Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинският музей с награда и атрактивни събития през 2022 година

4
Снимка: Регионален исторически музей Видин

Редица трудности съпътстваха през 2022 година работата на Регионален исторически музей Видин. Това обясни директорът Христина Кирилова, която е начело на културната институция от месец август. При встъпването си в длъжност тя намира заключени фондохранилища и кабинети, вследствие на което работата на музейните работници е сериозно затруднена:


„Не искам да звучи нескромно, но мисля, че от 1 август се опитахме с всички колеги да положим усилия музеят да излезе от това състояние, в което се намираше няколко години. За съжаление нещата не са добри и не мога да кажа, че всичко ни е наред, но мога да кажа, че наистина всеки от колегите полага усилия нещата да вървят към добро. За мен това е изключително важно, защото аз поех музея със заключени фондохранилища на отдел "Археология", на отдел "Нумизматика", директорския кабинет и още няколко помещения на колеги. Случиха се тези комисии, това изисква наистина много сериозна организация, много трудности, но все пак тези комисии се случиха. Нумизматиката приключи успешно, сега очакваме комисия за приключи проверката на отдел "Археология". За мен това беше изключително важно да се случи, защото наистина колегите нямаше как да работят, това не беше една нормална атмосфера за работа."


Въпреки трудностите в края на годината се организирани две изключително успешни изложби, част от фондовете са отворени и попълнени с помощта на дарители.


"Направихме две много хубави изложби. Едната е посветена на дарителките ни Красимира и Аделина Свещарови. Радвам се, че тази фамилия получи своето заслужено място и излезе от забравата. Тази изложба все още може да се види в музей Кръстата казарма…Другата изложба, която също беше доста атрактивна и интересна, която направихме спонтанно, посветена на лозата и виното през вековете, мисля, че се получи доста атрактинвно."



В началото на 2023 година Видинският музей ще бъде домакин на изложба, посветена на казармата от времето на социализма.


Успешна година отчитат видинските археолози, които  получиха наградата „Чудесата на 2022 година" за работата си на антична Бонония. Ръководителят на отдел "Археология" в Регионален исторически музей Видин и зам.-ръководител на проучваненто Ваня Ставрева смята, че наградата е напълно заслужена:


"Явно нашите усилия са видими на национално ниво, защото Бонония е един изключително важен обект не само за историята на Видин, но и за истоирята на България, за историята на Римската империя и нейните провинции, като часто от Дунавския римски лимес, още повече че обектът е включен в списъка и е при чакащите да влезе в списъка с културното историческо наследство на ЮНЕСКО, именно като част от Римския дунавски лимес. Така че наградата наистина е заслужена, резултатите вече са видими и съвсем скоро, нядавям се до няколко години, ще бъдат оценени и от нашите съграждани, и от туристите, които ще посещават Видин, защото разкопките, които в момента се водят в сектор западна крепостна сетна, са един бъдещ археологически парк, който ще бъде една нова атракция в нашия град.“


През тази година проучването на антична Бонония не получи финансиране от държавата и се извърши само с помощта на Община Видин. Археоолозите се надяват догодина Министерството на културата отново да ги подкрепи, както през предходните няколко сезона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00