Отстъпката от 25 стотинки за литър гориво, която бензиностанциите предлагаха, отпадна от 1 януари. Това стана след решение на Народното събрание, взето в последния му работен ден за миналата година, а малко преди това беше обсъдено удължаването на мярката, но до такова така и не се стигна.
Антикризисната помощ беше въведена на 9 юли, след влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на България за 2022 г. Първоначално беше прието отстъпката от 25 стотинки да се прилага до изчерпване на заложените в бюджета 150 милиона лева, като впоследствие за нея бяха отпуснати още 38 млн. лв., за да продължи до края на годината.
Вече пети ден зареждаме горива на редовната им цена. Как се отразява това на видинчани проверихме в анкета:
"По-добре беше с отстъпката, какво да ви кажа - не можем да спрем да караме. Говори се за някакви други отстъпки се обмисляли, но ще видим какво ще бъде... Зле ще ми се отрази, както и ми се отразява зле. Защото горивото е скъпо и непрекъснато расте... Аз съм такси, както виждате и беше наистина много полезна, но сега вече - не. Нито на бензина, защото аз слагам и бензин в колата, нито за дизел, в същото време говорят по телевизията, че ще падне надолу, а природният газ си расте нагоре, а от там и бензин, дизел и така. Казаха, че след Нова година са взели някакви мерки за друг вид отстъпка, обаче изведнъж я отрязаха... Как ще се отрази - като отидеш да заредиш за 20 или 30 лева някои от тях отказват, не щат да ти връщат тези 25 стотинки под мотива, че нямат дребни пари... Скъпо ще бъде много. Ако е възможно и има някакъв начин най-добре е да се намали цената на горивата... По-добре е да паднат цените изобщо, както говорят, че с 1 лев могат да паднат - това е най-добрият вариант."
Най-масовият бензин- А95 се търгува на цени между 2,30 и 3,20 лева за литър, а дизелът е в диапазона 2,70 - 3,40 лв./л.
Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица. В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..
Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...
От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...
По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..
Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...
Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда. Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..
От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..