Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF опазва старите гори с кампанията "Общ дом. Общо бъдеще"

Снимка: WWF

България е една от малкото европейски държави, в които все още има обширни територии с вековни гори. Площта на тези слабо повлияни от човешка намеса гори у нас с функциониращи естествени екосистеми, свързани биокоридори и разнообразна флора и фауна възлиза на 150 000 - 200 000 хектара. Това е около 4-5% от всички гори в страната, при средно 1% в Европа. Тази уникална даденост е от огромно значение за България в усилията ѝ да съхрани своето безценно биологично разнообразие. Но пътят към това минава именно през опазването на старите гори – домът на дивите животни.

Екип от специалисти на WWF години наред работи активно в тази посока. В резултат, обединените усилия на неправителствения сектор и на институциите доведоха до обособяването на 110 хиляди хектара държавни гори като "гори във фаза на старост" в екологичната мрежа "Натура 2000" през 2016 г. След картирането на тези гори от страна на WWF и активната работа с местните власти, редица български общини харесаха идеята и също обявиха за защитени старите гори на тяхна територия. Днес Ботевград, Севлиево, Кюстендил, Харманли, Велико Търново, Трявна, Горна Малина, Пирдоп и Златица заедно пазят над 1150 хектара стари гори.


"Старите гори са естествен резервоар за генетичен материал и зона на спокойствие за много видове, чието съществуване е в пряка зависимост от горските екосистеми. Основната заплаха за старите гори е дърводобивът, който води до рязко подмладяване, променя драстично техните характеристики и води до изчезването на много от  обитателите им. Това са голям брой защитени видове, които не могат да оцелеят в стопанисвани гори, като например глухарът, белогърбият и трипръстият кълвач, пернатоногата кукумявка, бръмбарът алпийска розалия и различни видове прилепи. Освен това човешката намеса в старите гори води до нарушаване на водохранните и противоерозионните им функции", разказва Нели Дончева, главен експерт в програма "Гори" на WWF.


Старите гори са едни от последните кътчета дива природа, които са слабо повлияни от човека. Освен че са дом на удивително биоразнообразие, те опазват водите, предотвратяват ерозията и наводненията, пречистват въздуха и обогатяват почвите, поради което имат огромно значение както за хората, така и за поддържането на среда на живот в условията на климатични промени. 

В старите гори дърветата достигат пределната за вида си възраст и придобиват величествени размери от над 40-50 м височина и 1-2 м дебелина, като загиват, без да бъдат отсечени. Оформянето на тези гори у нас отнема приблизително между 160 и 230 години. Те се характеризират още и с наличието на дървета с изсъхнали, деформирани или счупени върхове и клони, дървета с хралупи, стоящи и паднали едроразмерни мъртви дървета, които са в различни фази на разлагане.

Днес старите гори у нас са съсредоточени най-вече в места, където достъпът все още е ограничен поради стръмен релеф или липсата на пътища. Могат да се видят предимно в резерватите, в националните паркове и в по-недостъпните високопланински райони и вододайни зони на Родопите, Стара планина, Рила, Пирин и Странджа. За да продължат да предоставят своите жизненоважни екосистемни услуги, е необходимо да се предприемат спешни мерки за тяхното опазване.

Това е една от най-важните мисии на WWF в България. През последните години природозащитната организация извърши проучвания на територията на 62 общини от цялата страна и установи и картира близо 8 200 хектара стари гори.


Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията "Общ дом. Общо бъдеще"


Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на:НОВА,Българска телеграфна агенция, БНР,  БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин,ClubZ.bg, OFFNews.bg, Podtepeto.com, Sinoptik.bg, Programata.bg,GoBio.bg,ТВ Туризъм и See.bg

По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

61-годишен мъж почина след пътен инцидент във Видин

Мъж на 61 години от село Бела Рада е починал след катастрофа във Видин , съобщават от полицията. Инцидентът е станал вчера, 19 януари, около 13:56 часа на ул. „Екзарх Йосиф I“, след кръговото кръстовище с бул. „Панония“ в посока гробищния парк. Мъжът, шофирайки лек автомобил, напуснал пътното платно и се блъснал в паркирана на улицата кола...

публикувано на 20.01.25 в 10:24

В сила са противоепидемични мерки в община Видин

От днес до 26 януари на територията на община Видин се въвеждат временни противоепидемични мерки . Те са във връзка с обявената грипна епидемия, обявена поради завишена заболеваемост. Преустановяват се плановите консултации за бременни и деца, както и профилактичните прегледи и задължителните имунизации, обяви д-р Пепа Цветанова , директор на..

публикувано на 20.01.25 в 09:39

ИПИ: Лоша инфраструктура и нисък прираст на населението във Врачанско

Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Враца продължава да нараства, сочи анализ на Института за пазарна икономика, направен за изминалата 2024 година. Според същия източник, средната годишна брутна работна заплата на наетите е третата най-висока в страната. Това се дължи предимно на заетостта в АЕЦ "Козлодуй" и свързаните с..

публикувано на 20.01.25 в 08:40

Продължава приемът на заявления за съдебни заседатели в Лом

Продължава приемът на заявления за 30 съдебни заседатели към Районния съд в Лом. Изискването към кандидатите е да са дееспособни български граждани на възраст от 21 до 68 години. Да не са осъждани за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията и да не страдат от психически заболявания. Кандидатите трябва да са завършили най-малко средно..

публикувано на 20.01.25 в 08:20

Община Мездра ще подпомогне финансово музикална школа

Преди година в най-голямото мездренско село Зверино бе открита Музикална школа към НЧ ”Факел”, ръководена от Димо Филипов. В нея вече 14 деца с ежеседмични занимания изучават владеенето на различни музикални инструменти успешно и вече дори се изявяват в концерти.  Община Мездра ще подпомогне школата с 8300 лева за създаването на по-добри условия за..

публикувано на 20.01.25 в 08:20
враца бюро по труда

Шест трудови нарушения са установени във Враца през декември

Шест нарушения за работа без трудов договор са констатирали през декември 2024 година проверяващите от Инспекция по труда във Враца. Това е двоен ръст спрямо месечните нива досега, тъй като първите 10 месеца на миналата година инспекторите са установили общо 30 работещи без трудов договор /или по 3 нарушения месечно/.  От Инспекция по труда напомнят,..

публикувано на 20.01.25 в 07:50

Глобиха родители на непълнолетни след проверки в Монтана и Лом

Непълнолетни лица, без придружител, са открили полицаите при проверки в Монтана и Лом. През изминалата нощ на територията на четири полицейски управления в област Монтана е проведена спецакция.  За времето от 22.00 часа вчера до 4.00 часа тази сутрин на територията на районите полицейски управления във Вършец, Берковица, Монтана и Лом е проведена..

публикувано на 19.01.25 в 16:42