Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма помага на момичета от малки населени места

Снимка: Елица Пенкова

Да живееш в малък град или село не означава непременно да мечтаеш на дребно. Именно такава възможност- за изграждане на живот извън пределите на възможното, дава програмата "Гергина"Това е инициатива за личностно развитие на момичета, която включва онлайн трейнинг, възможности за менторство и летен лагер за трансформация. Програмата предлага възможности, специално разработени, за да развият уменията и увереността на участничките в нея да преобразяват себе си и своя живот. "Гергина" е създадена от Маги Назер (социолог и социален предприемач) и Елица Панкова (обучител за личностно развитие). 

Двете работят заедно по многобройни образователни проекти и решават да създадат програмата, след като забелязват специфичните предизвикателства, с които се сблъскват момичетата от малките населени места в България и необходимостта тяхното развитие да бъде подкрепено с ключови умения и компетенции, за да могат да се реализират в обществото. Една от основните характеристики на програмата е че е безплатна, каза Елица Панкова:

"Тя е организирана от Фондация "Солидарност в действие". Фондацията по принцип се занимава с това- да създаде възможности за млади хора, за хора в неравностойно положение, включително и такива с ниски доходи, такива от малки населени места, където много от нещата, които са достъпни в големите градове, не са така достъпни. Това, което сме забелязали е, че възможностите, нещата, които са на разположение за децата, младежите в малките населени места, все още са много далеч от това, което е достъпно в по-големите градове. Затова основната задача на нашата програма е да обгрижи и тази група, която пък е допълнително сегрегирана- момичетата, с това да им даде възможност да се докоснат до информация за това какво е възможно, как могат да се включат в международни програми от Европейския съюз, които са достъпни и не са платени и да пътуват, и да доброволстват, и да участват в най-различни инициативи. Всички тези идеи и цялата тази информация, която до младежите в градовете идва по естествен път, липсва и практически с нашата програма ние имаме за задача да отворим кръгозора за това какво е възможно за едно младо момиче и как може да се развива и да гледа към мечтите си."

Програмата предлага три възможности, специално разработени, за да развият уменията и увереността на младите хора да преобразяват себе си и своя живот. Кандидатства се чрез попълване на кратък онлайн формуляр, като основният критерий за одобрение е изразената мотивация и желание за работа върху себе си. Необходимо е кандидатите да имат възможността да се включат активно във всички фази на програмата.


В първата си част "Гергина" предоставя интензивно онлайн обучение по време на коледната ваканция, включващо 12 онлайн сесии с упражнения и дискусии за изследване на ключовите посоки за развитие. Подготовката засяга едни от най-съществените аспекти на личното развитие, като отговаря на следните въпроси:


  •   Как да разбера в какво мога да бъда успешна?
  •   Как мога да се развивам в посока добри доходи в сферата, която ми е интересна?
  •   Как да създам от мечтите си цели, които да мога да реализирам?
  •   Как да усвоя така популярните “навици на успешните хора”?
  •   Как да разпознавам кое работно място е добро за мен?
  •   Кой е ключът за разрешаване на конфликтите с хората?
  •   Как да взимам по-мъдри решения?
  •   Как да бъда емоционално интелигентна жена?
  •   Как да израствам от проблемите си?
  •   Как да преодолея ограничената представа за себе си?


Втората част на програмата ще предостави на участничките възможности да се срещнат с жени-експерти в областите, които ги интересуват, които да им споделят опита си и да им дадат практични насоки как да се развиват в съответните сфери.


Третата част на "Гергина", в която ще бъдат включени само успешно преминалите онлайн обучението, е достъп до една от международните програми на организацията, които ще се проведат през 2023 г., с групови игри, симулации и дискусии, съвместни проекти и творчество.


В програмата могат да участват момичета на възраст от 15 до 25 години. Условието е да живеят в село или град с население до 40 000 души и да са завършили основно образование. Набирането на участнички ще продължи до запълване на 20-те налични места, най-късно до 15 декември 2022 година. Повече информация и как се кандидатства може да се намери на  страницата на програмата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10