Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Движение "Северозапазване“ с грамота за принос към защита на правата на човека

| обновено на 12.12.22 в 11:35
2
Снимка: Наско Цанов
Голямата награда "Човек на годината" на Българския хелзинкски комитет беше присъдена на доброволците, активистите и организациите в помощ на украинския народ. Петнадесетите годишни награди се състояха на 8 декември 2022 г., в навечерието на Международния ден на правата на човека 10 декември. Движение "Северозапазване" е единствената гражданска организация, която получи грамота за принос към защита на правата на човека в Северозападна България. Голямата награда в тази белязана от войната година журито връчи на доброволците, активистите и организациите в помощ на украинския народ. За първи път в историята на наградите близо една трета от всички допустими номинации бяха свързани с една и съща тема- войната на Русия срещу Украйна. За поредна година журито на наградите присъди групова голяма награда Човек на годината на доброволците, активистите и организациите в помощ на украинския народ.


"Това е голяма отговорност. Голяма благодарност за това, че са ме номинирали и , че комисията е одобрила номинацията. Благодаря на всички, които ми повярваха, на всички дарители, благодарение на тях съм това което съм. Без дарителите, без хората, които ни подкрепят нямаше да мога да направя абсолютно нищо."- каза за Радио Видин Олена Коцева от "Мати Украйна".


Сред номинираните доброволци, активисти и организации, плакет за голямата награда получиха Олена Коцева и "Мати Украина", Анна Багряна, Фондация "За доброто“, Александър Алексиев и Георги Божилов, Доброволците на "Грийнпийс България", Никола Рахнев и фондация "Гората БГ", Фондация "Кожа", Роман Куваев, Никола Груев, "Мулти култи колектив" и адв. Валерия Иларева и Фондация достъп до права.


Красимир Кънев е един от учредителите на Българския хелзинкски комитет:


"Аз съм много щастлив от начина по който се провежда тази наша церемония, а и разбира се от наградите които даваме. Събираме се всяка година около един хубав празник 10 декември, деня на правата на човека, добри хора, хора които са се отличили с добро през годината. Бих казал, че тази церемония събира най-много добри хора на едно място. Близкото десетилетие бяха години по- скоро на регрес в сферата на правата на човека. Последните две години може би да не е имало такъв сериозен регрес, но пък нямаше и прогрес. Нямаше кои да движи процесите от страна на държавата. Нямаше правителство, нямаше целенасочена дейност в тази насока. Не можем да кажем, че държавата е близо до хората все още, особено в сферата на правата на човека и особено в сферата на уязвимите хора. Още много голям път трябва да се извърви в това отношение."- уточни Красимир Кънев.


Подгласната награда за Фондация "Мисия криле" и Център "Глас в България“ беше връчена за приноса им към правата на иранската общност у нас през изминалата година и системните им усилия за подобряване на правата на търсещите закрила в България. Бяха връчени и осем приза в специални категории. Със специален приз "Постоянство и храброст" беше отличена Сара Перин, за дългогодишната ѝ дейност за равни права на хората от ромската общност у нас. Инициативата "Номадската класна стая“ получи специален приз "Светлина в тунела" за усилията им да възпитават у децата равнопоставеност, толерантност и недискриминация. Приза "Вдъхновение" беше присъден на Любомила Кривошиева и фондация "Дивите животни“, за кампанията ѝ за създаване на болница за диви животни. Инициативата "Ти броиш", която обединява платформа за паралелно преброяване на гласовете от изборите, и насърчаване на доброволци за включване като наблюдатели в най-рисковите секции беше отличена с приза "Гражданска доблест".


Специална награда под името "И сам воинът е воин“ журито присъди на Таня Христова, за кампанията "Кутии на доброто" за събиране на подаръци за живеещите в бедност деца от с. Градец и приноса ѝ за разрушаване на стереотипите за ромската общност. Активисти на годината през 2022 г. са Ваня Добрева и Антоанета Иванова. За застъпник на годината журито определи инициативата "Дишай Димитровград“, за борбата им за правото да дишат чист въздух. Журналистическият приз в наградите беше присъден на Георги Тотев и Георги Кожухаров за поредицата им "Записки от Украйна“ публикувана от "Дневник". Издателят и активист Манол Пейков получи специална грамота от екипа на Българския хелзинкскси комитет за дейността си в подкрепа на Украйна и украинския народ от началото на войната. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Проф. д-р Божидар Попов е номиниран за званието "Почетен гражданин на Белоградчик"

Общинският съвет в Белоградчик проведе своето редовно заседание с дневен ред от 16 точки.  Съветниците приеха решение относно удостояване на граждани със звание "Почетен гражданин на град Белоградчик и Общината". Така бе гласувано проф. д-р Божидар Попов да е новият почетен гражданин. Той ще бъде официално удостоен със званието на празника на град..

публикувано на 26.06.24 в 08:45

Национално учение проверява плановете за защита в АЕЦ "Козлодуй"

На 26 и 27 юни ще се проведе национално пълномащабно учение „Защита 2024“, в рамките на което ще бъде проверена и оценена актуалността на плановете за защита в АЕЦ „Козлодуй“, съобщиха от МВР.  За целите на учението ще бъде сформиран Национален оперативен щаб и ще бъдат проиграни различни моменти от Външния авариен план на атомната ни централа...

публикувано на 26.06.24 в 08:30

Премиерът Главчев и министър Коритарова ще проверят необходимостта от затварянето на отсечката Ботевград-Мездра

Край Мездра премиерът Димитър Главчев и министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова ще проверят необходимостта от затварянето на отсечката от международния път Е79 до Ботевград и довършването на модернизацията ѝ.  Движението по трасето беше спряно в понеделник и предизвика поредица от протести в Монтанско. Там..

публикувано на 26.06.24 в 08:10

Протест срещу трафика на тирове през "Петрохан" блокира пътя край Бързия

Недоволство от пускането на тежкотоварния трафик през "Петрохан" вчера вечерта събра протестиращи изхода на прохода край село Бързия . Пренасочването на трафика е в сила от понеделник. На място за разговор с хората пристигна министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова . Протестиращите проведоха дълъг разговор с..

публикувано на 26.06.24 в 07:30

Снимката на 25 юни 2024 година

Българският ултрамаратонец и шампион по плуване в ледени и студени води  Цанко Цанков  ще опита да постави нов световен рекорд . В деня на съединението 6 септември ще плува без прекъсване 100 километра в река Дунав от Видин до Козлодуй.  Продължават консултациите на президента Румен Радев с парламентарните формации за съставянето на правителство..

публикувано на 25.06.24 в 18:00

Ансамбъл "Мездра" ще участва в международен фестивал

Фолклорен танцов ансамбъл “Мездра” ще вземе участие в Международния фестивал “Calusul Romanesc” в град Каракал, Румъния, от 27 юни до 1 юли. Проявата започва през 1969 г. в Слатина, а от 1978 г. се провежда всяка година през седмицата на Петдесетница в румънския град. Целта на събитието е да разясни произхода и тайните на ритуалния танц..

публикувано на 25.06.24 в 15:47

Микробиолог представи в Лом участието си в антарктическа експедиция

Снимки и филм от участието си в 31-вата Национална антарктическа експедиция представи в Лом микробиологът Снежана Русинова-Видева . Събитието се проведе в Народно читалище „Постоянство 1856” и събра приятели д-р Русинова, която е родена в Лом, и почитатели на науката. „Най-често българските експедиции, които са от 32 години, се провеждат..

публикувано на 25.06.24 в 15:35