Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна конкурсът "Живеем в земята на Ботев"

Автор:
Снимка: Фейсбук

Националният конкурс за стихотворение и/или есе на тема "Живеем в земята на Ботев" се провежда за 27-а година. Организатори са Центърът за подкрепа и личностно развитие "Център за работа с деца" и Общината във Враца, със съдействието на Министерството на образованието и науката, Националния дворец на децата и Регионалното управление на образованието (РУО) в града под Околчица. Конкурсът тази година е посветен на 147-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета. Това каза за Радио ВИДИН директорът на центъра за работа с деца Лилия Стоева:


"Конкурсът е с национален статут, отворен е за участници от цялата страна, като правим изключения всяка година и за участници от българските училища в чужбина, защото практиката ни показва, че винаги има интерес и желание от тяхна страна... Конкурсът е за стихотворение и есе, като участниците могат да бъдат ученици от 4-и до 12-и клас, включително. Ние ги разделяме в две категории- първа група от 4-и до 7-и клас и втора група от 8-и до 12-и клас, включително. Те могат да участват с едно, максимум две стихотворения и/или едно есе, като могат да участват и в двата раздела. Крайният срок за получаване на конкурсните предложения е 28 април 2023 година. Финалният кръг на самия конкурс се провежда всяка година в последния петък на месец май, в рамките на Ботеви дни, които се провеждат във Враца. Тази година това ще бъде на 26 май, в художествената галерия на Регионалния исторически музей в нашия град."


Журито, което ще оценява творбите, е в обичайния си състав. Председател е Яна Кременска - поетеса и заместник-главен редактор на алманах "Околочица" и членове: Соня Дамянова - старши експерт по български език и литература към РУО-Враца и Марин Ботунски - журналист и главен редактор на алманах "Околчица".


Творбите се изпращат на имейл: jiveemvzemyatanabotev@abv.bg или на хартиен носител на адрес: ЦПЛР "Център за работа с деца" за Национален конкурс "Живеем в земята на Ботев", ул. "Стефанаки Савов" № 5, п.к. 89, гр. Враца 3000, задължително придружени с апликационна форма.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мизия посреща панаирните дни с богата програма

Вечер на талантите, концерти със звездни изпълнители, автокино, изложби и развлечения за деца ще зарадват жители и гости на Мизия в дните от 2-ри до 9 август. Проявите са част от тазгодишните традиционни панаирни дни в града. Програмата е богата и включва забавления за всички възрастови групи, обясни за Радио ВИДИН Кристине Декова от Община Мизия,..

публикувано на 31.07.25 в 14:00

Една българка и нейното семейство "На мегдана на другата България"

Българка и нейното семейство бяха сред участниците в юбилейното издание на фолклорния събор "На мегдана на другата България", който се провежда зад граница. Тя се казва Андриана Радиум Миткова и е родом от Благоевград, но детството ѝ и първата съзнателна част от живота ѝ преминават в Бяла Слатина, откъдето са родом нейните родители. С..

публикувано на 31.07.25 в 13:26

Нововъведение улеснява плащането на синята зона във Видин

Нов начин за разплащане е въведен за синята зона във Видин. За улеснение на гости и жители на града плащането може да се извършва и чрез така наречените QR-кодове (кюар кодове), които може да бъдат сканирани с помощта на камера на мобилен телефон и чрез бърз достъп да ви насочат към разплащателна платформа. Самите стикери с QR-кодовете може да бъдат..

публикувано на 31.07.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 юли 2025 слушаме Дейвид Рендъл, Клио Лейн и Чък Манджиони

В рамките само на няколко дни миналата седмица ни напуснаха три големи имена в музиката – британският оперен тенор Дейвид Рендъл , британската джаз певица Клио Лейн и американският джаз  тропетист и композитор Чък Манджиони . Рендъл е велик интерпретатор на Моцарт, както и певец, изключително подходящ за роли от италианския белканто репертоар...

публикувано на 31.07.25 в 09:00

Торлашките къщи вдъхновиха приказки за малки читатели

Детска книжка, вдъхновена от старите торлашки къщи и техните истории, излезе от печат. Автор е преподавателят по архитектура доц. Милена Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Вече две години доц. Маркова и ръководен от нея екип от млади учени проучват торлашките къщи във Видинско и съседния пограничен..

публикувано на 30.07.25 в 15:10

Лозята в сезона на градушките- грижа и превенция

Поредно лято с високи температури - все по-редки са валежите, а градушките не са изключение. Те са едно от най-непредсказуемите природни явления, които могат да нанесат сериозни щети върху лозовите насаждения само за минути. Затова и адекватните действия след градушка са особено важни за възстановяване на лозето и минимизиране на загубите, каза в..

публикувано на 30.07.25 в 14:40

Да избереш живота на село - когато земята е дом

Все по-често говорим за обезлюдяването на селата, за младите хора, които заминават в търсене на по-добър живот и за това как земята остава пуста. Но все още се срещат и други истории, като тази, която ще ви разкажем. Истории за хора, които избират да останат, да се върнат към корените си и да градят бъдещето си там, където други виждат само..

публикувано на 30.07.25 в 14:09