Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналист представя "Ломски калейдоскоп"

Снимка: Светослав Цветанов

"Ломски калейдоскоп" ще представи на среща с жители на Лом доайенът на русенската журналистика Александър Недков. Роден и израснал в Лом, повече от 50 години журналистът живее и работи в Русе. Казва, че чувства еднаква принадлежност и към двата града. В Лом обикновено го връщат неговите близки, а сега и поканата на Народно читалище "Постоянство" да представи пред жители на града своя "Ломски калейдоскоп" - съхранена памет за хора от миналото и настоящето, прибавящи пъстри цветове в бъдещето. 

"Калейдоскоп предполага доста неща... Идеята ми беше прякори и прозвища, с колкото е възможно по-нетрадиционно звучене, характерно за родния край. В хода на работата ми ми хрумна този калейдоскоп вече да се получи, да не са само прякорите, колкото и цветни да са. Постарах се да обърна внимание на редки, дори екзотични имена, на смисъла вложен в тях изначално. Разширих обхвата с традиционните имена, чийто смисъл малко познаваме. Като се усетих колко ми става ломско в Русе, където живея повече от 50 години, включих имената на видни ломчани с национален статут, стари занаятчии, търговци, спортисти и т.н. Разбира се, не се разминах със знаковите особняци, чешитите на града."


Според думите на Александър Недков прякорите носят своята духовност, дори и когато носят осанка на присмех.


"Те говорят за една будност на духа и затова се съсредоточих върху тях, т.е. не приемам прякорите, за прозвищата, да не говорим, като нещо обидно и на основа на тях да класифицирам хората. Просто това са типични особености и проява на български дух."

 

Александър Недков все още не знае дали проектът "Ломски калейдоскоп" ще се превърне в книга:


"Не знам дали ще се превърне в книга, дали ще ми стигнат възможностите, пък съм и далечко от Лом, но във всеки случай с това название "проект" аз предвиждам един отворен финал и след тази разработка, която предоставих на читалище "Постоянство-1856" в Лом ще бъде доразвивана, допълвана и се блазня от мисълта, че това ще продължи още време. А инак, библиотеката в читалището в Лом е приела на съхранение проекта."


А какъв е прякорът на Александър Недков, който се чувства хем ломчанин, хем русенец, и каква е неговата история ще стане ясно утре, 10 ноември, когато журналистът ще представи официално своя "Ломски калейдоскоп". Срещата е от 17:30 часа в камерната зала на читалище "Постоянство" в Лом. 

  

По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00