Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албена Пенова за медиацията като начин за решаване на спорове извън съдебната зала

Албена Пенова
Снимка: Радио Видин

"Медиацията има специално място на сцената на разрешаването на човешките конфликти, без да измества или омаловажава който и да е друг от възможните участници", обяснява Албена Пенова. Тя е адвокат с дългогодишна практика, медиатор, а вече десет години провежда и обучение по медиация. Автор е на книгата "Активното слушане в медиацията."  


"Активното слушане е насочено към всички хора, защото това е едно умение да слушаме и да се разбираме, с което ние не се раждаме.  То трябва да бъде усвоявано, тренирано, прилагано и помага на всички ни да се разбираме така че, не само да си решаваме споровете,  да нямаме толкова много спорове и толкова много противоречия по между си", казва Албена Пенова.


В България има Закон за медиацията от 2004 година. В него е регламентирана и медиацията като извънсъдебен  способ  за решаване на спорове:

 

"Медиацията, която се прилага у нас е така наречената фасалитираща медиация, т. е. акцентът е в процедурата, в начина, по който хората общуват по между си. Това е задачата на медиатора и това общуване по един различен начин от този, по който хората си общуват в ежедневието или в съда, е активното слушане. То има няколко и характеристики, и  техники, които се прилагат и именно прилагайки активното слушане и провеждайки  процедурата по начина, по който  тя е установена да се случи, е възможно от споровете да се премине от изразяване на позиции към откриване на интереси и от там вече да има една възможност за търсене на решение. Медиатор може да стане всеки български гражданин, който отговаря на определени условия. Няма изисквания за степен на образование, трябва да не бъде осъждан и да не бъде лишаван от право да упражнява такава дейност, както и да премине през едно сертифициращо обучение. Организациите, които провеждат такива обучения, се одобряват от Министерството на правосъдието. Обученията за медиатори са в рамките на 60 учебни часа, основен курс засега и 30 учебни часа допълнителни обучения. Допълнителните не са задължителни. Те са по желание на вече обучени медиатори да  повишат своята квалификация и могат да бъдат в сферата на семейни спорове, на търговски спорове, междусъседски спорове." 


Медиатор можете да бъде потърсен и преди страните да потърсят правото си в съда, както и по време висящ съдебен процес. Предстоят промени в Закона за медиацията и въвеждането на така наречената "съдебна медиация". Това е медиация, която ще се провежда като начало в съдебни центрове, които ще се създават към съдилищата, но независимо от това на всеки един етап от  възникването на едни спорове, страните могат да се насочат към медиатор. Всички правоспособни медиатори в България са вписани в единен регистър, обясни Албена Пенова.


Висшият съдебен съвет предлага концепция за задължителна съдебна медиация, според която се предвижда до края на 2024 г. да бъдат създадени 128 центрове за медиация към всички окръжни и районни съдилища, а до 2025 година 13% от делата в съдилищата у нас да бъдат изпращани на първа задължителна среща с медиатор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10