Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Петков "С река на сърцето" за сериала, киното и театъра

Снимка: Радио Видин, Нова тв


По какво си приличат актьорът Ивайло Петков от Видин и полицаят Ивайло Тенев от сериала "С река на сърцето"? Отговора ни дава 22-годишният видинчанин, който смята, че той и неговият герой от филма притежават много общи качества - преданост, лоялност, офицерско поведение, леко неловка, но симпатична непохватност, чувство за дълг. Видинчанинът влиза в кожата на служителя на реда, след като не успява да спечели кастинга за ролята на отец Нектарий, но е поканен да стане част от екипа и да помага като шофьор. 

"С мен се свърза директорът на продукцията Александър Александров, който ми предложи да започна като част от екипа - да стана шофьор. Аз казах: "Добре, стига да ме допускате до снимачната площадка и да не забравяте, че аз уча висше образование за актьор и че бих се реализирал като актьор". Стиснахме си ръцете с него, при което аз започнах в екипа като шофьор, но те ме забелязаха, видяха, че съм контактен, че познавам много хора в града, забелязаха, че лесно комуникирам, приветстваха ме с отворени обятия, защото видяха, че мога да помагам и за много други неща - с намирането на статисти, на локации и те ми позволиха да се докажа... И на хоризонта се появи ролята на полицая Ивайло и се оказа, че тази роля си е за мен, че ми подхожда. Опитахме, видяхме, че се получава. Тя трябваше да бъде епизодична, в началото имах две появявания, в два епизода, но се оказа, че сме добър тандем с Мартина Апостолова, която изигра Невена Тополска, че си подхождаме и че успявам да се справя с летвата, която са ми поставили. Защото да си част от такъв екип, от такъв колектив е наистина висока летва. Защото всеки зрител вижда, че сред актьорите, които са подбрани за този сериал, няма случайни, всички са вече доказали се професионалисти, доказали се личности и много добри хора по сърце и душа. И когато застанеш рамо до рамо с такива хора, за мен те са ментори, аз от съвсем малък, откакто мечтая да стана актьор, за мен това са били величия на българското кино и на българския театър, и в един момент възможността да застана до тях и да имам възможност да творя с тях, да си партнирам с тях, да делим една камера, това е чест, но и огромна отговорност. Защото ти знаеш, че нивото на тези хора е много високо и ти нямаш право да паднеш по-надолу..."

Снимка: Нова тв

За да заснеме една от сцените в сериала "С река на сърцето" младият актьор Ивайло Петков трябвало да се гмурне под останките на стари военни кораби във водите на Дунав. Признава, че това е едно от големите предизвикателства, пред които продукцията го изправя, въпреки че в реалния живот е професионален воден спасител.

"Истината е, че имахме много трудни моменти, например недоспиването, защото работим в различни часови диапазони, по 13 часа на ден. Има случаи, в които се работи от 6 сутринта до 5 следобед, биологичният часовник се разбива, натоварването, защото гоним план-график, всичко е разграфено по часове и минути и трябва да сме много точни, и това води със себе си някакво напрежение. Аз, за щастие, успях да се справя на няколко фронта, успях да бъда и част от екипа зад камера, успях да бъда и от актьорския състав, да бъда пълноценен във всичко, което правя. Предизвикателствата... за първи път се гмурнах в Дунав, в един от епизодите се наложи полицаят Ивайло да се потопи надълбоко, за мен това беше страшно, леко адреналинно преживяване. Аз съм спасител и не ми е неприсъща водата, но да се гмурнеш, и то под едни големи бивши руски десантни кораби определено е преживяване, определено е предизвикателство, крие и някакви рискове. Ето това са моменти, които никога няма да забравя, но когато ги преодолееш и се концентрираш, кажеш си - или го правиш, или никога няма да посмееш отново да стъпиш, и просто скачаш, и знаеш, че около теб има хора, които веднага са готови да ти се притекат на помощ..."

Ивайло Петков е жаден за още филмови предизвикателства, но харесва и театъра, който по думите му развива артиста по различен начин.

Снимка: Нова тв
"Киното е много ново нещо за мен и в момента то ме пали, много ме провокира, за мен е предизвикателство. Определено в момента там копнея, там съм жаден за още преживявания, за още роли... Театърът е нещо прекрасно, нещо което те възвисява. Те са различни, не мога да сложа знак за равенство или да кажа едното ми харесва, другото не ми харесва, защото двете  - театърът и киното, ми носят сами по себе си различни преживявания, сами по себе си те ме развиват по различен начин и усещанията, които те носят, са различни. Дори актьорството за театър и актьорството за кино пред камера са различни и бих желал да се развивам и в двете сфери..."

Ивайло Петков се изявява и на цирковия манеж. За любовта му към цирковото изкуство може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00