Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превала- селото, край което е сниман филмът "Оцеола"

21
Снимка: Радио Видин

Пейзажът тук е изумително див и красив и много наподобява величествените скалисти пейзажи от класическите уестърни. Не случайно през 1970 години тук е заснет филмът "Оцеола" с участието на звездата от преди години, Гойко Митич.

Днес повечето жители на монтанското село вече не си спомнят тази подробност, но това не пречи да се хвалят с другите забележителности край него.


В землището на Превала се намират природната забележителност „Мишин камък“  и част от защитената местност „Сто овци“.


През римската епоха до билото на Язова планина и изворите на Огоста е имало калдъръмен път. В подножието на планината има следи от градежи. Открита е и натрошена мраморна колона със символа на римските ястреби (Фалконе). На Черни връх са намерени следи от оброчище, дялани камъни, плочи, посветени на римски легион, рисунки на римски орли и други релефи. До разгрома на Чипровското въстание срещу Черни връх, оттатък изворите на Огоста се е намирал католически манастир, седалище на архиепископ. На север върху скалистия връх е имало римска крепост, в която, според иманярски легенди, някога е имало „римска банка“. Най-вероятно в района са се намирали работилници за сечене на монети. В подножието на върха лежат останките на средновековен манастир. На североизток от селото се намира връх Градишки венец, където са разкопаните от иманяри останки на друга голяма римска крепост. На възвишението Младжина чука, издигащо се на югозапад от населеното място, също личат следи от древно поселение.

Валентина Стефанова е кмет на Превала от 2019 година. Въпреки, че е в първия си мандат, вече доста е видяла като кмет на това село и е убедена, че в по-малките населени места, особено от Северозапада, има много да се работи за подобряването на живота на хората, защото те имат същите права като и тези от по-развитите райони, но на практика не се спазват. Тук хората живеят доста тежко и що се отнася до условията на труд и живот, има доста да се наваксва, казва тя:

"Задължително трябва да се обърне внимание на тези хора. Към по-големите населени места вниманието е по-голямо. Давам конкретен пример: когато се кандидатства с даден роект, най-много точки се дават на населените места с повече хора. При нас те не са толкова много и винаги ни отхвърлят... Основните ни проблеми тук са свързани с факта, че населението ни е застаряващо и липсата на работа. Повечето възрастни хора са сами, болни са и не могат да се обслужват сами. В селото живеят около 200-230 души. Повечето млади са или в по-големите градове, или в чужбина. Именно липсата на работа е основната причина те да напускат родното място. Тук работи единствено един дърводелски цех, където има около 10 работници и още толкова ходят в една фирма в село Митровции това е всичко... Работещи мини в района вече няма, доста отдавна затвориха. Сега основното място за работа си остава дърводобивът. Но и тук, както е навсякъде, има и проблеми с незаконната сеч...

В момента в селото има 23-ма души, които получават безплатна храна. 5-6 души се трудят по социалната програма към кметството. За възрастните имаме и една друга програма, при която една жена ходи по 2 часа при 4-ма души, за да им пазарува и помага. И това е за момента.

Тук навремето имахме училище и детска градина. Днес те са в пълна разруха. Детската градина е купена преди доста години от една жена и доколкото знам, е искала да прави социален дом. Откакто съм кмет, два пъти съм ѝ звъняла да питам какво става, но тя все отлага, все има финансови проблеми...

В училището сега отпред правим спортна площадка, която, надявам се, да зарадва децата, които си идват през лятото на село..."

Жители на Превала също си спомнят времето, когато тук са живели тройно повече хора и животът не се е свеждал само до оцеляване:

„Навремето сме били над 1000 души, сега нямаме и 300... Доволни сме от кметицата. Работи наравно с работниците. Където са те, там е и тя. Гробищният парк беше в окаяно състояние. Сега вече няма трева и храсти, направиха и ограда- всичко оправиха. Заедно ходят и циментират, запълниха и дупките по улиците. Печена е много... Това е новото училище, което са го правили моите родители на трудови начала- без пари. Я виж сега какво е. Няма друго училище, което да е в такова състояние. Срамота и позор... Чакам да ми докарат храната. Харесва ми, въпреки че понякога не е най-доброто, което се очаква да бъде. Но, няма какво да направим. Храната я карат от Чипровци, идват набързо на обяд и ако някой закъснее, остава без ядене... Доволна съм от живота си тук. Мирно е. Дават и помощи. Единствено не е добре, че ни разгониха децата по държавите. Иначе е добре- пари дават, хляб дават. Единствено не ми е приятно, че няма кой да ми донесе нещо, че ми е трудно ходенето. Аз съм на 82 години. Децата като са добре и на мен ми е добре. Няма никой да ми се кара- що е това, що е онова. Като дойдат поразбутат, пооправят и си заминават. Доволна съм... Израснали сме бедни, но сме били спокойни. А това е най-важното. Но и сега е добре. Няма защо някои да се оплакват, защото дават помощи на всички... Тук, в кръчмата, сме се събрали все комсомолци. По-възрастните, нали знаеш- ето им некролозите. Ние пък се събираме тук, по-весело и по-леко се кара така, на чашка винце и с приятели. После отиваме вкъщи и палим печката...“


Целите разговори с кмета Валентина Стефанова и жители на Превала, както и информация как ще отбележат Бъдни вечер и Коледа в селото – в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27