Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусолог: Лекарствената резистентност е все по-нарастващ проблем

Снимка: БГНЕС

Лекарствената резистентност е една лавина, която набира скорост и би могла да има ужасяващи последици. Това предупреди вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод отбелязването на Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробна резистентност (18-24 ноември). По думите ѝ различни фактори, сред които прекомерната употреба на антибиотици, ускоряват този процес:

"По принцип едно от най-големите постижения на медицината е откриването на антибиотиците. Знаем, че те навлизат в употреба горе-долу в средата на миналия век. Първият от тях е пеницилинът, но още същата година вече са изолирани устойчиви на неговото действие щамове бактерии. Трябва веднага да кажа, че това е един напълно естествен процес, нормално е бактериите и всички микроорганизми да се стремят да оцелеят. Знаем, че те непрекъснато могат да се изменят по различни механизми. Така че под влиянието, под движещата сила на тези антимикробни агенти, антибиотици и други, съответно, в тях  биха могли във всеки един момент да настъпят такива промени. Тези промени могат да се запазят в потомството им и да доведат до това, че точно тези болестотворни причинители ще оцелеят, ще се размножат и тази устойчивост по-нататък се разпространява между тях. Това е един естествен процес, но за съжаление, той може да бъде ускорен под действието на различни фактори. Сред тези фактори е прекомерната и неправилна употреба на антибиотици. Това може да бъде урбанизацията, активното придвижване, това може да бъде липсата на бързи тестове, с които да може медицинските специалисти в кратък срок да определят кой е най-подходящият лекарствен препарат, който трябва да бъде изписан... Така или иначе, според Световната здравна организация, това е една от най-големите световни заплахи за здравето, за безопасността на храните и за развитието. Абсолютно всеки един от нас би могъл да бъде засегнат. В случая не става дума за това, че нашето тяло ще стане устойчиво на антибиотици, въобще на антимикробни средства, става въпрос за това, че причинителите на инфекции стават устойчиви и вече оттук нататък за тях в света няма никакви граници..."

За да се справи с проблема, Световната здравна организация предприема глобален план. А всеки един от нас е участник в този глобален процес, обясни вирусологът:

"Това, което ние трябва да знаем, е, че антибиотиците са едни наистина много специални лекарства, изобщо антимикробните агенти. Те трябва да се използват само по предписание, не случайно в аптеките искат рецепта и когато лекарят даде своята схема за използване на антибиотика, това означава, че ние трябва да я спазваме абсолютно стриктно, точно както я е казал - с такава продължителност, с такава честота на приемане, по простота причина, че всеки един от нас участва в този глобален процес. Така че ние носим отговорност към себе си и към всички останали..."

Проф. Александрова цитира последния доклад на Европейския център за контрол на заболяванията, който напомня, че по щетите, които нанася антимикробната устойчивост е напълно сравнима с щетите, причинени от грипа, туберкулозата и ХИВ/СПИН взети заедно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Връща ли Община Видин незаконно събраната през 2022 година такса за битови отпадъци?

Преди две години Общинският съвет във Видин реши да повиши значително таксата за битови отпадъци - с близо 400% в селата от общината и почти двойно за някои квартали в града. Любен Иванов, който бе областен управител по това време, обжалва решението като незаконосъобразно пред Административния съд. Съдебната сага обаче се проточи, а междувременно..

публикувано на 28.03.24 в 17:35

Ненчо Нешев - за детството, любовта, професионалния път и Видин

Видинчанинът Ненчо Нешев, който е ангажиран с обществена дейност гостува днес в рубриката "На раздумка с Яна Маринова".  Той е завършил лозаро-винарски техникум в Плевен. Още докато учи се ориентира към винопроизводството, с което се е занимавал известно време. Това не е единствената професия на Ненчо Нешев. Той завършва висше образование в..

публикувано на 28.03.24 в 16:55

Почистват видинското село Антимово

Акцията е планувана още на първото събрание с населението на селото. Решихме на два- три месеца да се събираме, поставяме си задачи и съответно всеки да каже какво е вършил, каза кметът Пламен Станев: "Бяхме го запланували по- миналата седмица това мероприятие, обаче за съжаление времето не ни позволи, защото заваля. Надяваме се сега, понеже..

публикувано на 28.03.24 в 16:49

В Чипровци представят изложба, посветена на 400-годишнината на местно училище

Изложба , посветена на 400-годишнината от създаването на Основно училище "Петър Парчевич" в град Чипровци , ще бъде открита на 29 март . Експозицията "400 години огънят на знанието" ще бъде подредена в Историческия музей в града. В нея ще бъдат показани творби на двама артисти - Владислав Чавдаров , който живее в близкото до Чипровци село..

публикувано на 28.03.24 в 14:40

Възраждат затворено от години училище във врачанско село

Затвореното от години училище във врачанското село Паволче да стане трансграничен център за обучение по туризъм. Предложението е на Община Враца по програма за Трансгранично сътрудничество между България и Сърбия 2021-2027, с партньор гр. Ниш. Училището е построено през 40-те години на миналия век с доброволен труд на местните жители, но не..

публикувано на 28.03.24 в 14:30

Сайт информира за процеса по въвеждане на еврото в България

Министерство на финансите и БНБ стартираха и нформационен сайт , посветен на въвеждането на еврото у нас. Целта на електронната страница еврото.бг е да бъде полезен и сигурен източник на точна, навременна и актуална информация, да събере на едно място всички важни новини, решения и събития, свързани с въвеждането на единната европейска валута в..

публикувано на 28.03.24 в 14:00
Константин Костов

В "Музикална зона" на 28 март 2024 слушаме Биг бенда на БНР с "Картини от една изложба"

Едноименното произведение на Модест Мусоргски е пречупено през погледа на композитора - аранжор Константин Костов . Изпълнението е на Биг бенда на БНР, под диригентството на Антони Дончев. Отделните части като заглавия са почти идентични, но идеите придобиват нов смисъл благодарение на джаза. Класиката се трансформира в напълно нова посока, като за..

публикувано на 28.03.24 в 09:00