Ето и какво гласи тази притча:
Един човек пътувал от Иерусалим за Иерихон и налетял на разбойници. Те го съблекли, наранили, ограбили и го оставили полумъртъв на каменистия път. Този беден човечец стенел, раните го болели, силите го напускали, а нямало наоколо никой, който да му помогне. И ето, че по същия път се задал един еврейски свещеник. Страдалецът дочул неговите стъпки. И, може би, се е оживил от мигновена надежда за помощ. Но, напразно! Усърдният ревнител на буквата на Закона се оказал хладен по сърце. Той видял умиращия и отминал.
Едва отминал, ето че по пътя се задал един левит. Левитите са нисши служители при храма. Какво е било и неговото отношение, братя и сестри, към изпадналия в ръцете на разбойниците?
Докато свещеникът само "видял" и "отминал", левитът "се приближил", "погледнал" и също "отминал".
Най-сетне минал и трети пътник! Съдейки по външността му, не е било трудно да се разбере, че той бил от омразната за иудеите Самария. Но как обаче се отнесъл той към ранения пътник? Самарянинът дошъл до него, видял го и се смилил. След това привързал раните му, откарал го на добичето си до страноприемницата и се погрижил за него. А на другия ден, като си заминавал, извадил два динария, дал ги на съдържателя и му рекъл: "Погрижи се за него; и, ако потрошиш нещо повече, на връщане аз ще ти заплатя" (Лука 10:35).
Спасителят завършил притчата и запитал законника: "И тъй, кой от тези трима ти се вижда да е бил ближен на изпадналия в ръцете на разбойниците?" (Лука10:36). Законникът отговорил: "Оня , който му стори милост" (Лука 10:37). Тогава Богочовекът му казал: "Иди и ти прави също така" (Лука10:37).
Братя и сестри,
милостив самарянин може да бъде всеки един човек. Между нас има много болни, бедни, нещастни и нуждаещи се. Но всеки от нас може също да се окаже и в числото на свещеника и левита, на които сърцата им са били твърди като камък. Това зависи от нашето духовно - нравствено състояние, но трябва да знаем, че съдът ще бъде безмилостен за оногова, който не е показал милост. Милостта бива похвалявана на съда, се казва в посланието на Св.ап.Иаков (2:13).
След като завършил притчата Си, Спасителят запитал законника кой от тримата- свещеникът, левитът или самарянинът, му се вижда ближен на попадналия в ръцете на разбойниците. Законникът отговорил, че това е самарянинът, и това бил правилният отговор, след което Господ му казал: "Иди и ти прави също така" (Лука 10:37), тоест - и ти проявявай милост, бъди милостив и на дело!
Господ казва тези думи и на всеки един от нас. Бъди милостив към ближния и врага си! Нахрани гладния и напои жадния! Прибери странника и облечи голия! Посети болния и затворника! (Мат. 25:35-36). Обърни грешника от лъжливия му път! (Иак. 5:19-20). Не дължи никому нищо, освен взаимна любов! (Римл. 13:8).
Нека се обърнем към Нашият Господ Иисус Христос с думите:
Господи, бъди Милосърден Самарянин за падналите ни и изпонаранени души! Насочи стъпките ни от долния Йерихон към горния Йерусалим и ще ходим свободно, защото търсихме Твоите заповеди (Пс. 118:45). Амин.
В рубриката "Съвременна Библия" – холивудският актьор Матю Пери се помолил като тийнейджър: "Боже, може да правиш каквото искаш с мен, но просто ме направи известен!" Бог чул молитвата му. После Матю се саморазрушил. Бог чува човешки молитви, но дали човек чува Бога, е друго нещо. Да се молиш на Бога е чудесно, но молитвата би могла да прерасне във взаимоотношение. Матю Пери е човекът, който прави първото без да се нуждае от второто. Бог търси второто, като ни е дал право на първото. Имаш право на молитва, но продължи напред към взаимоотношението.
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..