъстващите с изданията от 2020 и 2021 година, и десетия брой на Алманах "Огоста 2022".
   

"Изключително ми е приятно да видя тази аудитория, която е събрала интелектуалния елит на град Монтана. Както се казва в такива случаи, има хора с пари и има хора, които са богати", каза Мартен Калеев.

От името на кмета Златко Живков празникът на народните будители честити Александър Герасимов, директор на дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Монтана.

"Ние сме преминали през различни периоди и изпитания, но мисля че от определен етап нататък се утвърди (алманахът- бел. ред.) като една добра и успешна практика да го издавам", посочи Александър Герасимов.

На около 450 страници юбилейният десети брой на алманах "Огоста" е събрал текстовете на 117 писатели, поети, литературни и музикални критици, академични изследователи, утвърдени имена от различни видове изкуства. Алманахът за пореден път показва чрез цветни и черно-бели изображения творбите на художници, графици, скулптори от различни поколения, течения и школи. Алманах "Огоста" предоставя възможност за прочит на текстове на утвърдени имена и на академични светила, на носители на национални и на европейски награди, на автори, с които Северозапада става пъстър и различен. Познавачите и изкушените могат да сравнят нови преводи с познати такива от и на английски, дори има преводи на хайку от японски език.

С тазгодишното издание на алманаха се отбелязват и няколко кръгли годишнини – 300 години от рождението на Паисий и 250 години "История славянобългарска", 125 години от рождението на Кирил Петров, 115 години от рождението на поета Младен Исаев, 100 години от рождението на писателя Николай Кирилов, 90 години от рождението на драматурга Никола Русев, на поета Цветан Илиев, на писателите Николай Соколов и Георги  Русафов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 23 юли 2025 година

Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..

публикувано на 23.07.25 в 18:00

"Концерт на гарата" гостува на Северозапада

Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..

публикувано на 23.07.25 в 16:30

В Каленик ще залесяват изгорялата гора

Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване.  Целта е да се преодолеят щетите от   пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни   Габриела Георгиева , секретар на културното средище.   "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

Лидер на българите в Албания гостува в Мездра

Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..

публикувано на 23.07.25 в 14:59

С историята на светското образование у нас се запознаха мездренски деца

Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..

публикувано на 23.07.25 в 14:27

Видин е домакин на най-голямото модно събитие в региона

Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..

публикувано на 23.07.25 в 13:38
Снимката е илюстративна

Правителството отпусна пари за ремонт на военни паметници в Северозапада

Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..

публикувано на 23.07.25 в 13:18